Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

MinFin – The First News mówi, że szacunki OECD PKB są wyższe niż polskie

Kosiński podkreślił, że Komisja Europejska (KE) nie wskazała jeszcze na potrzebę konsolidacji fiskalnej w Polsce.
Matthews Marek / Pap

Polski minister finansów powiedział w piątek, że szacunki Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, według których wzrost PKB Polski w tym i przyszłym roku wynosi ponad 5 proc., są nieco wyższe niż rządowe 4,9 proc.

Dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, które oszacowały wzrost w tym roku na 5,3 procent, a w przyszłym na 5,2 procent, zostały opublikowane w środę i zostały opublikowane w tym samym dniu, w którym agencja ratingowa Standard & Poor’s wyznaczyła wzrost na 5,2 proc. na 2021 r. i 5 proc. w przyszłym roku.

– Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prognozuje, że nasza gospodarka wzrośnie w tym i przyszłym roku o ponad 5 proc. Spodziewamy się, że wyniesie 4,9 proc. – powiedział Tadeusz Kosiński w telewizji TVB1.

Dodał, że polski rząd spodziewa się deficytu budżetowego na koniec 2021 r., mimo nadwyżki ponad 50 mld zł (11 mld euro) po pierwszych 10 miesiącach tego roku.

Kosiński podkreślił, że Komisja Europejska (KE) nie wskazała jeszcze na potrzebę konsolidacji fiskalnej w Polsce. „Skorzystamy więc z tej szansy, planując deficyt budżetowy. Jak duży będzie, czas pokaże” – dodał Kosiński.

Minister Finansów wyjaśnił, że prognozowany deficyt nie jest oznaką „problemów” w polskich finansach publicznych, ale wiąże się z „stworzeniem poduszki fiskalnej” ze względu na możliwe skutki zmiennej Omicron.

Kosiński zaznaczył też, że wysoka inflacja w Polsce, która w listopadzie zanotowała 7,7 proc., obniży się wraz ze „spowolnieniem gospodarczym”.

READ  Polska otwiera rządową platformę koordynującą pomoc humanitarną dla Ukrainy - The First News