Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ministrowie edukacji Polski i Izraela podpisują deklarację w sprawie wyjazdów młodzieży

Ministrowie edukacji Polski i Izraela podpisują deklarację w sprawie wyjazdów młodzieży

W środę ministrowie edukacji Polski i Izraela Przemysław Czarnik i Yoav Kisch podpisali w Warszawie deklarację dotyczącą wizyty młodych Izraelczyków w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu.

„Jest to porozumienie, które wydaje się definitywnie kończyć rozmowy w sprawie wznowienia pracy młodzieży izraelskiej w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu” – powiedział minister Czanek.

Podkreślił też, że porozumienie jest „wzajemne i między partnerami”.

„Potrzebujemy świetnych relacji między Polską a Izraelem, ale relacji, które będą się rozwijać w przyszłości i które muszą być budowane przez młodzież Polski i Izraela” – powiedział Czarnik.

Jak zaznaczył, dokument zawiera klauzulę mówiącą, że „młodzi Izraelczycy, a także młodzi Polacy, muszą przede wszystkim poznać naszą wspólną kulturę i wspólną historię dwóch narodów, które tu żyły”, dodając, że „to nie jest przypadkowo, odnotowano to w listach naszych przyjaciół z Izraela, że ​​dwie trzecie ludności żydowskiej żyło przez wieki w Polsce i [the Polish] terytorium pod zaborami.

Polski minister edukacji powiedział: „Polska była i zawsze będzie polem wolności, także w sensie religijnym”. „Tutaj Żydzi z całego świata znaleźli sobie miejsce do życia, bo to było pole wolności i my chcemy w przyszłości sadzić, uprawiać i pielęgnować to pole wolności”.

Deklarował, że drogą do tego jest kontakt między młodzieżą polską i izraelską.

Młodzi Izraelczycy poznają historię Żydów w Polsce w kontekście szeroko pojętej historii Polski. Podczas podróży zostaną również zapoznani z polską „współczesną gospodarką, współczesną kulturą, współczesnymi tradycjami i współczesną otwartością na przyszłość”.

Jak zauważył Czarnik, właśnie odbywa się pierwszy wyjazd młodych Izraelczyków do Polski po przerwie. Młodzi Izraelczycy we wtorek wzięli udział we wtorkowym Marszu Życia w Auschwitz oraz w 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Wyraził też przekonanie, że młodzi Polacy wkrótce pojadą do Izraela, mówiąc, że „większość [of youths] Ci, którzy są przecież zakorzenieni w chrześcijaństwie, muszą poznać korzenie chrześcijaństwa, a korzenie chrześcijaństwa znajdują się w Ziemi Świętej, w państwie Izrael”.

READ  Gazprom Export domaga się arbitrażu przeciwko PGNiG w sprawie ceny kontraktowej

„To jest ważniejsze niż to, co łączy i jest tego więcej niż to wszystko, w czym czasami się różnimy, a na pewno łączy nas jedna tragiczna sprawa, tragiczna sprawa, jaką jest II wojna światowa. Niemcy napadli na Polskę” , gdzie mieszkają też Żydzi” – powiedział minister Czarnik.

przeszłość i przyszłość

„Jesteśmy tutaj na znak wzajemnego porozumienia, aby pamiętać o przyszłości i abyśmy mogli razem pracować w przyszłości” – dodał izraelski odpowiednik Czarnika, Yoav Kisch.

Kisz wyraził zadowolenie z podpisania wspólnej deklaracji.

„To dla nas bardzo ważne – powiedział – edukować naszą młodzież, sprowadzać ją tutaj, pokazywać miejsca, w których naziści, hitlerowcy chcieli wprowadzić ostateczne rozwiązanie tzw. ”.

Minister Kisch zaprosił młodych Polaków do przyjazdu do Izraela i zobaczenia Ziemi Świętej. Zaprosił też swojego polskiego odpowiednika Przemysława Czarnika.

„Z wielką przyjemnością przedstawiam wam nasz kraj w ramach tego, o czym mówi nasza umowa [our] Kraje uczą się od siebie nawzajem o swojej wspólnej historii, o przeszłości, a potem współpracują. „Zawsze jest miejsce na więcej” – powiedział.

źródło: