Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Minister Nigerii: łączy nas „doskonałe stosunki” z Arabią Saudyjską

Wojna i inflacja uderzyły w nadzieje na ożywienie w strefie euro. Możliwości zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych osiągnęły rekordowy poziom – zdjęcie makro

Wtorkowe sondaże pokazały, że Francja i Niemcy odnotowały w tym miesiącu większy niż oczekiwano spadek zaufania konsumentów w związku z rosnącą inflacją i obawami o wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Europejski Bank Centralny twierdzi, że strefa euro może uniknąć recesji, ale załamanie nastrojów konsumentów w jej dwóch największych gospodarkach stanowi przeszkodę. Źródła w Rzymie powiedziały, że Włochy, trzecia co do wielkości gospodarka, obniżą swoje cele wzrostu.

W Niemczech GfK Institute podał, że jego indeks zaufania konsumentów, oparty na badaniu prawie 2000 osób, spadł do -15,5 punktu przed kwietniem z -8,5 punktu zrewidowanego w poprzednim miesiącu i najniższego od lutego 2021 roku.

W lutym wciąż rosły nadzieje, że zaufanie konsumentów odbuduje się wraz ze złagodzeniem ograniczeń związanych z pandemią. Jednak wojna na Ukrainie sprawiła, że ​​te nadzieje zniknęły.

We Francji oficjalna agencja statystyczna podała, że ​​jej indeks zaufania konsumentów spadł do 91 punktów z 97 w lutym, poniżej oczekiwań ekonomistów w ankiecie Reutersa wynoszącej 94 i najgorszym nagłówkiem od lutego 2021 r.

Analitycy BNP skomentowali, że największe miesięczne spadki miały wcześniej miejsce tylko podczas recesji w 1993 r. i pod koniec 2020 r.: „Spadek tej wielkości jest rzadki”.

Oferty pracy w Stanach Zjednoczonych

Oferty pracy w USA spadły w lutym, ale pozostały blisko rekordowych poziomów, ponieważ firmy nadal miały trudności ze znalezieniem ograniczonej siły roboczej.

Możliwości zatrudnienia, miara popytu na pracę, spadły o 17 000 do 11,266 mln w ostatni dzień lutego, poinformował we wtorek Departament Pracy w swoim comiesięcznym badaniu dotyczącym szans na zatrudnienie i rotacji zatrudnienia, czyli Raporcie JOLTS.

Pomimo drugiego z rzędu miesięcznego spadku, oferty pracy nie były dalekie od rekordowych 11,448 mln odnotowanych w grudniu. Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewali się 11 mln wakatów.

READ  Przywódcy UE obawiają się wyjścia Polski po orzeczeniu sądu

Ghana zatwierdza podatek elektroniczny

Parlament Ghany zatwierdził we wtorek nowy 1,5-procentowy podatek od płatności elektronicznych, znany jako „podatek elektroniczny”, po tym jak opozycja wycofała się w proteście.

Minister finansów Ken Ofori-Ata zaproponował w listopadzie wprowadzenie podatku elektronicznego w celu rozszerzenia siatki podatkowej, ale sprzeciw był tak zaciekły, że miesiąc później wywołał zamieszanie w parlamencie.

Krytycy uważają, że e-podatek wyprowadzi ludzi o niskich dochodach i właścicieli małych firm z gospodarki cyfrowej.

Rządzący prawodawcy ponownie wprowadzili ustawę jako niespodziankę we wtorek, kiedy wielu prawodawców opozycji nie było obecnych, analitycy wcześniej powiedzieli, że będzie to jeden z niewielu sposobów na wprowadzenie podatku.

Kenijska referencyjna stopa kredytowa

Komitet Polityki Pieniężnej Kenii powiedział, że Bank Centralny Kenii utrzymał we wtorek referencyjną stopę procentową na poziomie 7 procent, zgodnie z oczekiwaniami rynku.

W ankiecie agencji Reuters, w której wzięło udział ośmiu analityków, pięciu spodziewało się decyzji o „zawieszeniu”, a trzech spodziewało się wzrostu do 50 punktów bazowych.

Wtorkowa decyzja była dwunastą z rzędu, aby utrzymać stopy procentowe na stałym poziomie, przedłużając wzorzec oczekiwania, przyjęty przez decydentów politycznych wkrótce po tym, jak kryzys koronawirusa dotarł do narodu wschodnioafrykańskiego.

W oświadczeniu decydenci powiedzieli, że oczekiwania inflacyjne są dobrze zakotwiczone w docelowym zakresie rządu, dodając, że są gotowi do podjęcia dalszych działań, jeśli sytuacja szybko się zmieni.

Wzrost zatrudnienia w Brazylii

Brazylia stworzyła w lutym 328 507 oficjalnych miejsc pracy netto, według danych Ministerstwa Pracy we wtorek, znacznie powyżej oczekiwań rynkowych, przy pozytywnych danych we wszystkich sektorach i znaczącym udziale działalności usługowej.

Ekonomiści ankietowani przez Reutersa w zeszłym miesiącu spodziewali się, że w największej gospodarce Ameryki Łacińskiej powstanie 210 000 miejsc pracy.

Jednak według skorygowanych danych liczba ta wyniosła mniej niż 397 463 miejsc pracy utworzonych w lutym 2021 r.

READ  Polska wybiera Westinghouse AP1000® na budowę swojej pierwszej elektrowni jądrowej

Deficyt budżetowy Włoch

Dwa źródła zaznajomione z tą sprawą powiedziały Reuterowi, że Włochy zamierzają potwierdzić swój docelowy deficyt budżetowy na 2022 r. na poziomie 5,6% produktu narodowego, pomimo presji koalicji na gwałtowne zwiększenie zadłużenia w miarę pogarszania się perspektyw wzrostu.

Źródła podają, że rząd Mario Draghiego przygotowuje się do obniżenia prognozy wzrostu na ten rok do 2,8 procent z poprzedniego celu 4,7 procent we wrześniu, z powodu rosnących kosztów energii i zamieszania związanego z inwazją Rosji na Ukrainę.

W potwierdzeniu docelowego deficytu na poziomie 5,6 proc. Draghiemu pomógł fakt, że przy obecnych tendencjach deficyt według źródeł wynosi 5,3 proc., co pozwala na przejście z 4 do 5 mld euro (4,4 do 5,5 mld dolarów). Dodatkowe wydatki bez zwiększania obecnego celu. Ubiegłoroczny deficyt wyniósł 7,2 proc.

Zapłać ruble za gaz

Kreml powiedział we wtorek, że zagraniczne firmy muszą zrozumieć, że „wojna gospodarcza” przeciwko Rosji zmieniła sytuację, co oznacza, że ​​muszą kupować ruble i płacić za gaz w rosyjskiej walucie, ponieważ Moskwa stara się chronić przed sankcjami.

Powtarzając, że Rosja nie będzie eksportować swojego gazu za darmo, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja opracowuje sposoby, aby płatności za gaz były proste, jasne i praktyczne, ze wszystkimi opcjami określonymi do 31 marca.

„Firmy muszą brać pod uwagę zmieniające się warunki i absolutną zmianę sytuacji, która pojawiła się wraz z wojną gospodarczą z Rosją” – powiedział dziennikarzom Pieskow.

W związku z wyborami, które mają się odbyć w przyszłym miesiącu, rząd przeznaczył ponad 25 miliardów euro (27 miliardów dolarów) na środki mające na celu ograniczenie cen gazu i energii, zrównoważenie inflacji dotacjami dla rodzin o niskich dochodach oraz oferowanie zniżek na ceny paliw.