Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

MSPO 2023 otwarte w Kielcach

MSPO 2023 otwarte w Kielcach

MSPO 2023, 31. coroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, rozpoczyna się dziś we wtorek, 5 września w Targach Kielce.

~

Komunikat prasowy, Kielce, 04 września 2023 r: 31. MSPO gromadzi 711 wystawców z 35 krajów, a służba bezpieczeństwu narodu, zwiększanie dostępu do globalnych technologii oraz wymiana pomysłów i doświadczeń to główne cele organizatorów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Tegoroczna wystawa MSPO ustanowiła rekord o powierzchni 34 000 metrów kwadratowych. Po raz pierwszy w swojej historii wystawa MSPO mieści się w dodatkowej tymczasowej hali o powierzchni 2800 metrów kwadratowych. To rekord wszechczasów! Swoją wizytę pierwszego dnia targów potwierdził Prezydent RP Andrzej Duda. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak uczestniczy we wtorek w wystawie stępki indyczej.

Do stolicy województwa świętokrzyskiego, w którym reprezentowanych jest 35 krajów, przybędą przedstawiciele sektora obronnego z 33 krajów. Działa tu 350 firm polskich i 361 zagranicznych. Kieleckie wydarzenie gromadzi firmy z Australii (39 firm), Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii (21 firm), Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Hongkongu, Indii, Izraela, Japonii, Kanady, Litwy . , Łotwa, Niemcy (36 firm), Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, USA (51 firm), Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Korea Południowa.

Korea Południowa po raz drugi: ten azjatycki kraj po raz drugi został uznany za kraj wiodący MSPO na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Naturalnym krokiem była propozycja Zarządu Planowania, aby zaprosić Republikę Korei do zorganizowania Wystawy Lead Nation, a następnie decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej. Polski rząd podjął decyzję o zakupie dużej ilości sprzętu wojskowego z Korei. Umowy podpisano także podczas Targów Przemysłu Obronnego 2022 w Kielcach.

Wystawa South Korea Lead Nation prezentuje najważniejsze i najbardziej znaczące osiągnięcia kraju w dziedzinie obronności. Na wystawie można było zobaczyć sprzęt zamówiony przez Wojsko Polskie, m.in. wyrzutnie rakiet Chunmoo i czołgi K2, które wkrótce trafią na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. W asortymencie nowoczesnego pojazdu znajdują się kołowy pojazd opancerzony K808, wielozadaniowe bezzałogowe statki naziemne UGV, a także bezzałogowe statki powietrzne obronne i makiety bezzałogowych pojazdów naziemnych. Na wystawie można zobaczyć także lekki taktyczny pojazd rozpoznawczy – rozpoznawczy KLTV oraz opancerzony, taktyczny, napędzany wodorem pojazd ATV, lekki myśliwiec FA-50, który będzie służył także Siłom Zbrojnym RP, oraz wielozadaniowy prototyp bojowy KF-21. Prezentowane jako makiety.

READ  Kraj rewolucji piwnej w Polsce stał się drugim co do wielkości producentem w Europie

Jong-sub Lee, Minister Obrony Narodowej Republiki Korei Południowej, odwiedził kieleckie Centrum Wystawienniczo-Kongresowe na tydzień przed otwarciem MSPO. Koreańska delegacja pod przewodnictwem ministra spotkała się z prezydentem Andrejem Mochoniem oraz grupą roboczą Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Podczas swojego tournée minister odwiedził stoiska targowe Hyundai-Rotem i Hanwha, które są jeszcze w budowie.

„Gratuluję sukcesu organizacji MSPO i cieszę się, że Korea Południowa jest w tym roku wiodącym wystawcą krajowym. Mam nadzieję, że Międzynarodowe Targi Przemysłu Obronnego podniosą potencjał polskiego przemysłu obronnego i potencjał obronny Polski. Chcę Państwa zapewnić, że Korea dołoży wszelkich starań, aby wystawa zakończyła się sukcesem” – powiedział na zakończenie swojej wizyty w Kielcach minister Jong-sub Lee Dargi.

PGZ – ​​​​Partner Strategiczny MSPO: Największy polski wystawca jest partnerem strategicznym MSPO, czyli firm wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej i PGZ Holding. Kontynuuje wieloletnią tradycję targów. Wystawa Sił Zbrojnych RP od wielu lat jest integralną częścią MSPO. W tym roku wystawa przygotowana przez Inspektorat Sił Zbrojnych – SZ Bydgoszcz odbywa się pod hasłem „Nowy sprzęt – nowe wyzwania – nowe możliwości”.

Pakiet Wiedzy na MSPO: Drugiego dnia Międzynarodowych Targów Przemysłu Obronnego w Kielcach Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Targami Kielce przeprowadziło dyskusję tematyczną na wysokim szczeblu, poświęconą transformacji europejskiego sektora obronnego. Wydarzenie skupi się na rozwoju polityki przemysłowej Unii Europejskiej oraz roli sektora obronnego i współpracy międzynarodowej w przemyśle, w tym rozwoju koordynacji z sektorem kosmicznym w oparciu o wyzwania gospodarcze i bezpieczeństwa. Celem seminarium jest zmiana paradygmatu dotyczącego możliwości bezpieczeństwa w Europie, po dziesięcioleciach pokoju i wolności przerwanych wojną na Ukrainie. Do udziału w dyskusji zaproszeni są kluczowi interesariusze europejskiego przemysłu obronnego: dr Christoph Atspodien, dyrektor generalny Niemieckiego Federalnego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa – BDSV, Tuija KARANKO, Sekretarz Generalny AFDA – Fińskiego Stowarzyszenia Obronnego i Przemysłu Lotniczego, Robert JOUDKA z Litewskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (LDSIA) ), członek zarządu, Henrik Navntoft SøNDERSKOV, główny doradca Duńskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (DIDAS) oraz eksperci z przemysłu i środowisk politycznych. Debata stanowi platformę dla liderów korporacji i biznesu do refleksji nad transformacją obronności Europy w zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa. Program czterodniowego MSPO 2023 obejmuje 34 wydarzenia konferencyjne, konferencje prasowe, seminaria i spotkania.

READ  Holenderka aresztowana za nazistowski gest w Auschwitz-Birkenau, Polska

Tematyka MSPO po raz pierwszy: Większość prezentowanych na targach rozwiązań technologicznych oraz informacji o wydarzeniach towarzyszących MSPO ukazuje się w około 10 000 publikacjach rocznie. Takiej premiery jednak w historii serialu nie było – premiera odbędzie się w tym roku. „Krótka historia wielkiego snu” – album upamiętniający 30 lat Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Niniejsza publikacja prezentuje MSPO w kontekście zmian geopolitycznych. Album powstał według pomysłu Andrzeja Mochona, lidera Turków Kielce. Album został wyprodukowany wewnętrznie przez zespół Tarki Geels. Publikacja z pewnością zainteresuje nie tylko uczestników poprzednich wydarzeń.

Wiele tematów zawartych w publikacji będzie kontynuowanych podczas nadchodzącego MSPO. Na stronach albumu znajdują się fotografie osób, które miały wpływ na kształt wydarzenia. Podkreślając wagę MSPO, w swojej obecności zaprezentowani zostali także ci, którzy wyróżnili wystawę. Znajdują się tam zdjęcia dokumentujące wizytę śp. pułkownika Alfreda Merrilla Wordena – amerykańskiego astronauty, który brał udział w misji Apollo 15. Pułkownik Worden był gościem specjalnym wystawy US Lead Nation na MSPO 2019. W 2023 roku MSPO uruchomiło na terenie Rzeczypospolitej Polskiej program „Al Worden Endeavour Scholarship”. Celem projektu jest zachęcenie młodzieży naszego kraju do pracy w zawodzie inżyniera i badacza kosmosu. Program kończy się wyborem czterech uczniów i jednego nauczyciela do udziału w tygodniowym programie szkoleniowym dla astronautów w Centrum Kosmicznym i Rakietowym w Stanach Zjednoczonych. Stypendium wspierane jest przez Polską Agencję Kosmiczną, Tarki Kielce i Callman Global.

~