Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Minister Kowalczyk mówi, że ceny żywności w Polsce raczej nie spadną w przyszłym roku

Minister Kowalczyk mówi, że ceny żywności w Polsce raczej nie spadną w przyszłym roku


Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk powiedział tutaj, że celem rządu jest to, aby ceny żywności w Polsce w przyszłym roku nie spadły i nie wzrosły zbyt szybko.

„Niestety ceny żywności nie zależą tylko od rolników, bo to koszty energii mają na nich duży wpływ” – powiedział w piątek Kowalczyk w lokalnych mediach.

Dodał, że Polacy nie muszą się martwić o bezpieczeństwo żywnościowe kraju, ponieważ Polska jest największym producentem i eksporterem żywności.

„W zeszłym roku eksport żywności wyniósł prawie 40 miliardów euro (42 miliardy dolarów), w tym roku jest jeszcze większy, co oznacza, że ​​mamy rezerwy” – powiedział minister.

Odnosząc się do wątpliwości zgłaszanych przez polskich rolników co do przywozu ukraińskiego zboża do Polski i jego ewentualnego wpływu na ceny zbóż w kraju, Kowalczyk stwierdził, że nie ma takiego problemu.

„Do końca września do Polski trafiło ponad dwa miliony ton ukraińskiego zboża, a polski eksport zboża przekroczył sześć milionów ton” – powiedział Kowalczyk.

Inflacja w Polsce należy do najwyższych w UE.

Według polskich statystyk ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie rok do roku o 17,5 proc.

— IAN

ksk/

(Tylko nagłówek i obraz tego raportu mogły zostać przerobione przez pracowników Business Standard; reszta treści jest generowana automatycznie na podstawie zagregowanego pliku danych).


READ  Robert D. Foszko, Poland, Ohio Nekrolog