Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Na Borneo odkryto dawno zaginiony kawałek lądu

Na Borneo odkryto dawno zaginiony kawałek lądu

Eksperci z Borneo odkryli starożytne pozostałości dawno zaginionej części Ziemi, której wiek szacuje się na 120 milionów lat.

Eksperci nieustannie dokonują nowych odkryć na temat naszej planety, od odnajdywania kontynentów zaginionych setki lat temu po odkrywanie rozległych oceanów ukrytych pod skorupą ziemską.

Teraz nowe, oszałamiające odkrycie ujawniło szczegóły płyty tektonicznej sprzed 120 milionów lat, zwanej obecnie Pontos.

Przewidywania istnienia skorupy pojawiły się, gdy Susanna van de Lagemaat, absolwentka geologii na Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii, i jej przełożony, Douwe van Hinsbergen, przeanalizowali dane geologiczne z gór w regionie Azji i Pacyfiku.

Badając formacje skalne na północnym Borneo, van de Lagemaat znalazł pewne wyraźne ślady starożytnej płyty Pontos i wyjaśnił: „Myśleliśmy, że mamy do czynienia z pozostałościami zaginionej płyty, o której już wiedzieliśmy”.

Kontynuowała: „Jednak nasze magnetyczne badania laboratoryjne tych skał wykazały, że nasze odkrycia pochodziły z dalekiej północy i musiały być pozostałościami innej, nieznanej wcześniej płyty”.

Naukowcy szacują, że płyta Pontu, która stanowiła część skorupy ziemskiej przed rozpadem superkontynentu Pangea, miała około jednej czwartej wielkości Oceanu Spokojnego, na podstawie rekonstrukcji tego, jak wyglądałaby 160 milionów lat temu.

Pont znajdował się pod rozległym oceanem oddzielającym wówczas Eurazję i Australię. Uważa się, że gdy Pangeo się oddzielił, płyta została połknięta przez inne płyty, które przeniosły takie kraje, jak Filipiny i Borneo, do ich obecnych lokalizacji.

Van de Lagmata badania Koncentruje się na złożonym obszarze aktywności tektonicznej płyt, zwanym strefą skrzyżowania. Rozciąga się od Japonii, Borneo, Filipin, Nowej Gwinei, aż do Nowej Zelandii.

Dzięki swoim badaniom udało jej się wykorzystać dane do stworzenia sekcji rekonstruującej ruchy płyt tektonicznych od czasów dinozaurów do współczesności.

Subskrypcja Do bezpłatnego cotygodniowego biuletynu Indy100

READ  Haircuts4Homeless w Northampton stara się stworzyć nową przestrzeń, aby lepiej pomagać społeczności bezdomnych

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100.