Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mistrz mówi, że organizowanie gier w Chinach jest „nieodpowiedzialne”

Nils van der Poel, po zdobyciu dwóch złotych medali na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, nie wstydził się wyrażać swoich obaw o zachowanie praw człowieka w Chinach. (GT)

Pomimo wysiłków MKOl i innych krajów, aby utrzymać politykę z dala od Pekinu, szwedzki złoty medalista Nils van der Poel kategorycznie stwierdza: organizowanie igrzysk olimpijskich w Chinach było „ekstremalnie nieodpowiedzialne”.

Pomimo podkreślenia pozytywnych doświadczeń podczas Igrzysk w Pekinie 2022, 25-letni łyżwiarz szybki nie mógł spojrzeć poza rekord praw człowieka w kraju gospodarza.

„Wioska olimpijska była bardzo ładna, a Chińczycy, których spotkałem, byli absolutnie niesamowici” – powiedział van der Poel szwedzkim magazynom. Sportbladet. „Igrzyska olimpijskie są liczne, są wspaniałym wydarzeniem sportowym, w którym spotykają się świat i narody. Podobnie Hitler przed inwazją na Polskę (kiedy Berlin gościł 1936), a także Rosja przed inwazją na Ukrainę (Soczi 2014).

„Myślę, że bardzo nieodpowiedzialne jest oddanie go krajowi, który rażąco łamie prawa człowieka, tak jak robi to chiński reżim”.

Rządy i grupy praw człowieka są Chiny są oskarżane o ludobójstwo Muzułmańscy Ujgurowie w Sinciangu – gdzie ponad milion osób zostało przetrzymywanych w „obozach reedukacyjnych”, rzekomo poddawanych pracy przymusowej, przymusowej sterylizacji kobiet i asymilacji kulturowej. Inne zarzuty obejmują tortury i napaść na tle seksualnym.

Chiński rząd zaprzeczył jakimkolwiek zarzutom i powiedział, że „obozy reedukacyjne” mają na celu zwalczanie terroryzmu i pomoc ludziom w unikaniu ubóstwa.

Kilka rządów, w tym Kanada, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, dyplomatycznie zbojkotowało Igrzyska w Pekinie – co oznaczało, że nie było żadnych urzędników państwowych – ale żaden kraj nie zrezygnował z tej wersji Zimowych Igrzysk Olimpijskich, decydując się zamiast tego na symboliczny gest.

Nawet Van der Poel, który jest więcej niż odważny, by zabierać głos, czekał, aż wróci do domu po wygraniu 5000 m mężczyzn i ustanowieniu rekordu świata na 10 000 m, aby zdobyć drugie złoto.

READ  Nie ma pieniędzy dla Polski bez reform

Trudno prosić jakiegokolwiek sportowca, aby zrezygnował z czterech lat przygotowań na jeden błyskotliwy moment na jedynym tak szeroko rozpowszechnionym w tak wielu dyscyplinach sportu z powodu decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – nie mówiąc już o sportowcu wystarczająco zaangażowanym, by uwolnić 62-stronicowy program szkoleniowy.

Ale przynajmniej nie odbiega od realiów kraju, w którym właśnie odniósł tyle sukcesów.

Więcej od Yahoo Sports