Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Myślisz, że Amerykanie cierpią z tego powodu?  Oto jak inflacja wpływa na inne kraje

Myślisz, że Amerykanie cierpią z tego powodu? Oto jak inflacja wpływa na inne kraje

Młody biznesmen patrzy z niepokojem na ekran komputera, gdy ich głowy spoczywają na splecionych dłoniach.

Źródło obrazu: Getty Images

Żaden kraj na świecie nie uniknął epidemii bez szwanku.


główne punkty

  • Pandemia jest jedną z przyczyn globalnej inflacji.
  • W wielu przypadkach inflacja doprowadziła do recesji.
  • Odbudowa gospodarcza niektórych krajów może zająć lata.

Inflacja jest bolesna. Ceny idą w górę, twoje dolary się nie rozciągają i tyle konto bankowe równowaga się kurczy. Chociaż to prawda, przypominanie sobie, że inflacja – a następnie kontrolowanie jej – nie pomaga sytuacji, jest częścią cyklu koniunkturalnego.

W bardzo uproszczonym skrócie, inflacja występuje, gdy popyt jest większy niż podaż. Załóżmy, że na rynku pojawi się nowy rodzaj telewizji, który całkowicie zanurzy widza w doświadczeniu i jest rodzajem skrzyżowania telewizji i rzeczywistości wirtualnej. Jest to nowy produkt, a jego podaż jest stosunkowo niewielka. W przypadku niedoboru cena, jaką ludzie są skłonni zapłacić za nowy telewizor, przekracza dach. To jest inflacja.

Nie można zaprzeczyć, że inflacja mocno uderzyła w nas w zeszłym roku, a ceny wzrosły o 7,7% w stosunku do poprzedniego roku. I nie byliśmy sami. Według Pew Research analiza danych z 44 rozwiniętych gospodarek pokazuje, że ceny konsumpcyjne znacznie wzrosły od czasów sprzed COVID-19.

Nędza kocha towarzystwo?

Celem tego artykułu nie jest ujawnienie bólu doświadczanego przez innych. Bardziej chodzi o zrozumienie, że konkretne sytuacje, takie jak pandemia czy wojna w innym kraju, wpływają na nas wszystkich.

Uwaga na początek: Każdy kraj oblicza swoją stopę inflacji nieco inaczej. Z tego powodu nie jest to porównanie jabłek z jabłkami.

Zjednoczone Królestwo

W 2022 r. inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnie najwyższy poziom od 41 lat i wyniesie 11,1 proc. W październiku gospodarstwa domowe płaciły średnio 88,9 proc. za artykuły pierwszej potrzeby, takie jak prąd i gaz. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 16,4%, a kraj stoi w obliczu najdłuższej recesji w historii.

READ  Kontrowersyjna londyńska dzielnica czystego powietrza ULEZ rozciąga się na całe miasto

Włochy

Mocno ucierpiały również Włochy, gdzie roczna stopa inflacji wyniosła 11,8%. Ceny energii wzrosły średnio o 38,3%, głównie z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Skok cen nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę, że Ukraina wcześniej dostarczała większość dostaw gazu ziemnego do Europy.

Co gorsza dla obywateli Włoch, Włochy są jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym płace spadły w ciągu ostatniej dekady. Co więcej, bezrobocie jest najwyższe w historii, a najbardziej ucierpiała włoska młodzież. Stopa bezrobocia wśród włoskiej młodzieży wynosi 21,2%.

Aby zapobiec popadnięciu większej liczby Włochów w ubóstwo, rząd wprowadził premie dla obywateli o niskich i średnich dochodach, w tym imigrantów.

Polska

Polska ze stopą inflacji na poziomie 17,9% wkrótce pogrąży się w głębokiej recesji. Rzadko zdarza się, aby obywatel polski otrzymywał stałą stopę procentową, więc oprocentowanie istniejących pożyczek wzrosło, utrudniając rodzinom związanie końca z końcem.

Poniżej minimum egzystencji żyje około 1,6 mln Polaków. Aby spojrzeć na to z perspektywy, jednoosobowe gospodarstwo domowe z dochodem 145 USD miesięcznie lub mniej jest uważane za poniżej minimum egzystencji.

I nie wygląda na to, żeby w najbliższym czasie sytuacja miała się poprawić. Zdaniem szefa Polskiego Funduszu Rozwoju recesja w Niemczech i we Włoszech prawdopodobnie przeniesie się na polską gospodarkę, pogłębiając bezrobocie i dług publiczny.

Szwecja

Szwecja nie tylko doświadczyła rocznej stopy inflacji na poziomie 10,9% w 2022 r., ale prognozy gospodarcze przewidują, że rok 2023 będzie kolejnym trudnym rokiem. W centrum problemu są rosnące stopy procentowe i wpływ wojny na Ukrainie na ceny gazu ziemnego.

Podobnie jak w innych krajach borykających się z trudnościami gospodarczymi, nastroje konsumentów i przedsiębiorców pozostają słabe.

Egipt

Epidemia i wojna na Ukrainie dotknęły także Egipt, gdzie roczna stopa inflacji wyniosła 16,2%. I choć przed wojną na Ukrainie stopy procentowe w Egipcie należały do ​​najwyższych na świecie, wzrosły jeszcze bardziej.

READ  Założenie omańsko-polskiej firmy zajmującej się produkcją i wystrzeliwaniem satelitów

Wysokie ceny podstawowych artykułów spożywczych, takich jak chleb, ryż i cukier, szczególnie dotknęły rodziny robotnicze w Egipcie. Nawet orzechy są obecnie uważane za dobro luksusowe. Małe firmy też mają problemy Bo nie stać ich już na zapełnianie półek.

W Ameryce czekamy, aby zobaczyć, czy nastąpi recesja i czy Fed będzie w stanie to zrobić Ogranicz inflację. Z podobnymi problemami borykają się inne gospodarki na całym świecie. Chociaż nie ma w tym pocieszenia, podkreśla to, jak powiązana jest światowa gospodarka.

Uwaga: najwyższa karta cashback, jaką widzieliśmy w tej chwili, ma 0% wstępnej RRSO do 2024 r.

Jeśli użyjesz niewłaściwej karty kredytowej lub debetowej, może to kosztować duże pieniądze. Nasz ekspert uwielbia To najlepszy wybórktóry oferuje 0% początkowe RRSO do 2024 r., niesamowitą stopę zwrotu gotówki w wysokości 5%, a wszystko to w pewnym sensie bez opłaty rocznej.

W rzeczywistości ta karta jest tak dobra, że ​​​​nasz ekspert osobiście jej używa. Kliknij tutaj, aby przeczytać naszą pełną recenzję Za darmo i złóż wniosek w zaledwie 2 minuty.

Przeczytaj naszą bezpłatną recenzję