Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Misja Lucy z NASA do przelotu nad Ziemią w niedzielę

Misja Lucy z NASA do przelotu nad Ziemią w niedzielę

Lucy, pionierska misja NASA do odległych asteroid trojańskich Jowisza, będzie nawigować w atmosferze Ziemi w niedzielę w drodze na orbitę gazowego giganta i może być widoczna dla obserwatorów nieba w Australii Zachodniej i na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Duży statek kosmiczny Lucy wielkości szkolnego autobusu przeleci 220 mil od Ziemi w niedzielny poranek, w rzeczywistości prześlizgując się po górnej warstwie atmosfery planety. Skywatcherzy w Australii Zachodniej mogą złapać Lucy na kilka minut około godziny 6.55 EDT, 18:55 czasu lokalnego, ponieważ wyróżniają się one w blasku słońca.

„Oczekuje się, że wzrośnie na zachodzie i stanie się widoczny gołym okiem”, a Strona NASA Czytaj w locie. „Oczekuje się, że w swojej najjaśniejszej jasności Lucy zbliży się do pierwszej klasy, aby rywalizować z najjaśniejszymi gwiazdami. Lucy prawdopodobnie będzie jaśniejsza po zachodniej stronie obszaru obserwacji, ponieważ jest to strona zwrócona ku słońcu”.

Lucy następnie przejdzie w cień Ziemi i nie będzie widoczna podczas jej najbliższego podejścia do Ziemi, gdy jest nad Oceanem Spokojnym.

Ilustracja lotu sondy Lucy z NASA na Ziemi w niedzielę, 16 października 2022 r.

(NASA)

Ale do 7.26 rano EDT niektórzy ludzie na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych mogą zauważyć smugę Lucy na niebie, jeśli użyją lornetki. Blog NASA. W tym momencie statek kosmiczny będzie już ponownie oddalony o ponad 4000 mil i będzie znacznie lżejszy niż wtedy, gdy przelatywał nad Australią.

Gdziekolwiek się znajdujesz, aplikacja Horizon od NASA Może dostarczyć instrukcje O tym, gdzie szukać Lucy w stosunku do swojej wizji horyzontu. NASA zachęca każdego, kto robi zdjęcia Lucy, do udostępniania ich w mediach społecznościowych z hashtagiem #SpotTheSpacecraft lub do wyobrażenia sobie, jak macha Lucy do przechodniów, używając hashtagu #WaveToLucy.

Przelot Lucy na Ziemię nastąpi bardzo szybko, a operatorzy naziemni wraz z zespołem nawigacyjnym misji KinetX Aerospace w Simi Valley w Kalifornii mogą być zmuszeni do kierowania statkiem kosmicznym wokół szczątków orbitalnych.

READ  Teleskop Jamesa Webba: lodowy księżyc Enceladus wypluwa ogromny pióropusz wody

„Team Lucy przygotowała dwa różne manewry” – powiedziała w oświadczeniu Coralee Adam, wiceprezes Navigation Team Lucy. „Jeśli zespół wykryje, że Lucy grozi kolizja z satelitą lub kawałkiem gruzu, to — 12 godzin przed najbliższym podejściem do Ziemi — statek kosmiczny wykona jedno z nich, zmieniając czas najbliższego podejścia o dwie godziny lub cztery sekundy. To niewielka korekta, ale wystarczająca, aby uniknąć potencjalnie katastrofalnej kolizji”.

Lot Lucy ma miejsce w pierwszą rocznicę startu misji z Kennedy Space Center na Florydzie, 16 października 2021 r. Lucy jest pierwszą misją NASA na asteroidy trojańskie Jowisza, dwie duże grupy skał kosmicznych, które dzielą orbitę gazowego giganta , ale przed i podążaj za planetą 60 stopni wzdłuż tej orbity.

Lecąc nad Ziemią w niedzielę, Lucy nada dodatkowy pęd, procę statku kosmicznego w kierunku orbity Marsa, manewr znany jako wspomaganie grawitacyjne. Lucy wykona kolejną asystę grawitacyjną, by wyprzedzić Ziemię w 2024 roku, zanim w końcu uda jej się osiągnąć swoje pierwsze cele.

Statek kosmiczny najpierw przeleci nad asteroidą znaną jako DonaldJohansson w głównym pasie asteroid w 2025 roku, kosmiczną skałą, która nie jest trojanem Jowisza, ale jest dogodnie zlokalizowana po drodze.

Następnie Lucy dotrze do przywódcy konstelacji Jowisza Trojana w 2027 roku, lecąc nad czterema kosmicznymi skałami: Eurybates, Polymele, Leucus i Orus, z których każdy nazwany jest od postaci z sagi Homera. Iliada.

Następnie Lucy powróci na Ziemię na kolejny wspomagany grawitacyjnie przelot naszej planety w 2031 roku, który ustawi statek kosmiczny na kurs, aby odwiedzić nadmierną grupę Jowisza Trojana w 2033 roku i odwiedzić podwójną parę planetoid Patroclus i Minoetius, które krążą po orbicie od siebie 400 mil.

Z góry tor lotu Lucy wygląda jak ósemka skręcona w górę jak precel, Według NASA.

READ  Czy możemy ocalić roboty marsjańskie przed śmiercią przez pył?

Ilustracja niezwykłego toru lotu misji Lucy NASA, która podczas 12-letniej misji na asteroidy Jupiter Trojan wielokrotnie przeleci nad Ziemią

(NASA)

Ale na długo przed tym, jak Lucy odwiedzi jakąkolwiek asteroidę, zacznie robić zdjęcia bliżej domu, zbliżając się w niedzielę do naszej planety.

„Jestem szczególnie podekscytowany kilkoma ostatnimi zdjęciami Księżyca, które Lucy zrobi na Księżycu” – powiedział w oświadczeniu John Spencer, pełniący obowiązki zastępcy naukowca projektu w Southwest Research Institute, John Spencer. „Wycinanie kraterów w celu zrozumienia historii uderzeń asteroid trojańskich ma fundamentalne znaczenie dla nauki, którą Lucy będzie prowadzić, i będzie to pierwsza okazja do skalibrowania zdolności Lucy do wykrywania kraterów poprzez porównanie ich z poprzednimi obserwacjami Księżyca w innych misjach kosmicznych. „