Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mogul gromadzi fortunę w wysokości 1,1 miliarda dolarów i nadal jeździ na rowerze do pracy

Mogul gromadzi fortunę w wysokości 1,1 miliarda dolarów i nadal jeździ na rowerze do pracy

Marek Pischocki, współzałożyciel LPP SA, największej polskiej sieci odzieżowej, nie pozwolił, aby jego wielomiliardowa fortuna zmieniła swój los. Unika światła reflektorów, nawet nie robi sobie zdjęcia, a do pracy jeździ na rowerze.

Marek Pechoki zbudował fortunę szacowaną na miliardy dolarów, ale polski biznesmen nie pozwala jej zmienić swojego życia. Nie jest typowym potentatem modowym, poważnie chroni swoją prywatność i pozostaje poza centrum uwagi. Unika nawet robienia zdjęć i nadal jeździ do pracy na rowerze zamiast limuzyną, donosi Bloomberg.

Zapytany w 2019 r., dlaczego tak bardzo koncentruje się na ochronie swojej prywatności, powiedział, że nie chce, aby ktokolwiek podnosił ceny płyt, które kupują na pchlich targach w Gdańsku. Unika również pokazów na wybiegach, imprez biznesowych i celebrytów. Nie ma osobnego biura w centrali LPP w Gdańsku, woli siedzieć w wolnych biurach wśród zespołów projektantów.

Przeczytaj także: Chcesz polecieć na Księżyc? Japoński miliarder szuka załogi do lotu w kosmos

Pechoki, lat 60, współtworzył LPP SA w 1991 roku wraz z Jerzym Lubyankiem, gdy Polska przechodziła do gospodarki rynkowej. Firma jest największym w kraju sprzedawcą odzieży, zajmującym się produkcją i dystrybucją odzieży. Początkowo sprowadzał tureckie kurtki. Dziś LPP ma ponad 1800 sklepów w 25 krajach, wynika z najnowszego rocznego raportu opublikowanego przez Bloomberg. Jest właścicielem marek odzieżowych, w tym Reserved, Krupp, House, Mojito i Sensai, które są wyceniane niżej niż zachodni konkurenci.

Od listopada akcje LPP podwoiły się, ponieważ inwestorzy doceniają możliwości firmy w zakresie e-commerce, mimo że pandemia wpłynęła na sprzedaż w sklepach stacjonarnych. Firma napotkała trudności w 2010 roku, kiedy pożar zniszczył jej podwykonawcę w Bangladeszu i uszkodził kolekcje, powodując utratę klientów. W odpowiedzi Pechuki obniżył zyski, podniósł pensje projektantów i zainwestował w e-commerce.

Według Bloomberg Billionaires Index, Fundacja Rodziny Pechoky zgromadziła około 1,1 miliarda dolarów majątku. Nalega jednak, aby nie wymieniać miliardera, twierdząc, że bogactwo nie jest już jego. W 2018 r. przekazał swoje udziały fundacji, która uważa się za siebie, kilku członków jego rodziny i innych beneficjentów. Korporacji nie wolno sprzedawać akcji LPP. W ostatnich latach firma skoncentrowała się na ekspansji na Europę Wschodnią. Jej trzy największe źródła dochodów to Polska, Rosja i Ukraina.

READ  W 2023 r. w obliczu inflacji polska gospodarka słabnie bardziej niż oczekiwano

Przeczytaj także: Indie są domem dla 177 miliarderów; Ambani, Adani utrzymał dwa pierwsze miejsca, według Huron Rich List