Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Minister mówi, że Polska chce zwiększyć inwestycje w ramach Nowego Programu Gospodarczego

WARSZAWA (Reuters) – Polska ma nadzieję na zwiększenie inwestycji poprzez program gospodarczy „Polish Deal”, powiedział minister finansów Polski, ponieważ polega na pakiecie środków szacowanych na 1,5 proc. produktu krajowego brutto, aby pomóc krajowi wyjść z koronawirusa. 19.

Polski minister finansów Tadeusz Kosiński i brytyjski minister finansów Sajid Javid uczestniczą w spotkaniu ministrów finansów Unii Europejskiej w Brukseli, Belgia 21 stycznia 2020 r. REUTERS/Joanna Giron/File Photo

Rząd twierdzi, że „polski układ” obniży podatki dla zdecydowanej większości Polaków, jednocześnie zwiększając wydatki na zdrowie i zachęcając firmy do inwestowania. Ale liderzy biznesu i młodszy partner koalicyjny sprzeciwiają się zmianom w podatku dochodowym, które oznaczają, że lepiej zarabiający płacą więcej.

„Rozwiązania takie jak podwyższenie kwoty zwolnionej z podatku i niższa efektywna stawka podatkowa w wyniku podniesienia drugiego progu są same w sobie motorem popytowym potrzebnym do ożywienia gospodarki” – napisał minister finansów Tadeusz Kosiński w odpowiedzi na pytania przesłane przez Reutera.

„Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej tego, co proponujemy, ponieważ zaproponowano również szereg rozwiązań stymulujących rozwój i inwestycje lokalnych firm”.

Kosiński powiedział, że program zapewni zachęty do inwestycji venture capital i notowań giełdowych, a inne działania ułatwią Polakom za granicą przenoszenie aktywów i działalności gospodarczej do Polski.

Krytycy planu twierdzą jednak, że skomplikuje on system podatkowy i ukarze klasę średnią w wyniku zmiany, co oznacza, że ​​składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będą odliczane od podatku, czego Kosiński odrzuca.

„Nie komplikujemy systemu podatkowego, my go upraszczamy… Dzięki reformie polskiego układu system będzie też bardziej sprawiedliwy.”

Kosiński powiedział, że wstępne szacunki szacują koszt programu na 1,5% PKB w 2022 roku.

„Dzięki ustawie budżetowej wprowadzimy nowe wskaźniki makroekonomiczne, które uwzględnią założenia polskiej umowy” – powiedział Kosiński.

READ  Europejscy przywódcy potępiają aneksję Ukrainy przez Rosję

„Należy jednak zauważyć, że zdecydowana większość skutków makroekonomicznych pojawi się od 2022 roku”.

(Raport) Zgłosili Paul Florkewicz i Alan Sharlish; Montaż przez Alexa Richardsona