Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nacisk Sunaka na zreformowanie europejskich sądów w związku z lotami do Rwandy przyniósł odwrotny skutek

Nacisk Sunaka na zreformowanie europejskich sądów w związku z lotami do Rwandy przyniósł odwrotny skutek

Plan Rishiego Sunaka, by przekonać innych przywódców do zmiany przepisów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (EKPC) zakazujących lotów deportacyjnych do Rwandy, został uderzony, ponieważ czołowi przywódcy odrzucili pomysł reformy.

Premier chce, aby trybunał w Strasburgu – nadzorowany przez 46-osobową Radę Europy – zmienił swoje zasady, aby umożliwić jego rządowi wysyłanie osób, którym odmówiono azylu, do tego środkowoafrykańskiego kraju.

Minister spraw zagranicznych Islandii, Thordis Gelvadottir, powiedział jednak, że szczyt Rady Europy w Reykjavíku, który odbył się w tym tygodniu, nie zostanie wykorzystany do zreformowania przepisów obejmujących rozkazy, które uniemożliwiły odlot pierwszego lotu deportacyjnego w zeszłym roku.

We wtorek premier zwrócił się bezpośrednio do przewodniczącej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Siofry O’Leary, ale pani Gilvadottir wskazała, że ​​rada nie jest zainteresowana reformą i chce trzymać się istniejących przepisów dotyczących praw człowieka.

„Przywódcy potwierdzają swoje zaangażowanie na rzecz wspólnego systemu ochrony praw człowieka, a w szczególności Trybunał jest kamieniem węgielnym naszego systemu ochrony” – powiedział Gilvadottir w BBC Radio 4. świat w jednym program.

„Ale najbliższe dwa dni, czasu, który mamy, nie wykorzystamy na naprawienie jakiegoś materiału w sądzie” – dodał minister spraw zagranicznych.

Po naciskaniu na to, czy odbędzie się jakakolwiek dyskusja na temat wezwania pana Sunaka do reform dotyczących działania nakazów, pani Gilvadottir powiedziała: „Myślę, że odbędzie się dyskusja na ten temat, ale myślę, że nie będzie prawdziwego konkretnego wyniku reformy. Niektóre artykuły.

Tiny Cox, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ostrzegł Sunaka, że ​​Wielka Brytania może skończyć jak Rosja, jeśli zdecyduje się zignorować trybunał w Strasburgu.

READ  Dzisiaj aktualizacja wulkanu na Islandii: erupcja może nastąpić w ciągu 30 minut

Holenderski polityk powiedział: „Myślę, że rząd brytyjski wie, że nie ma wycofania się z twojego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka… Nie jesteśmy kawiarnią, w której możesz poprosić o orzeczenie sądu, który najbardziej ci odpowiada”. Stróż.

Rishi Sunak poprzysiągł zatrzymać łodzie

(Rota WPA)

Pan Sunak odbył bezpośrednie spotkanie z panią O’Leary na temat jego chęci zreformowania Reguły 39, która pozwala sędziemu sądu w Strasburgu na nałożenie nakazu w oczekiwaniu na dalsze działania.

Rząd Sunaka chce ustanowienia górnego limitu dla wnioskodawców ubiegających się o zakaz deportacji zgodnie z Regułą 39. Rozumie się również, że chce on wprowadzić zmiany, które pozwoliłyby rządowi Wielkiej Brytanii zapewnić reprezentację prawną przeciwko nakazom sądowym.

Minister spraw wewnętrznych Soila Braverman stwierdziła w marcu, że „zachęciły ją” „konstruktywne” rozmowy z trybunałem w Strasburgu na temat reformy przepisów dotyczących zakazów zbliżania się.

Europejski Trybunał Praw Człowieka – który nie będzie komentował rozmów pana Sunaka z jego prezesem w Islandii – powiedział w marcu, że przeprowadza przegląd swoich procedur dotyczących środków tymczasowych. Sąd podkreślił jednak, że „nie ma to nic wspólnego z żadnym indywidualnym przypadkiem ani stanowiskiem w sprawie środków tymczasowych któregokolwiek z 46 państw członkowskich”.

Soila Braverman powiedziała podczas swojej podróży do Rwandy, że „zachęciły ją” rozmowy z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

(przewód PA)

Numer 10 podkreślił we wtorek, że sąd jest „otwarty” na dyskusje na temat reformy. „W Regule 39 uważamy, że system Reguły 39 nie spełnia obecnie rozsądnego standardu naturalnej sprawiedliwości” – powiedział rzecznik Sunaka.

Dodał: „Dlatego rozmawialiśmy ze Strasburgiem i innymi podmiotami na temat reform zapewniających odpowiednią przejrzystość i prawa do odwołania. Wiemy, że są na to otwarci. Dokonują własnego przeglądu Artykułu 39. To rozmowa najważniejsza minister będzie kontynuował dzisiaj”.

READ  Po pierwsze: Gresham opowiada o „tajnych spotkaniach” Trumpa na kilka dni przed atakiem na Kapitol | Wiadomości z USA

Numer 10 powiedział, że pan Sunak i pani O’Leary „omówili postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, które ten ostatni regularnie kontroluje, w tym art. 39 środków tymczasowych”.

Rishi Sunak wita przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen

(ROCZNIE)

Ustawa o nielegalnej imigracji ma na celu odsyłanie osób ubiegających się o azyl, które przybywają do Wielkiej Brytanii nieautoryzowanymi trasami, z powrotem do domu lub do kraju trzeciego, takiego jak Rwanda, a także obniżyć dzienne koszty zakwaterowania migrantów przybywających do Wielkiej Brytanii o 5,5 miliona funtów.

Premier powiedział innym przywódcom na szczycie Rady Europy, że międzynarodowy system migracyjny „nie działa”, ponieważ próbuje wywiązać się ze swojej obietnicy migracyjnej, aby „zatrzymać łodzie” przepływające przez kanał La Manche.

Pan Sunak powiedział, że wykorzystał swoją podróż do Islandii, aby porozmawiać o tym, jak Strasburg powinien działać w „sprawiedliwy, przejrzysty i skuteczny” sposób – opisując swoje plany imigracyjne jako „nowe”, ale „zgodne z naszymi międzynarodowymi zobowiązaniami”.

Premier, który spotkał się również z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na marginesie szczytu, powiedział, że Wielka Brytania ma „udokumentowane osiągnięcia” w prowadzeniu reform związanych z europejską konwencją praw człowieka, które „będzie rozwijać na bieżąco” do przodu”. „Mamy wspaniałe osiągnięcia w zakresie obserwowania zachodzących zmian” – dodał.

Ale minister spraw zagranicznych Islandii powiedział, że konferencja w tym tygodniu „nie będzie zbytnio koncentrować się na imigracji”. Pani Gilvadottir powiedziała: „Ten szczyt nie skupia się zbytnio na tym. Największy nacisk kładzie się oczywiście na Ukrainę, a następnie na inne kwestie, takie jak sztuczna inteligencja i środowisko… ale zgadzam się z tym [immigration] To problem dla Europy”.

Numer 10 powiedział, że rząd „pozostaje zaangażowany” w zmniejszenie imigracji netto, wśród spekulacji, że liczba migrantów może przekroczyć milion w przyszłym roku.

READ  Wyżsi posłowie Partii Konserwatywnej i Pracy powiedzieli:

Wynika z doniesień, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prywatnie udostępniło dane liczbowe numerowi 10, wskazujące, że ponad 1,1 miliona zagranicznych pracowników i studentów może legalnie przybyć do Wielkiej Brytanii w latach 2024-25.