W poniedziałek minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że poprawa i pogłębienie partnerstwa między Turcją a Polską będzie gwarantem pokoju i dobrobytu w regionie.
Cavusoglu napisał artykuł w Dzienniku Gazecie Prawnej przed oficjalną wizytą w kraju.
„Dzisiaj zdecydowana wola dalszego rozwoju naszych relacji, silne więzi sojusznicze i wspólne wartości, które podzielamy, są filarami naszego strategicznego partnerstwa” – powiedział.
Cavusoglu powiedział, że oba kraje rozwinęły przyjazne stosunki o bogatej historii, która liczy ponad 600 lat.
„Nasi przodkowie zawsze popierali niepodległość i integralność terytorialną Polski. Z tego powodu nie wahali się nawet przystąpić do wojny. Ta sama tradycja była kontynuowana w okresie republiki; Turcja nie uznała okupacji Polski w czasie II wojny światowej. ”
Cavusoglu podkreślił, że Polska wymieniła również przyjazne stanowisko Turcji i stwierdziła, że Polska stanęła po stronie Turcji w trudnych latach konfliktu po I wojnie światowej oraz że jest pierwszym krajem europejskim, który podpisał traktat o przyjaźni z Republiką Turcji.
Odnotowując, że wieloletnia przyjaźń obu krajów obejmowała szerokie spektrum, od polityki po wojsko, od gospodarki i handlu po kulturę i edukację, Çavuşoğlu zauważył, że dzięki deklaracji podpisanej w 2009 r. współpraca dwustronna osiągnęła poziom partnerstwa strategicznego . .
Cavusoglu podkreślił, że dialog polityczny trwa nieprzerwanie na wszystkich szczeblach i podkreślił, że pięć porozumień podpisanych podczas majowej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Turcji nadało nowy impuls stosunkom dwustronnym i pogłębiło partnerstwo strategiczne.
Zakup przez Polskę tureckich uzbrojonych dronów na początku tego roku był pierwszym przypadkiem, w którym państwo członkowskie NATO lub Unii Europejskiej pozyskało drony z Turcji.
Podczas wizyty Duda określił Turcję jako „najsilniejszego sojusznika” Warszawy w regionie, mówiąc, że wierzy, iż oba kraje mogą odeprzeć zewnętrzne zagrożenia w ramach NATO.
Zauważył, że wielkość dwustronnej wymiany handlowej, która ma przekroczyć w tym roku 8 miliardów dolarów, wkrótce osiągnie cel 10 miliardów dolarów wyznaczony przez dwóch szefów państw. „Przywiązujemy również wagę do zwiększania wzajemnych inwestycji. Jesteśmy gotowi do ich realizacji” – powiedział Cavusoglu.
Çavuşoğlu wskazał, że widzą w stosunkach międzyludzkich bardzo ważny wymiar przyjaźni turecko-polskiej, więc kontynuował, co następuje: „Potomkowie Polaków, którzy osiedlili się na ziemiach przyznanej im w Stambule dekretem sułtana Abdülmecida, żyją w Polonizkoy (Adambul). ) niedaleko Stambułu i symbolizuje przyjaźń między naszymi narodami. Dziś nasi polscy przyjaciele, którzy przyjeżdżają do naszego kraju jako turyści, stanowią ludzki most między tymi dwoma krajami. Dzięki naszej unikalnej infrastrukturze turystycznej dążymy do zwiększenia liczby polskich przyjaciół, których gościmy w naszym kraju do 1,5 mln w ciągu najbliższych kilku lat.”
Çavuşoğlu zauważył, że Polska, najbardziej preferowany kraj w programie Erasmus+ dla tureckich studentów, od 2004 roku gości prawie 39 000 tureckich studentów, dodając, że ponad 6 000 polskich studentów studiuje w Turcji.
„Postrzegamy programy wymiany dla studentów i wykładowców jako najważniejszą inwestycję w przyszłość naszych relacji” – powiedział Çavuşoğlu.
Çavuşoğlu podkreślił, że Turcja i Polska zdają sobie sprawę z wartości sojuszu i stosunków transatlantyckich w ramach NATO i powiedział, że ta współpraca jest kontynuacją procesu „potrójnej współpracy między Turcją, Polską i Rumunią” wraz z aneksją Rumunii i stwierdził, że mają na celu dalszy rozwój tego procesu na szczeblu ministrów spraw zagranicznych w nadchodzącym okresie.
Zauważając, że Turcja w pełni popiera członkostwo Polski w NATO, Cavusoglu stwierdził, że docenia także poparcie Polski dla członkostwa Turcji w Unii Europejskiej.
„W tym kontekście wspólne członkostwo Turcji i Polski we wszystkich instytucjach euroatlantyckich, czyli członkostwo Turcji w Unii Europejskiej, wniesie znaczący wkład w stabilność, bezpieczeństwo i dobrobyt tego regionu geostrategicznego i poza nim” – dodał. .
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex