Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Musk staje w obliczu koszmaru, gdy turyści kosmiczni zostają uwięzieni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po tym, jak zła pogoda budzi obawy NASA | nauka | Aktualności

Grupa astronautów, którzy 19 kwietnia mieli opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie rakiety Elon Musk SpaceX i wylądować na Ziemi, musiała pozostać na stacji kosmicznej do niedzieli. Zła pogoda w pobliżu wybrzeża Florydy, gdzie mają lądować, pozostawiła astronautów uwięzionych w 444-tonowym laboratorium badawczym unoszącym się na całym świecie w ogromnej pustce kosmicznej. Warunki pogodowe uniemożliwiły również start rakiety Musk, która zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„Decyzja została podjęta w oparciu o najlepszą pogodę na wystrzelenie pierwszej prywatnej misji astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz ścieżkę powrotną wymaganą do bezpiecznego powrotu załogi i SpaceX Dragon Endeavour na Ziemię” – powiedział NASA.

Czterej prywatni astronauci lub turyści kosmiczni utknęli na pokładzie, ponieważ są częścią Axiom-1, prywatnie finansowanej misji, która używała statku Crew Dragon SpaceX wydzierżawionego przez komercyjną firmę zajmującą się stacją kosmiczną Axiom Space.

Załoga składa się z byłego astronauty NASA i dowódcy misji Michaela Lopeza Alegria, który udał się na stację kosmiczną z trzema płacącymi klientami: Markiem Pathy, Larrym Connorem i Eitanem Stipe, z których każdy zapłacił 55 milionów dolarów za lot podczas misji.

Podczas gdy cztery załogi Axiom utknęły w kosmosie, misja Crew-4, czwarta finansowana przez rząd misja z wykorzystaniem statku kosmicznego Crew Dragon, miała wystartować wcześnie w sobotę.

Jednakże, ponieważ misja Axiom zajmuje obecnie port dokowania, którego Crew-4 musi użyć do dokowania się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, misja NASA również została opóźniona.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma tylko dwie stacje dokujące, z których jedna jest obecnie używana przez Axiom, a druga jest zajmowana przez misję NASA Crew-3.

Oznacza to, że misja Crew-4 nie może zostać uruchomiona, dopóki port dokowania nie zostanie zwolniony.

Czytaj więcej: Apollo 16: oszałamiające rodzinne zdjęcie astronauty pozostawionego na Księżycu

READ  Raport: Wzrost gospodarki kosmicznej to „punkt zwrotny”