Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Modernizacja gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej – Ożywienie w Polsce nabiera tempa, gdy mówi się o podwyżkach stóp

(Aktualizacje z komentarzami do oceny)

Wstępne dane pokazały w piątek, że polska gospodarka przyspieszyła w drugim kwartale, ponieważ usługi odbiły się po złagodzeniu restrykcji dotyczących koronawirusa, wzmacniając oczekiwania, że ​​stopy procentowe mogą wzrosnąć jeszcze w tym roku.

Oczekiwano, że ożywienie gospodarcze w Europie Środkowej nasili się w drugim kwartale, a dane z Czech już pokazały tam solidne ożywienie.

Pomimo szybkiego wzrostu i silnej presji inflacyjnej w regionie, polski bank centralny jak dotąd powstrzymywał się od zacieśniania polityki pieniężnej, w przeciwieństwie do swoich odpowiedników w Czechach i na Węgrzech, które od czerwca dwukrotnie podniosły stopy procentowe.

Z danych Urzędu Statystycznego wynika, że ​​produkt krajowy brutto Polski wzrósł o 1,9% w ujęciu odsezonowanym w kwietniu i czerwcu, w porównaniu ze zrewidowanym wzrostem o 1,3% w poprzednim kwartale, ale mniej niż prognozowany przez Reutersa 2,1%. .

W ujęciu rocznym gospodarka podskoczyła o 10,9%, powracając do wzrostu rok po tym, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na działalność.

Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria podadzą wstępne dane za drugi kwartał 17 sierpnia.

Analitycy twierdzą, że aktywność w Polsce, największej gospodarce regionu, była prawdopodobnie wspierana przez ożywienie konsumpcji i inwestycji, chociaż nie są jeszcze dostępne żadne szczegóły danych.

Kwartalny wzrost pokazał, że „złagodzenie ograniczeń w handlu i usługach sprzyja ożywieniu” – powiedział Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

„Epidemia pozostaje czynnikiem niepewności, ale jej wpływ podczas fali jesiennej będzie mniejszy” – dodał, zauważając, że gospodarka już nauczyła się dostosowywać, a wśród populacji pojawiły się szczepionki.

Polska była bardziej ostrożna w polityce pieniężnej, nie chcąc zakłócać ożywienia, ponieważ Europa Środkowa usuwa skutki pandemii.

Branża, podobnie jak w innych krajach, boryka się z globalnymi niedoborami podaży, ale badania dotyczące produkcji są bliskie rekordowych wartości i wskazują na silną ekspansję.

Prezes polskiego banku centralnego Jerzy Kruewiecki powiedział w czwartek, że zagłosuje za podwyższeniem stopy procentowej o 15 punktów bazowych, gdy bank spotka się w listopadzie – i ma również opublikować zaktualizowane prognozy makroekonomiczne – zakładając, że perspektywy wzrostu są dobre.

READ  Polski bank centralny podnosi stopy procentowe, sygnalizuje, że nadejdzie więcej

Kropiwnicki był pierwszym członkiem RPP – poza trzema jastrzębimi decydentami, którzy opowiadają się za szybszą podwyżką stóp – który otwarcie oświadczył, że może głosować nad podwyżką stóp w listopadzie. Jego wypowiedzi potęgują spekulacje, że stopy procentowe mogą wzrosnąć w IV kwartale.

Wspierając pogląd cenowy, opublikowane w piątek dane potwierdziły, że polska inflacja wzrosła w lipcu do 5,0% r/r z 4,4% w czerwcu.

„Pod warunkiem, że ożywienie utrzyma się w szybkim tempie, jastrzębie odgłosy banków centralnych będą głośniejsze, a to zwiększy prawdopodobieństwo podwyżki stóp w listopadzie” – powiedział Liam Beach, ekonomista rynków wschodzących w Capital Economics. (Sprawozdawczość Elijaha Ptaka i Jasona Hofitta; Edytowanie przez Susan Fenton)