Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Misja ratunkowa ewakuuje starszych Żydów z Ukrainy do Polski

Misja ratunkowa ewakuuje starszych Żydów z Ukrainy do Polski

„Podróż była długa i ciężka, ale teraz nie boję się śmierci z głodu, zimna czy ataku rakietowego”

Misja ratunkowa rozpoczęta przez Centrum Społeczności Żydowskiej Chabad (JCC) sprowadziła dziesiątki starszych Żydów mieszkających w Kijowie na Ukrainie w bezpieczne miejsce w Łodzi w Polsce.

Cierpiąc na zimno spowodowane częstymi atakami Rosjan i regularnymi przerwami w dostawie prądu, wielu z nich nie chce lub nie może opuścić stolicy Ukrainy, co skłania rabina miasta do zorganizowania ich ewakuacji, przynajmniej na zimowe miesiące.

Rzecznik JCC Chabad w KijowieJewish Elderly Relief Mission ewakuuje ukraińskich Żydów z Kijowa do Łodzi w Polsce.

Pomimo ciągłego ostrzału Leah, 83-letnia wdowa mieszkająca samotnie w Q, zdecydowała się zostać w domu ze względów zdrowotnych. Emma, ​​lat 70, dokonała tego samego wyboru. Obie kobiety zostały uratowane w ramach operacji specjalnej w ciągu ostatnich dwóch tygodni Lokalny ruch Chabad.

„Temperatura spadła do minus 10 stopni, a większość domów w mieście nie jest ogrzewana z powodu długiej przerwy w dostawie prądu” – powiedział Jonathan Markowitz, naczelny rabin Kijowa.

„Oprócz zimna, cięcia wody i rosnące ceny żywności sprawiają, że wiele starszych osób głoduje. Postanowiliśmy więc zastosować niekonwencjonalne środki, aby zapewnić im bezpieczeństwo na najbliższe miesiące” – dodał.

Rzecznik JCC Chabad w Kijowie
Rzecznik JCC Chabad w KijowieJewish Elderly Relief Mission ewakuuje ukraińskich Żydów z Kijowa do Łodzi w Polsce.

Rabin Markowitz powiedział, że projekt rozpoczął się od sporządzenia listy 400 starszych Żydów, którzy nie mogli przetrwać zimy. Zatrzymał się w Kijowie. Ci bezbronni ludzie zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, aby pozostać w Polsce na zimę.

Pierwsza misja uratowała dziesiątki z nich. Po długiej, około 20-godzinnej podróży, zostali powitani przez łódzką społeczność żydowską.

„Podróż była długa i ciężka, ale teraz nie boję się głodu, zimna ani śmierci w wyniku ataku rakietowego” – powiedziała Leah.

READ  Kandydat do Polskiej Rady Szkolnej: Greg Riddle