Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ministrowie G7 wyznaczyli nowe, duże cele w zakresie energii słonecznej i wiatrowej

Ministrowie G7 wyznaczyli nowe, duże cele w zakresie energii słonecznej i wiatrowej

Sapporo, Japonia, Japonia (Reuters) – Grupa Siedmiu bogatych krajów wyznaczyła w niedzielę główne nowe wspólne cele w zakresie energii słonecznej i morskiej energii wiatrowej oraz zgodziła się przyspieszyć rozwój energii odnawialnej i dążyć do szybszego wycofywania paliw kopalnych.

Przestali jednak zgadzać się na termin wycofania węgla do 2030 r., do którego naciskała Kanada i inni członkowie, i zostawili otwarte drzwi do dalszych inwestycji w gaz, twierdząc, że sektor może pomóc w zaradzeniu potencjalnym niedoborom energii.

„W środku bezprecedensowego kryzysu energetycznego ważne jest, aby opracować środki przeciwdziałające zmianom klimatycznym i jednocześnie zwiększające bezpieczeństwo energetyczne” – powiedział japoński minister przemysłu Yasutoshi Nishimura na konferencji prasowej.

„Rozumiejąc, że istnieją różne drogi do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, zgodziliśmy się co do znaczenia dążenia do wspólnego celu do 2050 r.” – powiedział.

Ministrowie G7 zakończyli w niedzielę dwudniowe spotkanie w sprawie polityki klimatycznej, energetycznej i środowiskowej w mieście Sapporo na północy Japonii. Odnawialne źródła paliw i bezpieczeństwo energetyczne nabrały nowego znaczenia po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Na początku ludzie myśleli, że działania na rzecz klimatu i prace nad bezpieczeństwem energetycznym mogą być przeciwieństwami. Ale dyskusje, które odbyliśmy, które znalazły odzwierciedlenie w oświadczeniu, są takie, że faktycznie współpracują” – powiedział Jonathan Wilkinson, kanadyjski minister zasobów naturalnych.

W swoim oświadczeniu członkowie zobowiązali się do wspólnego zwiększenia mocy morskiej energii wiatrowej o 150 gigawatów do 2030 r. i mocy słonecznej do ponad 1 terawata.

Zgodzili się przyspieszyć „bezlitosne wycofywanie się z paliw kopalnych” – spalanie paliw kopalnych bez wykorzystywania technologii do wychwytywania wynikającej z tego emisji dwutlenku węgla – aby najpóźniej do 2050 r. osiągnąć zerowe systemy energetyczne.

Jeśli chodzi o węgiel, kraje zgodziły się nadać priorytet „konkretnym i terminowym krokom” w celu przyspieszenia stopniowego wycofywania „nieustępliwego krajowego wytwarzania energii z węgla”, w ramach ubiegłorocznego zobowiązania do osiągnięcia przynajmniej „przeważającego węgla” sektora energetycznego do 2035 r.

READ  Wyspa Bribie: Australijczyk zmarł po zakopaniu w piasku

Wilkinson powiedział agencji Reuters, że Kanada wyraźnie stwierdziła, że ​​energia węglowa musi zostać wycofana bezlitośnie do 2030 r., i że Ottawa, Wielka Brytania i niektórzy inni członkowie G7 są zobowiązani do tego terminu.

„Jeszcze inni próbują dowiedzieć się, jak mogą się tam dostać w swoich własnych ramach czasowych” – powiedział Wilkinson.

„Próbujemy znaleźć sposoby, aby niektórzy z tych, którzy bardziej polegają na węglu niż inni, znaleźli techniczne ścieżki, jak to zrobić” – powiedział.

„duże dane”

„Zobowiązania dotyczące energii słonecznej i wiatrowej to ogromne deklaracje znaczenia budowania supermocarstw słonecznych i wiatrowych w celu wycofania paliw kopalnych” – powiedział Dave Jones, szef analizy danych w Ember Energy Research Center.

„Mamy nadzieję, że stanowi to wyzwanie dla Japonii, gdzie morska energia wiatrowa jest brakującym elementem układanki, która może spowodować dekarbonizację jej sektora energetycznego znacznie szybciej, niż myśleli, że to możliwe”.

Kraj-gospodarz, Japonia, którego prawie wszystkie potrzeby energetyczne są uzależnione od importu, chce zachować skroplony gaz ziemny (LNG) jako paliwo przejściowe przez co najmniej 10 do 15 lat.

Członkowie G7 stwierdzili, że inwestycje w sektorze gazowym „mogą być odpowiednie”, aby zaradzić potencjalnej nieefektywności rynku wywołanej kryzysem na Ukrainie, jeśli zostaną zrealizowane w sposób zgodny z celami klimatycznymi.

Celowali w rok 2040, aby ograniczyć przyrostowe zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi do zera, przesuwając cel o dekadę do przodu.

(Reportaż Katyi Golubkovej i Yuki Obayashi) Montaż autorstwa Davida Dolana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.