Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ministrowie spraw zagranicznych UE rozważają zakaz importu rosyjskiego złota | Ukraina

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej dyskutują o zakazie importu rosyjskiego złota, co jest najważniejszym środkiem w ograniczonym planie bloku dalszego ograniczania finansowania machiny wojennej Kremla.

Wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej, Josep Borrell, powiedział, że zakaz sprzedaży rosyjskiego złota jest najważniejszym środkiem w najnowszym planie, który w dużej mierze skupia się na „usprawnieniu wdrażania już istniejących sankcji”.

Unia Europejska uchwaliła sześć rund sankcji wobec Rosji, ale zgodziła się na najnowszy pakiet – a W maju uzgodniono niepełne embargo na ropę To było traumatyczne doświadczenie, które ujawniło wyraźne różnice w tym, jak daleko powinien zajść konglomerat.

Ostatnie środki nazwano „pakietem sześciu i pół”, co odnosi się do ograniczonego pragnienia dalszych sankcji wobec Rosji.

Ujawniając różnice, Borrell powiedział dziennikarzom po przybyciu na spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Brukseli w poniedziałek: „Toczy się dużo debaty na temat skuteczności sankcji, czy sankcje dotykają nas bardziej niż Rosję. Niektórzy przywódcy europejscy twierdzą, że sankcje były błędem, były błędem. No cóż. Nie sądzę, żeby to był błąd.”

Według projektu rozporządzenia, do którego dotarł „Guardian”, UE zakaże „bezpośredniego lub pośredniego importu, zakupu lub transferu złota, które jest najważniejszym eksportem Rosji po energii”. Plan ma zostać formalnie zatwierdzony jeszcze w tym tygodniu.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Zakaz dotyczący złota jest podobnym krokiem Grupy Siedmiu, która obejmuje trzy największe gospodarki w Unii Europejskiej. Wartość eksportu złota do rosyjskiej elity wzrosła jako sposób na uniknięcie zachodnich sankcji.

Specjalny wysłannik Ukrainy ds. sankcji Ołeksij Makiejew powiedział, że „nie lekceważy znaczenia” ostatnich sankcji UE. Przemawiając w programie Today w BBC Radio 4, powiedział, że presja sankcji narasta na Moskwę i przewiduje, że do końca roku rosyjska gospodarka skurczy się o co najmniej 10%.

Ale dał do zrozumienia, że ​​Unia Europejska pozostaje w tyle za krajami zachodnimi pod względem sankcji. Powiedział: „Oczywiście, że oczekujemy Unia Europejska Przejąć inicjatywę w nakładaniu sankcji. W tej chwili USA, Wielka Brytania i Kanada są liderami tego sojuszu sankcji, ale ważne jest, abyśmy działali razem”.

Przed inwazją na Ukrainę Unia Europejska handlowała z Rosją o wiele bardziej niż z jakimkolwiek innym krajem i w dużym stopniu polegała na rosyjskim gazie. Blok jest ważny Wyklucz rychły zakaz gazuAle dyplomaci twierdzą, że decyzja Kremla o ograniczeniu dostaw ma ten sam skutek. „Decyzje Putina sprawiają, że sprawy toczą się szybciej, niż gdybyśmy mieli pakiet gazowy” – powiedział wysoki rangą unijny dyplomata.

Najnowsza propozycja stanowi również pewną odpowiedź na krytykę, że kraje afrykańskie są krzywdzone przez sankcje UE. W maju szef Unii Afrykańskiej Macky Sall powiedział przywódcom UE, że ich sankcje wobec rosyjskich banków utrudniają, a nawet uniemożliwiają im to. Kraje afrykańskie kupią nawóz z Rosji. Niedawne prawo UE dotyczące sankcji rozszerza zwolnienie na produkty rolne, stwierdzając, że żadne z sankcji bloku „w żaden sposób nie dotyczą handlu produktami rolnymi i spożywczymi, w tym pszenicą i nawozami, między krajami trzecimi a Rosją”.

Ministrowie spraw zagranicznych UE omówią dalsze wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis wezwał główne kraje uprzemysłowione, aby zrobiły więcej. Powiedział: „Jeśli jest coś, co musi się dziać, to jest to dostawa broni. Każdy, kto może to zrobić – to oczywiście główne uprzemysłowione narody zachodniego świata – musi przyspieszyć dostawy”.

READ  Premier Indii Narendra Modi uchyla przepisy dotyczące rolnictwa po roku protestów | Indie