Mistrzostwa Europy: Laura Muir zdobywa europejskie złoto na 1500 m, aby ukoronować szalone lato |  Wiadomości lekkoatletyczne

Mistrzostwa Europy: Laura Muir zdobywa europejskie złoto na 1500 m, aby ukoronować szalone lato | Wiadomości lekkoatletyczne

Dina Asher-Smith musiała zadowolić się srebrem w biegu na 200 metrów za szwajcarską Mugenga Kamponge. Lawrence Okoye zdobywa brąz w dysku

Ostatnia aktualizacja: 20.08.22 00:06

Laura Muir z Wielkiej Brytanii świętuje swój złoty medal w biegu na 1500 m

Brytyjka Laura Muir zdobyła swoje czwarte „szalone” letnie złoto na dystansie 1500 m podczas Mistrzostw Europy, a Zarnell Hughes cieszył się zwycięstwem w Monachium.

Muir, która zdobyła brąz na mistrzostwach świata oraz złoto i brąz na Igrzyskach Wspólnoty Narodów, odniosła duże zwycięstwo, aby zachować tytuł, który zdobyła cztery lata temu w Berlinie.

Hughes był również imponującym zwycięzcą na 200 m mężczyzn, wyprzedzając kolegę z drużyny Nathaniela Mitchella-Blake’a, ale Dina Asher-Smith musiała zadowolić się srebrem w konkurencji kobiet za Szwajcarką Mujinją Kaponge.

Muir cieszył się, że mógł siedzieć z tyłu stawki we wczesnych etapach, zanim wybiegł na prowadzenie na dwa okrążenia przed końcem, a następnie wykopał 29-letniego Szkota na nieco ponad 400 metrów przed końcem.

Irlandzka Ciara Magian wpadła głęboko, aby utrzymać Muir na celowniku, ale srebrny medalista olimpijski był zbyt silny i przekroczył linię mety w 4:01.08, 1,48 sekundy przed Magianem.

Polska Sofia Al-Nawi zajęła brąz, wyprzedzając Brytyjkę Katie Snowden, a Ellie Becker zajęła ósme miejsce.

Mówiąc o napiętym harmonogramie turniejów w tym roku, Muir powiedział BBC: „Na papierze wyglądało to ciężko, ale zrobił to osobiście – nigdy więcej!

„To była niesamowita i bardzo wyjątkowa okazja, w której nie zdobyliśmy trzech mistrzów rocznie, nie mówiąc już o pięciu tygodniach lata. To było po prostu szalone, ale pomyślałem: „Wiesz co, chcę spróbować”. „

„Moim celem było zdobycie medalu we wszystkich trzech, co zrobiłem, ale aby wygrać Rzeczpospolitą i wygrać tutaj, jestem bardzo szczęśliwy.

„To było najtrudniejsze. Na papierze wyglądało to łatwiej, jedno wydarzenie, tylko dwie rundy, więc było łatwiej fizycznie, ale było ciężko psychicznie. To był najtrudniejszy wyścig, jaki myślę, że kiedykolwiek biegłem.”

Brytyjczyk Zharnel Hughes świętuje zdobycie złota w biegu na 200 m

Hughes dodał złoto na 200m do swojego srebra ze 100m po zdobyciu najlepszego w sezonie 20,07s, gdy Charlie Dobson zagroził, że zdobędzie Brytyjczyka jeden-dwa-trzy, zanim został wyprzedzony przez Włocha Filippo Torto.

„Jestem bardzo szczęśliwy” – powiedział Hughes. „Mój trener i ja rozmawialiśmy o tym na początku sezonu i właśnie rozszerzyliśmy nasz program, aby zachować zdrowie.

„Przeważnie Mistrzostwa Europy były dla nas bardziej grą mentalną niż fizyczną, ponieważ wiedzieliśmy, że jesteśmy w dobrej formie. Musieliśmy tylko upewnić się, że moja siła psychiczna jest równa i myślę, że wykonałem świetną robotę”.

Asher Smith, która przetrwała trudny sezon z kontuzjami, pobiegła szybciej w finale niż w półfinale, ale nie była w stanie dogonić Kambondji, który zdobył złoty medal z czasem 22,32 sekundy.

Asher Smith opowiada o wizerunku ciała i atletyce w serialu dokumentalnym Sky Sports zatytułowanym „The Driving Force”

Dina Asher-Smith opowiada o obrazie ciała i swoim żalu z powodu obaw młodych kobiet o kondycję i rozwój mięśni.

„Oczywiście, że przyjechałem tutaj, aby wygrać, więc nie jestem zbyt szczęśliwy, ale w końcu Mujinga przygotowała lepszy wyścig – przez wieki stawała się coraz lepsza, więc gratulacje” – powiedział Asher Smith, którego koleżanka z zespołu Jodi Williams zajęła czwarte miejsce.

„Naprawdę myślałem, że jestem w nieco lepszej formie, ale jednocześnie zająłem drugie miejsce, co jest tym”.

Okoye twierdzi, że brąz w rzucie dyskiem | Bidcock odzyskuje siły po upadku, aby wygrać złoto

Lawrence Okoye zdobył brąz w dyskotece po rzucie w pierwszej rundzie na odległość 67,14 m, a Szwed Simon Peterson był o centymetr za nim na czwartym miejscu.

Okoye, który spędził kilka lat z dala od lekkoatletyki, kontynuując karierę w NFL, płakał po tym, jak został pierwszym Brytyjczykiem, który zdobył medal Europy w męskim rzucie dyskiem.

„To był dla mnie trudny rok pod wieloma względami, a robienie tego, co zrobiłem dzisiaj, oznacza dla mnie cały świat” – powiedział Okoye. „Aby zdobyć medal na boisku po kilku rzeczach, przez które przeszedłem, po prostu nie mogłem tego cofnąć.

„Wszyscy wiedzą, że od dawna rzucałem we mnie dużym rzutem i mam nadzieję, że to dla mnie początek wielkich rzeczy”.

Wcześniej tego dnia mistrz olimpijski Tom Bidcock pokonał wczesną awarię i zdobył złoty medal w wyścigu kolarstwa górskiego przełajowego.

„To był bardzo trudny wyścig” – powiedział Bidcock. „Utrudniłem sobie to, ponieważ na tym torze z taką prędkością, jazda sama do przodu jeszcze bardziej to utrudnia.

„Uderzyłem w pierwszym zakręcie – przynajmniej był suchy. Gdyby nie był, byłby to większy wypadek, ale na szczęście nie było tak źle i udało mi się wrócić do przodu.

„Wciąż są mistrzostwa świata przed końcem (w tym roku), więc jeszcze nie skończyłem”.