Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Myślę, że dziesięć funduszy inwestycyjnych może zabłysnąć w tym roku

Myślę, że dziesięć funduszy inwestycyjnych może zabłysnąć w tym roku

Zarabianie pieniędzy na inwestycjach w tym roku będzie wyzwaniem. Z pewnością wróżba nie jest dobra. Trwająca inflacja, recesja i trwające napięcia geopolityczne mogą poważnie wpłynąć na rynki akcji, ponieważ zyski przedsiębiorstw się kurczą.

Jednak giełdy są często mile zaskoczone, gdy sytuacja wydaje się być najgorsza. W przeciwieństwie do zwykłych śmiertelników, mają zręczny talent do patrzenia poza grzbiet następnego wzgórza – widzą, jak przypływy odwracają się przed kimkolwiek innym. Wiadomości gospodarcze mogą być nieszczęśliwe, ale to nie znaczy, że wyniki rynków też będą przerażające.

Oczywiście inwestowanie w akcje to długoterminowa podróż, która pozwala naprawdę wzbogacić się tylko wtedy, gdy inwestorzy postrzegają ją jako część swojej życiowej podróży. Dlatego zawsze namawiałem inwestorów, aby wyeliminowali biały szum, unikali chciwości i regularnie inwestowali niewielkie kwoty. Kropla, kropla zamiast kropli. Bardziej nudne niż spekulacje.

Okazje noworoczne? Inwestorzy mogą osiągnąć imponujące zyski w tym roku, jeśli będą odważni i wybiorą niedowartościowane aktywa, mówi Jeff Prestridge.

Mam jednak przeczucie, że doświadczeni inwestorzy mogą osiągnąć w tym roku świetne zwroty, jeśli będą odważni i wybiorą niedowartościowane aktywa. Strategia prawdopodobnie zajmie więcej niż rok, aby przynieść pełne owoce, ale to jest OK.

Moim punktem wyjścia jest sfera zaufania inwestycyjnego. Fundusze wspólnego inwestowania to instrumenty inwestycyjne notowane na giełdzie, które każdy może kupić za pośrednictwem platformy internetowej – pomyśl o AJ Bell, Hargreaves Lansdown i Interactive Investor.

Fundusze emitują określoną liczbę akcji, które inwestorzy mogą kupić na wolnym rynku. Akcje te mają tendencję do wzrostu i spadku w zależności od wartości aktywów bazowych – zazwyczaj udziałów w spółkach notowanych na giełdzie.

Jak każda inna brytyjska spółka notowana na giełdzie, fundusz inwestycyjny zawsze będzie miał cenę akcji dla kupujących i sprzedających. Oznacza to, że inwestorzy rzadko mają możliwość wycofania pieniędzy w sytuacji awaryjnej.

Jeszcze bardziej ekscytujące jest jednak to, że cena akcji funduszu inwestycyjnego nie zawsze odzwierciedla wartość aktywów, które kryją się pod jego maską.

Oznacza to, że inwestorzy mogą czasami kupować wiarygodne akcje po znacznie obniżonej cenie. Teraz jest taki czas. To jest tanie.

Rozbieżność między ceną akcji a wartością aktywów funduszu może wystąpić z kilku powodów. Trust może inwestować w bardzo niepopularny sektor lub rynek. Lub menedżerowie inwestycyjni mogli sprawić, że wszystko wyglądało jak wieprz, rozczarowując inwestorów w tym procesie.

Wszystkie te przyczyny mogą napędzać sytuację, w której brakuje kupujących i nadmiar sprzedających.

Obowiązuje normalna ekonomia podaży i popytu, co oznacza, że ​​cena akcji spada, co powoduje, że pozostaje ona z dyskontem w stosunku do wartości aktywów bazowych. Innymi słowy, nie odzwierciedla prawdziwej wartości aktywów funduszu.

READ  10 razy w tym roku teleskop Webba zaskakiwał astronomów oszałamiającymi nowymi obrazami naszego Wszechświata

W ostatnich miesiącach, gdy sytuacja gospodarcza stała się trudniejsza, rabaty – rabaty dwucyfrowe – pojawiły się w wielu indywidualnych funduszach powierniczych i sektorach powierniczych.

Obejmują one nieruchomości komercyjne i jest to zawsze pierwsza klasa aktywów, która znajduje się pod presją, gdy warunki gospodarcze ulegają pogorszeniu, ponieważ budynki komercyjne tracą najemców i mają trudności ze znalezieniem nowych.

Obejmują one również niektóre fundusze private equity, ponieważ analitycy zaczynają kwestionować wartość przypisaną posiadanym aktywom – z których większość nie jest notowana.

Growing Riches: Seraphim Space Box jest sprzedawany z dużą zniżką

Growing Riches: Seraphim Space Box jest sprzedawany z dużą zniżką

Zniżki pojawiły się również w funduszach powierniczych małych firm i niektórych funduszach rynków wschodzących, ponieważ inwestorzy uciekali z tych sektorów na rzecz bezpieczniejszych domów. Nazywa się to często „podróżą do jakości”.

Chociaż trust dyskontowy to okazja, jest on wartościowy dla inwestora tylko wtedy, gdy trust nadal zapewnia doskonałe zwroty z inwestycji.

Wisienką na torcie jest eliminacja przeciwnika i wynikające z tego wykonanie kopnięcia.

Potencjalnie wszystkie ekscytujące. Jak więc inwestorzy mogą skorzystać z dwucyfrowych rabatów na fundusze inwestycyjne w przyszłym roku?

Zbudowaliśmy portfel dziesięciu trustów, których akcje mają obecnie dyskonto w stosunku do wartości aktywów na poziomie co najmniej 10 procent (patrz tabela poniżej). Ufa każdemu, kto potrafi osiągać ekscytujące zwroty.

Dywersyfikacja to nazwa gry, więc wszystkie 10 trustów jest prowadzonych przez różne grupy inwestycyjne, z dużymi markami (takimi jak Abrdn, Allianz, Franklin Templeton, Invesco i Schroder) i mniej znanymi (np. Aberforth i Herald). .

Wszystkie 10 ma mandaty inwestycyjne, które się nie nakładają, więc raczej się uzupełniają niż powielają – a każdy z nich ma portfel nieruchomości (kolejne źródło dywersyfikacji).

Fundusze, z których wszystkie zawierają aktywa o wartości co najmniej 100 milionów funtów, dzielą się na dwa obozy. Istnieją fundusze powiernicze zorientowane na wzrost, których portfele skupiają się na określonych sektorach, takich jak technologia kosmiczna, potęga gospodarcza, jaką są Indie, małe spółki giełdowe i spółki nienotowane na giełdzie.

Wszystkie cztery fundusze z tego obozu wzrostu odnotowały w tym roku straty, które wahały się od 9,4 procent (Aberdeen New India) do 56,6 procent (Seraphim Space).

Zarówno w przypadku Augmentum Fintech, jak i Seraphim Space różnica między ceną akcji a aktywami tych funduszy jest znacząca (o czym później).

Uzupełnieniem tych funduszy jest sześć funduszy, z których wszystkie zapewniają dochód zagięty, chociaż niektóre obszary, w które inwestują – na przykład Wietnam, Azja i ogólnie rynki wschodzące – nie są dobrze znane z wypłat dywidend.

Świat dystrybucji dywidend wykracza poza granice Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W tym obozie dochodowym znajdują się również trusty, które koncentrują się na brytyjskim rynku akcji, czy to mniejsze spółki (Aberforth Smaller Companies), czy akcje spółek o średniej kapitalizacji (Schroder UK Mid Cap).

READ  Rakieta SpaceX Falcon 9 w drodze na Księżyc

Grupę tworzy Brunner, globalny fundusz powierniczy, którego 45 procent aktywów znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Pięć z sześciu funduszy straciło w tym roku pieniądze inwestorów.

Ich obniżki cen akcji nie są tak dramatyczne, jak w przypadku niektórych funduszy wzrostu, co jest odzwierciedleniem części wygodnego strumienia dochodów, które zapewniają akcjonariuszom na dobre i na złe.

W rzeczywistości Brunner ma imponujące 50-letnie doświadczenie w corocznych podwyżkach dywidend.

Tylko sześć innych funduszy inwestycyjnych ma dłuższe wskaźniki sukcesu.

10 trustów, których akcje są obecnie zdyskontowane w stosunku do ich wartości aktywów o co najmniej 10%

10 trustów, których akcje są obecnie zdyskontowane w stosunku do ich wartości aktywów o co najmniej 10%

Co więc mówią eksperci?

Zakup kredytu inwestycyjnego z dyskontem może być okazją, ale nic nie znaczy, jeśli fundusz nie będzie nadal zapewniał doskonałych zwrotów.

Wszystkie 10 wyborów trustu ma potencjał pozytywnych zwrotów w ciągu najbliższych 12 miesięcy, chociaż oczywiście „potencjał” nie zawsze przekłada się na rzeczywistość.

Najbardziej ryzykowne fundusze kredytowe – co odzwierciedlają ogromne obniżki cen akcji – to Augmentum Fintech i Seraphim Space, które inwestują w spółki nienotowane na giełdzie.

Augmentum Fintech inwestuje w prywatne firmy z branży technologii finansowych i jest kierowany przez Tima Levine’a, przedsiębiorcę, który był współzałożycielem Juice bar Crussh.

Levine mówi, że istnieje „ogromna różnica między inwestowaniem w akcje notowane na giełdzie a inwestowaniem w start-upy na wczesnym etapie rozwoju – jabłka i gruszki”. Nie jest więc zaskoczony, że niektóre z nienotowanych portfelowych funduszy inwestycyjnych, które nie odniosły sukcesu – z których najbardziej znany jest Woodford Patient Capital – były zarządzane przez „publicznych kolekcjonerów akcji”.

Dodaje: „Jako dyrektor takiego trustu potrzebujesz ciasnego portfolio [the trust has stakes in 24 companies] Musisz aktywnie uczestniczyć w biznesie, w który jesteś zaangażowany. Niezbędne jest pełne uczestnictwo. „

Oznacza to, że Levine zasiada w zarządzie kilku firm inwestujących w fundusze powiernicze — takich jak firma świadcząca usługi finansowe Zopa, mobilny bank dla małych firm Tide i dostawca mobilnych kont pieniężnych Monese.

Levine jest odświeżająco szczery w swoim podejściu do zaufania. Zajmujemy się ryzykiem, więc zaufanie nie jest dla wdów i sierot. Od czasu do czasu popełniamy błędy, ale mamy nadzieję, że zwycięzcy pokonają przegranych.

Największym dotychczasowym sukcesem była platforma inwestycyjna Interactive Investor, którą dom inwestycyjny Abrdn kupił w zeszłym roku, obracając zaufanie w pokaźny zysk.

Levine uważa, że ​​wartość aktywów funduszu jest „mocna” (co sugeruje, że jest mało prawdopodobne, aby została odpisana), a portfel „działa”. Mówi, że na cenę akcji wpłynęła trudna sytuacja gospodarcza.

Podczas gdy Augmentum Fintech specjalizuje się w wyszukiwaniu odnoszących sukcesy, przełomowych firm fintech przyszłości, Seraphim Space inwestuje w spółki nienotowane na giełdzie, które uczestniczą w technologii kosmicznej.

Chociaż cenę aktywów funduszu można było skorygować w dół, właśnie opublikowana notatka analityczna analityka inwestycyjnego Edisona kończy się pozytywnym wynikiem. „Nastroje inwestorów w stosunku do spółek na wczesnym etapie mogą pozostać słabe jeszcze przez jakiś czas” – mówi.

„Jednakże dla inwestorów o odpowiednim apetycie na ryzyko i horyzoncie czasowym inwestycji Seraphim Space może być atrakcyjny na tych poziomach”.

Chociaż Seraphim może nie odpaść od razu, wiadomość, że wydano zgodę organów regulacyjnych na Virgin Orbit Richarda Bransona, aby wysłać pierwszego satelitę w kosmos z British Soil, jest impulsem dla sektora technologii kosmicznych.

Analityk kosmiczny Euroconsult uważa, że ​​w ciągu następnej dekady na niską orbitę okołoziemską zostanie wyniesionych 18 500 satelitów o wadze poniżej 500 kilogramów.

Inne sektory giełdowe, na które portfel jest narażony na rzeczników. Charles Montanaro, założyciel Montanaro Asset Management, uważa, że ​​obecna bessa w mniejszych firmach w Wielkiej Brytanii – które mają około 12 miesięcy – mogła „minąć przed końcem pierwszego kwartału tego roku”.

Jeśli chodzi o giełdę w Wielkiej Brytanii, James D’Abhaug, zarządzający funduszem inwestycyjnym z Edynburga, mówi, że jeśli wiadomości gospodarcze staną się mniej tragiczne, „jesteśmy u podnóża renesansu giełd w Wielkiej Brytanii”.

Tymczasem zarządzający majątkiem WH Ireland lubi Azję jako rynek inwestycyjny, argumentując, że jest tam „kilka świetnych firm”, podczas gdy gospodarki regionu „nie są tak dotknięte inflacją jak ich zachodnie odpowiedniki”. Wraz z poprawą nastrojów mówi się, że „azjatyckie aktywa powinny być ustalane sprawiedliwie”.

Zarówno gospodarki Indii, jak i Wietnamu znajdują się w fazie wzrostu. Zarządzający aktywami GQG Partners z siedzibą w USA jest wielkim fanem Indii ze względu na trwały wzrost gospodarczy tego kraju. (Jest mniej zainteresowany Chinami.)

Jason Hollands, dyrektor zarządzający Bestinvest, mówi, że rynki wschodzące mogą osiągnąć w tym roku „świetne wyniki”.

Niektóre linki w tym artykule mogą być linkami partnerskimi. Jeśli go klikniesz, możemy zarobić niewielką prowizję. Pomaga nam to finansować program This Is Money i zapewniać jego bezpłatne użytkowanie. Nie piszemy artykułów promujących produkty. Nie pozwalamy, aby jakiekolwiek relacje handlowe wpływały na naszą niezależność redakcyjną.