Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ministerstwo: Niemcy spodziewają się decyzji w sprawie dostaw ropy do rafinerii Schwedt w przyszłym tygodniu

Ministerstwo: Niemcy spodziewają się decyzji w sprawie dostaw ropy do rafinerii Schwedt w przyszłym tygodniu

Berlin Niemcy spodziewają się, że w przyszłym tygodniu podejmą decyzję, jak zaopatrywać rafinerię w Schwedt w związku z wejściem w życie embarga na rosyjską ropę, poinformowało w czwartek niemieckie Ministerstwo Gospodarki.

Berlin dąży do wyeliminowania importu ropy z Rosji do końca roku, przy obowiązujących sankcjach UE, i od miesięcy współpracuje z Polską w celu zabezpieczenia dostaw dla Schwedt, który dostarcza 90% paliwa dla Berlina.

Ministrowie obu krajów powiedzieli na początku tego miesiąca, że ​​obie strony chcą zapewnić odpowiednie zaopatrzenie w ropę naftową polskich rafinerii w Gdańsku i Płocku oraz niemieckich rafinerii w Schwedt i Leona.

W czwartek oba rządy spotkały się w Berlinie, aby omówić, w jaki sposób dwie niemieckie rafinerie będą nadal działać po wejściu w życie embarga na rosyjską ropę.

„Rozmowy były bardzo dobre” – powiedziała rzeczniczka Ministerstwa Gospodarki w odpowiedzi na zapytanie Reutera. Rzecznik dodał: „Oceniamy teraz rozmowy w ramach rządu federalnego i obecnie oczekujemy decyzji rządu federalnego do końca przyszłego tygodnia”.

W centrum rozmów jest przyszły właściciel Schwedta wraz z rozwiązaniem logistycznym, które umożliwiłoby mu korzystanie z nierosyjskiej ropy. Dostawy rurociągiem Drogba zasilającym Schwedt są zwolnione z unijnych sankcji na rosyjską ropę, ale Warszawa i Berlin zobowiązały się zrezygnować z dostaw z Moskwy od 2023 roku.

Niemcy we wrześniu przejęły kontrolę nad rafinerią w Schwedt, która była w większości własnością rosyjskiego Rosniefti, w ramach wysiłków na rzecz wzmocnienia dostaw energii do kraju.

Rosneft umieścił Deutschland pod zarządem niemieckiego regulatora przemysłu, ale Rosnieft nadal posiada 54,17% rafinerii.

Współudziałowcami Schwedt są duży koncern naftowy Shell z udziałem 37,5% oraz włoski Eni, który posiada 8,33%.

Niemcy i Polska podpisały w tym miesiącu memorandum w sprawie logistyki ropy naftowej, które mogłoby odblokować napływy spoza Rosji i pomóc największej polskiej rafinerii, PKN Orlen, zainteresuj się nią w Schwedt.