Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Na rachunku bieżącym Polski utrzymuje się nadwyżka  Muzyka pop

Na rachunku bieżącym Polski utrzymuje się nadwyżka Muzyka pop

Lipcowe dane o bilansie płatniczym zaskoczyły negatywnie w związku ze znacznym spadkiem nadwyżki na rachunku obrotów bieżących i spadkiem obrotów handlowych. Wyraźnie widać, że nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w lipcu (0,6 mln euro wobec 2,4 mln euro w czerwcu) była poniżej oczekiwań rynku (1,2 mln euro) i naszych oczekiwań (1,6 mln euro).


Z naszych szacunków w ujęciu 12 miesięcy wynika, że ​​saldo obrotów bieżących w dalszym ciągu poprawiało się, osiągając +0,3% PKB w lipcu z +0,1% PKB w czerwcu. Tymczasem nadwyżka w handlu towarami w lipcu (1,1 mld euro w porównaniu do 1,0 mld euro w poprzednim miesiącu) przełożyła się na 12-miesięczną poprawę do -0,6% PKB z -1,0% PKB w poprzednim miesiącu.

W strukturze obrotów bieżących nadwyżka w handlu usługami w wysokości 3,3 mln euro była wyraźnie niższa od 4,4 mln euro odnotowanych w poprzednim miesiącu, choć wynikało to z efektów sezonowych (3,1 mld euro w lipcu 2022 r.). Wysokie deficyty dochodów pierwotnych (3,3 mld euro) i dochodów wtórnych (0,3 mld euro) obniżyły saldo obrotów bieżących.

Dane dotyczące obrotów handlu zagranicznego wskazują na pogłębiający się spadek obrotów towarowych, do czego przyczyniają się niższe ceny i mniejsze wolumeny obrotów. Nominalna wartość eksportu towarów była zaledwie o 1,3% wyższa niż rok wcześniej, po wzroście w czerwcu o 1,7% rok do roku, co odzwierciedlało stagnację w gospodarce europejskiej i faktyczną recesję w gospodarce niemieckiej w ostatnich kwartałach. Strefa euro reprezentuje około 60% polskiego eksportu, z czego prawie połowa trafia do Niemiec. Import towarów spadł piąty miesiąc z rzędu (o 8,9% r/rw lipcu po -5,8% r/rw czerwcu). Wynika to z niższych cen importu (zwłaszcza energii) oraz słabego popytu krajowego w II kwartale. Polska – jako importer energii netto – skorzystała na normalizacji europejskiego rynku energii, jednak w sierpniu pozytywne tendencje na światowych rynkach energii (w szczególności ropy naftowej i gazu ziemnego) zaczęły słabnąć.

READ  Parallel Desktop dla Mac 17 działa między Intel i M1 Divide

Komentarz Narodowego Banku Polskiego do danych bilansu płatniczego wskazuje na dalszy spadek eksportu dóbr pośrednich i konsumpcyjnych. Ponadto po raz pierwszy w tym roku spadła także wartość eksportu żywności i dóbr inwestycyjnych. Utrzymuje się wzrost eksportu sprzętu transportowego i części samochodowych (głównie pickupów, akumulatorów litowo-jonowych, samochodów osobowych, silników i innych części samochodowych). W imporcie pięć z sześciu kategorii towarów (z wyłączeniem sprzętu transportowego) odnotowało roczny spadek. Największy spadek nastąpił w imporcie paliw i towarów pośrednich.

Dane lipcowe będą neutralne dla złotego, który stracił w ostatnich dniach około 5% swojej wartości po wielomiesięcznym okresie aprecjacji w ostatnich dniach w odpowiedzi na nagłą dużą obniżkę stóp procentowych przez krajowy bank centralny. W całym roku spodziewamy się dalszej poprawy salda obrotów bieżących do +1,5% PKB do końca roku, po deficycie na poziomie 3,0% PKB w 2022 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla salda obrotów bieżących są ubiegłoroczne wydatki wojskowe wydatków i dodatkowe podwyżki cen ropy naftowej i gazu ziemnego, które odbiły w sierpniu.