Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Minister spraw zagranicznych: Turcja nie może udźwignąć „ciężaru” nowych uchodźców z Afganistanu | Wiadomości UE

Mevlut Cavusoglu mówi, że po przejęciu władzy przez talibów Europa również zostanie dotknięta falą afgańskich uchodźców.

Po rozmowach ze swoim niemieckim odpowiednikiem turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że Turcja nie jest w stanie udźwignąć ciężaru nowej fali migrantów z Afganistanu, ponieważ utrzymują się obawy o nową falę migrantów po przejęciu władzy przez talibów.

„Jako Turcja wykonaliśmy wystarczająco dużo naszych moralnych i humanitarnych obowiązków dotyczących migracji” – powiedział Cavusoglu na wspólnej konferencji prasowej z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Heiko Maasem w niedzielę.

„Nie ma mowy, że będziemy ponosić dodatkowe obciążenie dla uchodźców” – powiedział Cavusoglu.

Wydarzenia w Afganistanie wzbudziły obawy UE przed powtórką kryzysu uchodźczego z 2015 roku, gdy prawie milion ludzi uciekających przed wojną i biedą na Bliskim Wschodzie i poza nią przedostało się do Grecji z Turcji, zanim udało się na północ do bogatszych krajów.

Aby powstrzymać napływ uchodźców, Unia Europejska osiągnęła porozumienie z Turcją w 2016 r., aby przyjąć Syryjczyków uciekających przed wojną w swoim kraju w zamian za miliardy euro na projekty uchodźcze.

Cavusoglu powiedział, że Europa i kraje w regionie również ucierpią, jeśli migracja z Afganistanu przekształci się w kryzys, i że należy wyciągnąć wnioski z syryjskiego kryzysu uchodźczego.

Turcja przyjmuje obecnie 3,7 mln syryjskich uchodźców, największą populację uchodźców na świecie, a także około 300 000 Afgańczyków. W oczekiwaniu na nową falę migrantów z Afganistanu zintensyfikowała działania wzdłuż swojej wschodniej granicy, aby zapobiec przekraczaniu granicy.

Maas powiedział, że Niemcy są wdzięczne Turcji za ofertę pomocy w zarządzaniu lotniskiem w Kabulu po wycofaniu się NATO i powiedział, że Niemcy są gotowe wesprzeć to finansowo i technicznie.

„W naszym interesie jest zapewnienie, aby upadek Afganistanu nie zdestabilizował całego regionu” – powiedział w oświadczeniu.

Maas jest w podróży do Turcji, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Pakistanu i Kataru, aby pokazać wsparcie Niemiec dla krajów najbardziej narażonych na skutki kryzysu w Afganistanie.

READ  Zaćmienie Księżyca: Najlepszy czas na zobaczenie kwiatu Księżyca 2023 to dzisiejsza noc

Grecja, sąsiadująca z Turcją, ukończyła 40-kilometrowe ogrodzenie i system monitorowania, aby zapobiec migrantom, którzy nadal są w stanie przedostać się do Turcji i próbować dotrzeć do krajów Unii Europejskiej.