Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Muzeum Auschwitz potępia wykorzystywanie przez polską partię rządzącą materiałów filmowych z obozów zagłady w przestrzeni politycznej

Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau potępiło polityczną przestrzeń partii rządzącej w Polsce, która wykorzystując temat niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady zachęca do udziału w zbliżającym się marszu antyrządowym.

WARSZAWA, Polska — Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau potępiło stanowisko polityczne partii rządzącej w Polsce, która wykorzystuje temat niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady, aby zachęcić do udziału w nadchodzącym marszu antyrządowym.

Państwowe muzeum zaatakowało 1,1 miliona ludzi zabitych na miejscu podczas II wojny światowej jako „narzędzie tragedii”, argumentując, że jest to obraza ich pamięci.

„To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej” – napisano w oświadczeniu Państwowego Muzeum.

Na 14-sekundowym filmie opublikowanym w środę przez Prawo i Sprawiedliwość widać zdjęcia byłego obozu zagłady, w tym niesławną bramę „Arbeit Macht Frei” i napis „Czy naprawdę chcesz iść pod tym hasłem?”.

Usunięty teraz tweet dziennikarza Tomasza Lissa powiedział, że prezydent Andrzej Duda i lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński zasłużyli na karę więzienia. Opublikował tweeta w trakcie gorącej debaty nad ustawą, która została przyjęta przez partyjnych posłów w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i wielu polskich krytyków i podpisana przez Dudę.

„Duda i Kaczor będą mieli pokój” – napisał na Twitterze Kaczyński, używając pseudonimu.

Użył polskiego słowa „gomora”, które może oznaczać po prostu ciemną celę lub komorę, ale które wielu w Polsce kojarzy z komorami gazowymi używanymi przez Niemców do masowych mordów podczas wojny.

Liz później usunęła tweeta i przeprosiła.

„To jasne, że myślałem o komórce, ale powinienem był przewidzieć, że ludzie o złych intencjach zrobią śmieszną interpretację. Mam nadzieję, że pan Duda i pan Kaczyński zapłacą za swoje zbrodnie przeciwko demokracji, ale człowiekowi życzcie im zdrowia i długiego życia” – powiedziała Liz.

READ  Daniel Dubois wierzy, że w Polsce uda mu się wygrać z Ołeksandrem Usykiem

Ustawa została przyjęta przez Dudę w tym tygodniu, co spotkało się z powszechną krytyką ze strony Polski, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Krytycy w Polsce nieformalnie nazwali to „Legs Dusk” i podsyciło to polityczną opozycję. Tusk planuje zorganizować w niedzielę duży marsz antyrządowy w stolicy, Warszawie.

Marsz odbędzie się 4 czerwca 1989 r., w 34. rocznicę odzyskania przez Polskę pierwszej częściowej niepodległości po dziesięcioleciach komunizmu.