Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NA ŻYWO – Polska obchodzi rocznicę powstania w getcie warszawskim – DW – 19.04.2023

Transmisję na żywo w telewizji DW można obejrzeć w tym artykule lub Na YouTubie.

Upamiętniono prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera wraz ze swoimi polskimi i izraelskimi odpowiednikami Andrzejem Dudą i Izaakiem Herzogiem. 80. rocznica powstania w getcie warszawskimKiedy powstał ruch antysemicki przeciw Niemiecki nazista Zajęcie miasta.

Podczas środowej ceremonii niemiecki przywódca wygłosi przemówienie na uroczystości upamiętniającej.

Przemówienia wygłoszą także Herzog i Duda. Przy okazji wydarzenia trzej prezydenci przeprowadzą dwustronne rozmowy.

Pamięć o ofiarach powstania

W południe zawyły syreny na znak rozpoczęcia uroczystości, gdy zgromadzeni w Warszawie stanęli w milczeniu przed pomnikiem upamiętniającym poległych w powstaniu.

„Ten rok jest wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy prezydent Niemiec wygłasza przemówienie” – powiedziała reporterka DW Magdalena Gwozdz-Pallokat.

Przywołał słynne klęczenie byłego kanclerza Niemiec Willy’ego Brandta w 1970 roku.

„Oczywiście jest to bardzo ważny dzień nie tylko dla narodu żydowskiego i Izraela, ale także dla Polaków i mieszkańców Warszawy” – dodał Kwóstz-Pallogat.

Polska obchodzi 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Czym było powstanie w getcie warszawskim?

Powstanie w getcie warszawskim było trwającym miesiąc protestem przeciwko niemieckim jednostkom SS, który rozpoczął się 19 kwietnia 1943 r., po deportacji przez nazistów około 300 000 Żydów. Obóz zagłady w Treblince.

Około 1000 antyżydowskich bojowników z różnych grup zaatakowało hitlerowskich żołnierzy, którzy planowali likwidację getta, a komory gazowe wydawały się jedyną opcją dla pozostałych 50 000 mieszkańców.

Powstanie trwało kilka tygodni, ale ostatecznie zostało stłumione brutalnymi represjami. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało rozstrzelanych lub wysłanych do nazistowskich obozów śmierci.

ab/nm (dpa, AP)

READ  bne IntelliNews - Stopa bezrobocia w Polsce spada do najniższego poziomu od 1990 r.