Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Na Antarktydzie odkryto największe na świecie miejsce hodowli ryb z 60 milionami gniazd

Na Antarktydzie odkryto największe na świecie miejsce hodowli ryb.

Około 60 milionów gniazd ryb lodowych znajduje się na dnie oceanu w południowym Morzu Weddella.

Gniazda były skoncentrowane na obszarze 92 mil kwadratowych – wielkości Ketteringa – a czasami były dwa na metr kwadratowy. Każde gniazdo zawierało 2500 jaj.

Naukowcy na niemieckim statku badawczym Polarstern przypadkowo natknęli się na tereny lęgowe podczas rutynowych obserwacji pod wodą za pomocą kamery o średnicy 535 metrów.

Instytut Alfreda Wegenera (AWI) bada Morze Weddella od wczesnych lat 80., ale do tego odkrycia znaleziono tylko niewielkie grupy gniazd.

„Pomysł, że ogromny obszar lęgowy ryb lodowych w Morzu Weddella nie został wcześniej odkryty, jest absolutnie genialny” – mówi dr Otton Purser, biolog głębinowy z AWI.

Dodał: „Po niesamowitym odkryciu tak wielu gniazd ryb, pomyśleliśmy o strategii na statku, aby dowiedzieć się o wielkości obszaru lęgowego – końca nie było widać”.

Gęste pole lodowych gniazd ryb ciągnęło się kilometrami

(AFI Ofobs)

Obszar lęgowy był znany naukowcom z procesu zwanego upwellingiem, w którym zimna woda unosi się na powierzchnię i pozostawia głębsze partie cieplejsze.

Okazuje się, że jest popularnym celem fok Weddella. Naukowcy wyśledzili wiele fok i odkryli, że 90 procent ich nurkowania miało miejsce wokół gniazd.

Dr Purser powiedział: „Wiele fok spędza większość czasu w pobliżu gniazd ryb.

„Wiemy to z historycznych danych śledzących i najnowszych danych śledzących z naszego rejsu. Gniazda są dokładnie tam, gdzie płyną ciepłe wody”.

„Te fakty mogą być przypadkowe i potrzeba więcej pracy, ale zarejestrowane dane o fokach pokazują, że foki rzeczywiście nurkują głęboko w gniazdach ryb, więc dobrym pomysłem może być zjedzenie tych ryb”.

Odkrycie lęgowisk wykazało, że ochrona środowiska morskiego na Antarktydzie wymaga poprawy – stwierdzili naukowcy.

Propozycja ograniczenia działalności człowieka poprzez utworzenie morskiego obszaru chronionego (MPA) na Morzu Weddella istnieje od lat, ale nie zapewniła pełnego poparcia organizacji Antarctic Ocean Conservancy.

Antjee Boetius, dyrektor AWI i profesor biologii głębin morskich, powiedziała, że ​​międzynarodowi partnerzy muszą współpracować, „aby zapewnić, że nie będą tam prowadzone żadne połowy ani nieinwazyjne badania”.

„Do tej pory oddalenie i trudne warunki lodu morskiego w tym najbardziej wysuniętym na południe regionie Morza Weddella chroniły ten obszar, ale wraz z rosnącą presją na oceany i regiony polarne musimy być jeszcze bardziej ambitni w zakresie ochrony mórz”.

Wyniki AWI zostały opublikowane w aktualna biologia.

Chcesz, abyśmy zgłosili interesującą Cię kwestię? Skontaktuj się z nami, klikając tutaj

READ  Badanie 26 000 ton odpadów z tworzyw sztucznych z Covid zanieczyszczających oceany na świecie | skażenie