Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Myślę, że będzie”: Zełenski ma nadzieję, że prezydent Biden odwiedzi Ukrainę | Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Prezydent USA Joe Biden wezwał do wizyty na Ukrainie i podkreślił, że nie jest skłonny do oddania terytorium na wschodzie kraju, aby zakończyć wojnę z Rosją, podczas długiego wywiadu dla CNN w niedzielę.

„Myślę, że by to zrobił”, powiedział Zełenski po angielsku, zapytany, czy wie o jakichkolwiek planach wizyty prezydenckiej w USA. „Ale to oczywiście jego decyzja i [it] Zależy oczywiście od sytuacji bezpieczeństwa. Ale myślę, że jest przywódcą Stanów Zjednoczonych i dlatego powinien tu przyjechać, aby zobaczyć.

Biden Do reporterów w czwartek Że Stany Zjednoczone wkrótce zdecydują, czy wysłać wysokiego urzędnika na Ukrainę jako wyraz poparcia, ale źródła wskazały Reuterowi, że administracja rozważa sekretarza obrony Lloyda Austina lub sekretarza stanu Anthony’ego Blinkena. Komentarze Zełenskiego pojawiły się po tym, jak premier Boris Johnson złożył to oświadczenie Niespodzianka wizyta w Kijowie w zeszły weekend.

W piątek sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała: Powiedział w wywiadzie Biden nie ma zaplanowanej wizyty.

Zełenski, który w piątek przemawiał do kanału informacyjnego w wywiadzie wyemitowanym w niedzielę, zwrócił uwagę na zbliżającą się rosyjską ofensywę w regionie Donbasu na wschodzie kraju, która prawdopodobnie stanie się brutalny i zdecydowany Faza wojny po wycofaniu się Rosji z terenów wokół Kijowa na północy.

Zełenski powiedział Ukraina Nie odstąpi terytoriów na wschodzie kraju, aby zakończyć wojnę z Rosją. „Dlatego jest dla nas bardzo ważne, aby nie pozwolić im stać na ziemi, ponieważ ta bitwa… może wpłynąć na cały przebieg wojny” – powiedział Zełenski. W regionie Donbasu przebywa około 40 000 ukraińskich żołnierzy i przyznał, że istnieje możliwość wielokrotnych bitew o nieznanym okresie czasu.

„Nie ufam rosyjskiej armii i rosyjskiemu przywództwu… To, że walczyliśmy z nimi, a oni wyjechali i uciekali z Kijowa, z północy, z Czernihowa… To nie znaczy, że jeśli byli w stanie przejąć Donbasu, nie ruszyliby w kierunku Kijowa” – powiedział Zełenski.

READ  „Nazwijmy go Mahometem”: Trump nie pamięta nazwiska przywódcy talibów podczas dzikiej mowy

Zełenski z zadowoleniem przyjął 800 milionów dolarów dodatkowej pomocy wojskowej Biały Dom zatwierdził to w zeszłym tygodniuAle wezwał Stany Zjednoczone i ich sojuszników do większej ilości broni i szybkich dostaw.

„Oczywiście potrzebujemy więcej. Ale cieszę się, że teraz nam pomaga” – powiedział CNN Zelensky. „Czuję, że prowadzimy teraz czystszy dialog. To był dialog, który miał kilka zwrotów akcji. I nie tylko rozmawianie. To było bardzo trudne, ponieważ nie ma wielu krajów, które naprawdę nam pomogły”.

Ukraiński prezydent powtórzył również swoje obawy, że siły rosyjskie mogą rozmieścić na Ukrainie chemiczną lub taktyczną broń jądrową.

„Nie tylko ja, cały świat, wszystkie kraje powinny się martwić… bo to [use of nuclear weapons] To nie może być prawdziwa informacja, ale może być faktem”.

„Broń chemiczna… Mogą to zrobić, dla nich życie ludzi, nic. Musimy myśleć, aby się nie bać, nie bać się, ale być przygotowanym. Ale to nie jest pytanie dla Ukrainy, nie tylko dla Ukrainy, ale chyba dla całego świata”.

Zełenski określił liczbę ofiar śmiertelnych w armii ukraińskiej między 2500 a 3000, dodając, że do tej pory około 10 000 innych zostało rannych i „trudno powiedzieć, ilu przeżyje”.

Twierdził, że Rosja straciła do 20 tys. żołnierzy, co nie zostało jeszcze potwierdzone.