Jednocześnie, według danych Airbnb, coraz więcej podróżnych jest chętnych na wakacje w niekonwencjonalnych obiektach, czy to w małych domach, czy w zmienionych przepływach powietrza.
Źródło: Airbnb
Teraz, chcąc zainteresować tę coraz bardziej popularną niszę, polska firma Good Spot uruchomiła swój ekologiczny pokój hotelowy na kółkach.
Według Good Spot to „pierwsza w Polsce mobilna sieć hoteli”.
Źródło: dobre miejsce
Good Spot może działać w jednym obszarze, ale już udowodnił, że koncepcja działa: tego lata każdy pokój został zarezerwowany, powiedział założyciel Good Spot Roman Sokolovsky w wywiadzie dla Insidera.
„Nadejście pandemii całkowicie zmieniło postrzeganie mojego projektu. Został uznany za innowacyjny i ponadczasowy” – powiedział Sokołowski.
Pokoje hotelowe zostały zaprojektowane na kołach przez polską firmę architektoniczną Znamy się.
Źródło: czy my się znamy
W przeszłości niektóre firmy wykorzystywały puste pojemniki transportowe z recyklingu – które obecnie borykają się z niedoborami – jako bazę dla swoich maleńkich domów.
Źródło: od środka
Ale Good Spot i Znamy się przyjmują nieco inne podejście, wykorzystując wycofane z eksploatacji naczepy chłodnie, które kiedyś służyły do dostarczania artykułów takich jak żywność. Przyczepy te służą następnie jako baza dla ich maleńkich domów, dzięki czemu pokoje hotelowe są w pełni mobilne (a nie tylko przenośne).
Pokoje hotelowe w naczepach mają ten sam nostalgiczny wygląd, co aerodynamiczna przyczepa typu „silver bullet” z wystrojem wnętrza, który naśladuje funkcje kampera, według jego producenta.
Źródło: czy my się znamy
Ale oprócz efektownego wyglądu i „małego życia”, korzystanie z przyczep ma kilka funkcjonalnych celów. Po pierwsze, naczepy są już izolowane, co pozwala im wytrzymać temperatury poniżej zera.
Skraca również czas i koszty produkcji, jednocześnie czyniąc pokoje hotelowe bardziej zrównoważonymi, powiedział Sokołowski.
„Podczas gdy producenci naczep opracowali naczepy chłodnicze wyłącznie do transportu towarów, my znaleźliśmy dla nich nowe zastosowanie w branży turystycznej, zmieniając w ten sposób z liniowego systemu gospodarki odpadami na system okrężny” – powiedział Sokołowski.
A ponieważ jednostki są mobilne, mogą podążać za turystami przez zmieniające się wymagania regionalne i sezonowe, zapewniając, że jednostki są zawsze opłacalne.
„[Good Spot] Odpowiada na potrzeby współczesnego użytkownika, który jest stale w ruchu” – powiedział Znammi Seo Insiderowi w e-mailowym wywiadzie.
Przyczepa prawdopodobnie zmiażdży trawę, na której jest ustawiona, ale poza tym pokoje hotelowe nie pozostawią dużego fizycznego wpływu na środowisko, według Sokołowskiego.
Zespół chce również, aby ostateczny model został wykonany w całości z wykorzystaniem energii słonecznej i wody deszczowej, co oznacza, że przyjazne dla środowiska jednostki nie będą wymagały żadnych połączeń elektrycznych ani hydraulicznych.
Zdobycie kontenerów transportowych może być trudne w obliczu trwającego koszmaru łańcucha dostaw, ale na szczęście dla Good Spot polski zespół miał łatwy dostęp do naczep chłodniczych.
Kraj ma solidny system transportu drogowego, bardziej niż inne rodzaje transportu towarowego, wynika z raportu Nippon Express z 2019 roku.
Źródło: Nippon Express
W efekcie „udział Polski w pracy przewozowej (z wyłączeniem transportu morskiego i lotniczego) pozostaje względnie stabilny… a zatem flota naczep chłodni jest prawie nieograniczona” – wyjaśnił Sokołowski.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex