Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Minister finansów: Irlandia będzie walczyć z globalną stawką podatku od osób prawnych w gospodarce światowej

Minister finansów Irlandii zasugerował, że kraj oprze się próbom przywrócenia równowagi światowemu systemowi podatkowemu, jeśli wpłynie to na zdolność Dublina do osłabienia rywali.

Według nowych propozycji podatkowych kierowanych przez Stany Zjednoczone Irlandia może stracić 20% swoich dochodów podatkowych, według Bashala Donohue.

Powiedział, że poprze globalne porozumienie, które pozwoli na „odpowiednią i akceptowalną konkurencję podatkową” między narodami, w miarę jak rośnie rozmach dla porozumienia, które uniemożliwi Irlandii i innym krajom przyciąganie innych Dramatycznie niskie efektywne stawki podatkowe.

Globalny system podatkowy nie dostosował się do rozwoju transgranicznych usług cyfrowych w ostatnich dziesięcioleciach, a krytycy twierdzą, że brak zharmonizowanych przepisów doprowadził do Globalne podatki wywołały „wyścig na dno”.

Próby zreformowania systemu i uniemożliwienia międzynarodowym korporacjom wyboru jurysdykcji podatkowej okazały się korzystne w impasie w Stanach Zjednoczonych, siedzibie firm technologicznych, takich jak Apple., Właściciel Google Alphabet i MicrosoftTo był jeden z beneficjentów.

Pod rządami Joe Bidena Biały Dom przedstawił propozycje przełamania impasu, w tym minimalną globalną stawkę podatku od osób prawnych w wysokości 21% zysków i zezwolenie krajom na nakładanie niektórych podatków w oparciu o lokalizację sprzedaży.

Zmiany mogą być dramatyczne dla Irlandii, stosunkowo małej gospodarki, która odgrywa coraz większą rolę w globalnym systemie podatkowym ze względu na jej stabilność polityczną i zasady, które pozwalają dużym korporacjom płacić znacznie niższe stawki podatku od osób prawnych niż wiele innych dużych gospodarek.

Przemawia na wirtualnym szczycie w DublinieDonohue powiedział, że kraj będzie dążył do utrzymania obecnej stawki podatkowej. Główna stawka podatku od osób prawnych wynosi 12,5%. W Wielkiej Brytanii przewidziano 19% Do 25% od kwietnia 2023 r. Wiele dużych firm ostatecznie płaci ułamek stawki 12,5%.

Apple przez wiele lat płacił w Irlandii faktyczną stawkę mniejszą niż 1%, do 0,005% w 2014 r., Od przychodów pochodzących głównie ze sprzedaży w innych krajach.

READ  Olaf Schultz: Świat powinien „unikać pułapki Putina” i zarzutów o niezgodę | G7

Komisja Europejska orzekła w 2016 r., Że Apple Musiałem zapłacić 13 miliardów euro (11,2 miliarda funtów) zaległych podatków Do Irlandii po tym, jak zdecydowała, że ​​tajna umowa podatkowa jest nielegalną pomocą rządową. Jednak taka decyzja była Został wycofany przez sąd w Unii Europejskiej W lipcu. Komisja odwołuje się od niego.

Donohue powiedział, że mniejsze kraje powinny mieć możliwość stosowania niższych podatków, „aby zrównoważyć korzyści skali”, z których korzystają większe gospodarki. Inne małe terytoria, takie jak brytyjskie terytoria zależne od korony zamorskiej i terytoria zamorskie, również stosują niskie stawki podatku od osób prawnych lub nie stosują ich wcale, aby przyciągnąć biznes.