Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce, Daniel Stahl, Dysk: Sportowiec do obejrzenia

Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce, Daniel Stahl, Dysk: Sportowiec do obejrzenia

„Jestem szwedzkim wikingiem”, skacze Daniel Stahl o wadze 6 stóp do 7 stóp i wadze 155 kg, świętując swój pierwszy złoty medal olimpijski na nowym Stadionie Narodowym w Tokio w 2021 roku. 29-letni rzucający dyskiem Stahl udaje się na Mistrzostwa Świata IAAF w Oregonie Jako zwycięzca olimpijski i olimpijski. Mistrz świata. Stahl ma najlepsze boisko na świecie od 2013 roku.

Dyski hokejowe

Nawiasem mówiąc, Stahl nie lubił rzucać dyskiem, gdy był młody. Bardziej interesował go hokej na lodzie. W wieku piętnastu lat zaczął eksperymentować z zajęciami wielodyscyplinowymi, które są integralną częścią szwedzkiego systemu szkolnego. Stahl pozwalał sobie na pchnięcie kulą i rzut dyskiem.

„W młodości byłem zapalonym hokeistą, ale odszedłem w wieku 15 lat, a w następnym roku zacząłem trenować lekkoatletykę. W tamtym czasie, jako początkujący, chciałem się po prostu dobrze bawić i nie t traktuj dyskusję poważnie” – powiedział Stahl magazynowi World Athletics w 2017 roku.

CZYTAJ: Z kolejnym rekordem kraju od początku sezonów mistrz olimpijski Neeraj Chopra nie boi się oczekiwań

Przez siedem lat po rozpoczęciu rywalizacji na arenie międzynarodowej nic nie wygrał. Jego rzuty też nie były świetne.

Stahl brał udział w swojej pierwszej międzynarodowej imprezie na Mistrzostwach Świata U-20 w 2009 roku w Brixen we Włoszech, zajmując 16 miejsce zarówno w pchnięciu kulą, jak iw dysku.

W kolejnym wydaniu w 2010 roku nawet nie startował w dyskowcach, dawał pierwszeństwo. Tym razem zszedł niżej w drabince, aby zająć 27. miejsce i został znokautowany w pierwszej rundzie.

Również na Mistrzostwach Europy Juniorów 2011 słabo spisywał się w rzucaniu piłką i ponownie przegapił imprezę z dyskiem.

Jak się zmieniło?

Po porażce na Mistrzostwach Europy Juniorów rozpoczął treningi pod okiem trenera Vestina Hafsteinsona, który trenował na igrzyskach olimpijskich w 2004 roku, zajmując srebrnego medalistę Joachima Olsena i mistrza olimpijskiego z 2008 roku Gerda Kantera.

READ  Kwakrzy zamiatają tytuły drużynowe | Wiadomości, sport, praca

Trzy tygodnie później rzucił dyskiem 55,60 metra, sześciometrową poprawę i zdobył złoty medal na Mistrzostwach Szwecji w lekkiej atletyce. To był przełomowy moment w jego karierze.

W 2013 roku zrezygnował z rzucania i skupił się na dyskowcach. Na Mistrzostwach Europy do lat 23 zajął czwarte miejsce z najlepszym wówczas rzutem na odległość 61,29 metra.

Długo czekaj na złoto

Ale sukces był wciąż bardzo nieliczny. W swoim pierwszym występie na Mistrzostwach Świata Seniorów 2015 w Pekinie Stahl awansował o 64,73 metra i zajął piąte miejsce. Na Mistrzostwach Europy 2016 ponownie ubiegał się o piąte miejsce, ale rzucił dyskiem na jeszcze większy dystans 64,77 metra. Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro był bardzo rozczarowany, że nie zakwalifikował się do roli medalowej.

Dwa tygodnie później, w swoich pierwszych poolimpijskich zawodach na Mistrzostwach Szwecji, Stahl wygrał imprezę dyskową z najlepszym wynikiem 68,72 metra.

Po zakończeniu sezonu na wysokości Stahl po raz pierwszy przekroczył barierę 70 metrów w czerwcu 2017 r., notując 71,29 metra. Był to najlepszy rzut na świecie od 2013 roku, kiedy to Polak Piotr Małachowski rzucił dyskiem z odległości 71,84 metra.

Ominął go jednak złoty medal na wielkich etapach. Brał udział w Mistrzostwach Świata 2017, gdzie Stahl osiągnął brutalne 69,19 metra, ale zdobył srebrny medal, gdy Litwin Andrius Judzius wyprzedził go tylko o centymetr.

W kolejnym spotkaniu na Mistrzostwach Europy 2018 Godzius ponownie pokonał Stahla.

CZYTAJ: Jeswin Aldrin został usunięty z drużyny Mistrzostw Świata pomimo zakwalifikowania się na najlepszego gracza sezonu w Indiach

Długie oczekiwanie Stahla na upragnione złoto w końcu dobiegło końca, gdy został mistrzem świata na Mistrzostwach Świata 2019 w Doha, dekadę po swoim międzynarodowym debiucie. Jednak ponieważ pandemia COVID-19 zakłóciła kalendarz sportowy, musiał poczekać kolejny rok, aby cieszyć się przyjemnością najwyższej chwały lekkoatletyki, sukcesu na Igrzyskach Olimpijskich.

READ  Everton: Toffees zawiesza umowy sponsorskie z trzema rosyjskimi firmami po inwazji na Ukrainę | wiadomości piłkarskie

Gdy rozpoczęły się igrzyska olimpijskie w Tokio w 2021 r., Stahl zgarnął złoto dyskiem z rzutu 68,90 metra.

W konkursie o złoto drugich światów

Stahl jest u progu szansy na zdobycie złotego medalu po raz drugi z rzędu w Oregonie. I prawdopodobnie stanie w obliczu ostrej konkurencji, zwłaszcza ze strony Christiana Sieha ze Słowenii.

W marcu w Portugalii Christian pokonał Stahla w Pucharze Europy w Rzucaniu.