Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ministrowie spraw zagranicznych UE zgadzają się na zawieszenie umowy wizowej z Rosją | Unia Europejska

Unia Europejska zgodziła się na zawieszenie umowy wizowej z Moskwą, aby ograniczyć liczbę obywateli rosyjskich wjeżdżających do bloku na wakacje i zakupy, powstrzymując całkowity zakaz wiz turystycznych, których domagają się niektóre kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Podczas spotkania w Pradze 27 ministrów spraw zagranicznych UE zobowiązało się do zawieszenia umowy o ułatwieniach wizowych z 2007 r Rosja Ułatwiają stosunkowo łatwe uzyskanie dokumentów podróży.

Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powiedział, że od połowy lipca nastąpił „znaczny wzrost liczby przejść granicznych” z Rosji do UE, co określił jako „zagrożenie bezpieczeństwa dla tych sąsiadujących krajów”.

Podczas gdy Unia Europejska zawiesiła już umowę o ułatwieniach wizowych dla urzędników i biznesmenów wkrótce po rosyjskim ataku na Ukrainę w lutym, zwykli Rosjanie mogą nadal przyjeżdżać do UE na wakacje lub z innych powodów.

„Widzieliśmy wielu Rosjan podróżujących w celach rozrywkowych i zakupowych, jakby na Ukrainie nie szalała wojna” – powiedział Borrell. „Kraje członkowskie uznały, że nie prowadzimy działalności tak, jak zwykle.

Nieformalne porozumienie osiągnięte w środę wciąż wymaga przełożenia na prawo UE i nie było od razu jasne, kiedy zawieszenie wejdzie w życie. Borrell powiedział, że uzyskanie wizy dla Rosjan z państwa członkowskiego UE stałoby się trudniejsze i trwało dłużej, a liczba nowych dokumentów podróży zostałaby „znacznie zmniejszona”.

Komisja Europejska otrzymała zadanie dostarczenia wskazówek na temat aktualnego zapasu 12 milionów wiz dla Rosjan. Czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky przyznał, że nie ma szybkiego rozwiązania. „Istnieją różne drogi naprzód i nie możemy na to natychmiast zareagować” – powiedział, nie wchodząc w szczegóły.

Wspólna polityka oznacza, że ​​państwa członkowskie UE mogą nadal wydawać wizy Rosjanom, po tym, jak Francja i Niemcy opowiedziały się przeciwko ogólnemu zakazowi.

Dziesiątki tysięcy Rosjan opuściło jednak swoją ojczyznę po inwazji Niektórzy wrócili W obliczu imigracji w czasach sankcji bankowych i napiętych relacji rodzinnych.

READ  Zamieszki na Kapitolu: „Kanon szamanów” Jacob Chansley przyznaje się do winy za atak z 6 stycznia | Wiadomości z USA

Niektóre wschodnie kraje UE zapowiedziały, że będą szukać regionalnego zakazu wizowego, jeśli nie ma ogólnounijnej umowy.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba wezwał również do ostrej reakcji, mówiąc Reuterowi, że zakaz wizowy był „właściwą odpowiedzią na agresywną ludobójczą wojnę Rosji w sercu Europy, przy wsparciu przeważającej większości obywateli Rosji”.

Ministrowie UE zgodzili się nie uznawać paszportów wydawanych przez okupowane przez Rosję terytoria Ukrainy.

Według agencji Frontex od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę prawie milion Rosjan wjechało do Unii Europejskiej z lądowych przejść granicznych. Większość z nich przyjechała z Finlandii i Estonii i miała wizy, pozwolenia na pobyt lub podwójne obywatelstwo. Uważa się, że później korzystali z alternatywnych tras podróży Europejska przestrzeń powietrzna zamknięta w prawie wszystkich rosyjskich samolotach w ramach sankcji UE.