Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Minister sportu Ukrainy: Rosjanie mogą wycofać się z igrzysk olimpijskich

Minister sportu Ukrainy: Rosjanie mogą wycofać się z igrzysk olimpijskich

Gotzet dodał, że jeśli MKOl pozwoli Rosjanom i Białorusinom konkurować w Paryżu jako neutralni gracze, a Ukraina zbojkotuje igrzyska, „inne kraje, które ucierpiały z powodu rosyjskiego imperializmu na różnych etapach swojej historii, przyłączą się do tego bojkotu”.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie podjął jeszcze decyzji, czy Rosjanie i Białorusini mogą uczestniczyć w igrzyskach paryskich, które odbędą się od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 r., jako neutralni zawodnicy.

Odkąd Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą w lutym 2022 roku, Międzynarodowy Komitet Olimpijski nałożył sankcje sportowe na Moskwę i jej sojusznika Mińsk, ale na początku tego roku zalecił, aby rosyjscy i białoruscy sportowcy mogli rywalizować indywidualnie w eliminacjach pod neutralną flagą i bez hymn.

Decyzja wywołała oburzenie zarówno ukraińskiego rządu, jak i sportowców, którzy krytykują MKOl za przedkładanie praw człowieka rosyjskich sportowców ponad ich własne.

Doprowadziło to do tego, że Ukraina zakazała swoim graczom rywalizacji w wydarzeniach, w których Rosjanie i Białorusini – tenis jest wyjątkiem od czasu inwazji – rywalizują indywidualnie.

Jednak w zeszłym miesiącu nastąpiła drastyczna zmiana ze strony ukraińskiego rządu, który pozwolił swoim sportowcom rywalizować w zawodach, w których Rosjanie i Białorusini rywalizowali jako „sportowcy neutralni”.

Prawa strona historii

Gotzet doskonale zdaje sobie sprawę ze znaczenia odbywającej się co cztery lata parady dla sportowców, którzy zdobyli złoto w szermierce w 1992 roku w Barcelonie w zjednoczonej drużynie 12 byłych republik radzieckich, w tym Rosji.

Jak na ironię, jednym z jego kolegów z drużyny, która zdobyła złoty medal, był Stanislav Pozdnyakov, który jest teraz jego zadeklarowanym przeciwnikiem, ponieważ jest szefem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

„Gdyby rosyjscy sportowcy uczestniczyli w igrzyskach olimpijskich, rosyjska propaganda próbowałaby zamienić to święto sportowe w święto propagandowe, tak jak kiedyś zrobił to Hitler” – powiedział Gotzeit, odnosząc się do organizacji letnich igrzysk olimpijskich w Berlinie w 1936 roku.

READ  Unia Europejska wzywa Polskę, Węgry i Słowację do zajęcia konstruktywnego stanowiska w sprawie ukraińskiego zboża

„Myślę, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie pozwoli agresorom na to.

Nie wykluczam też, że Rosjanie wykonają gest „dobrej wiary” i powiedzą, że nie pójdą.

Gotzet, który sprawuje urząd od 2020 roku, powiedział, że jest przekonany, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski i federacje sportowe zakażą Rosjanom i Białorusinom udziału w igrzyskach.

„Piłka jest teraz po stronie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i międzynarodowych federacji sportowych” – powiedział.

„Wierzę, że nadal będą stać po właściwej stronie historii i uniemożliwić sprawcom udziału w Igrzyskach” – dodał.

Jednak Gotzet mówi, że jeśli pozwolono im konkurować, Ukraina nadal może bojkotować igrzyska, a inne pójdą w ich ślady.

Kraje bałtyckie i Polska najgłośniej groziły, że podążą za Ukraińcami, jeśli zbojkotują igrzyska.

„Nie wykluczam, że jeśli Rosjanie czy Białorusini dopuszczą się udziału w igrzyskach, a my zbojkotujemy te zawody, to inne kraje, które na różnych etapach swojej historii cierpiały z powodu rosyjskiego imperializmu, przyłączą się do tego bojkotu” – powiedział.