Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Minister spraw zagranicznych Niemiec zwraca się do Polski o wyjaśnienie kwestii pieniędzy za wizy

Minister spraw zagranicznych Niemiec zwraca się do Polski o wyjaśnienie kwestii pieniędzy za wizy

BERLIN (Reuters) – Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał w sobotę polski rząd do wyjaśnienia zarzutów dotyczących porozumienia finansowego w zamian za wizy dla imigrantów, które wywołało zamieszanie w polskiej polityce w miarę nasilenia się debaty na temat imigracji w Niemczech.

Prośba Schulza zaostrzyła retorykę potężnego zachodniego sąsiada Polski i nadeszła zaledwie kilka dni po tym, jak źródła podały, że Niemcy wezwały polskiego ambasadora, a minister spraw wewnętrznych Nancy Wieser rozmawiała w tej sprawie ze swoim polskim odpowiednikiem.

Od początku tego miesiąca polski rząd spotyka się z oskarżeniami ze strony partii opozycji o współudział w systemie, w którym migranci uzyskują polskie wizy w coraz szybszym tempie bez odpowiedniej kontroli po opłaceniu pośredników.

Osoby przyjeżdżające do Polski mogą z łatwością przedostać się do innych krajów UE, ponieważ granice są otwarte.

Polski rząd napisał do unijnego komisarza ds. bezpieczeństwa, że ​​skandal to jedynie przesadny „fakt medialny”, mający na celu zdyskredytowanie rządzących nacjonalistów w trudnej walce o reelekcję w przyszłym miesiącu.

„Skandal wizowy, który ma miejsce w Polsce, wymaga wyjaśnienia” – powiedział Schulz w sobotę podczas wydarzenia. „Nie chcę, żeby ludzie z Polski byli po prostu machani” – dodał.

Schulz zasugerował, że Niemcy mogą podjąć kroki w celu kontroli granicy z Polską.

W ostatnich latach Niemcy poradziły sobie już z powodziami migrantów i osób ubiegających się o azyl z Syrii i Ukrainy.

W piśmie do polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson zażądała pełnego wyjaśnienia skandalu związanego z zakupem aż 350 000 wiz pracowniczych do UE i strefy Schengen, jak podała w tym tygodniu gazeta Bild.

W piśmie udostępnionym magazynowi BILD Komisarz zwraca uwagę, że zachowanie polskich władz może oznaczać „naruszenie prawa UE, a w szczególności unijnego prawa wizowego”.

(Raport: Andreas Reinke; Tekst: Tom Sims; Redakcja: Clelia Uzel)

READ  Tom Polska: Stypendium dla zabawy