Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Na Brooklynie fotograf uchwycił radość ocalałych z Holokaustu podczas Chanuki

Na Brooklynie fotograf uchwycił radość ocalałych z Holokaustu podczas Chanuki

Chociaż w wielu z tych domów, udekorowanych znakami, roślinami i judaizmem, panuje nastrój radości, przeszłość każdego ocalałego niesie ze sobą podobną historię. W całej Europie Wschodniej podczas II wojny światowej eksterminowano całe rodziny. Każdy ocalały, z którym rozmawialiśmy, miał rodzeństwo, rodzica lub krewnego, który zginął. Wielu zostało zagazowanych, rozstrzelanych, zabitych bagnetami, zapracowanych na śmierć lub pogrzebanych żywcem. Surowa statystyka – 6 milionów zabitych Żydów – jest łatwa do zapamiętania, chociaż wiele osób, w tym zarówno znani obywatele, jak i zwykli obywatele, zaprzecza tej liczbie.

Domy każdego z tych, którzy przeżyli, są ozdobione niekończącymi się zdjęciami ich rodzin. Każdą ścianę i każdą powierzchnię zdobią zachwycające zdjęcia ich dzieci, wnuków i prawnuków, a także ślubów i matur. Tutaj żadne osiągnięcie nie pozostaje niezauważone, żadne urodziny nie przepadają, a każde wydarzenie jest dokumentowane. Rzadko ci, którzy przeżyli – wielu po dziewięćdziesiątce, inni ponad 100 – mają zdjęcia siebie, swoich rodziców lub rodzeństwa z poprzedniego życia w Europie Wschodniej, które zostały porzucone lub zniszczone jako produkt uboczny masowych zabójstw na dużą skalę. „Odtworzyli życie po tym, jak zobaczyli okropności świata i stracili wszystkich” — mówi Toledano. „Teraz ich największą dumą jest posiadanie rodziny. A im większa, tym bardziej są dumni.”

Toledano wychował się w religijnej marokańskiej rodzinie żydowskiej. Obchodzili szabat i zachowywali koszerność w domu, ale jej praca z ocalałymi rozpaliła w niej miłość do tych tradycji po latach spędzonych poza domem. „Moja wolontariat z osobami, które przeżyły, nie była odpowiedzią na obecny masowy wzrost uprzedzeń, wymazywania i wypaczania naszej historii, ale wysłuchanie ich historii i rad poprowadziło mnie przez ten czas” — mówi. „Nauczyła mnie tak wiele o mojej odpowiedzialności jako członka mojej społeczności. Teraz jestem w stanie oddać głos ich narracji, ich indywidualnemu człowieczeństwu i pięknu, poza ciężarem wojny. Dla każdej społeczności uczenie się od moich starszych jest podstawą dla budowania lepszej i bezpieczniejszej przyszłości”.

READ  11 dobrze płatnych zawodów, które nie wymagają dyplomu ukończenia studiów