Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mikrofony wpadają do oceanu u wybrzeży Grenlandii, aby zarejestrować topnienie gór lodowych |  oceany

Mikrofony wpadają do oceanu u wybrzeży Grenlandii, aby zarejestrować topnienie gór lodowych | oceany

Ekspedycja naukowców i artystów umieszcza w oceanie podwodne mikrofony Grenlandia Nagrywanie i zapisywanie sceny dźwiękowej topniejących gór lodowych.

Hydrofony będą nagrywać dźwięki co godzinę przez dwa lata, po czym będą je gromadzić i gromadzić w celu uzyskania danych i przekształcenia nagrań w kompozycję dźwiękową.

Instrumenty są obniżane do różnych poziomów i temperatur, aby rejestrować trzęsienia ziemi, osuwiska, dziką przyrodę, zanieczyszczenia i wody roztopowe, tworząc archiwum „pamięci oceanu”.

Góra lodowa u wybrzeży Grenlandii. Zdjęcia: Siobhan MacDonald

„To, co słyszysz w wodzie, to szybki rzut oka w czasie” Siobhan McDonaldIrlandzki artysta powiedział we wtorek, przemawiając ze statku ekspedycyjnego. „To jak kapsuła czasu”.

Ekspedycja rozmieściła w Cieśninie Davisa pięć koi wyposażonych w hydrofony i łącznie 12 koi, biegun północny Brama między Grenlandią a Kanadą.

MacDonald planuje współpracować z kompozytorem, aby zintegrować nagrania, które zostaną zebrane w 2024 roku, w obiekt audio, który bada wpływ ludzkości na ocean. Wykonasz również obrazy, rzeźby i inne prace na podstawie podróży.

Kotwica oceanograficzna rzucona podczas poprzedniej wyprawy.
Kotwica oceanograficzna rzucona podczas poprzedniej wyprawy. Zdjęcia: Siobhan MacDonald

„Interesuje mnie słyszenie o zanieczyszczeniach dźwiękami. Poziom mórz rośnie i wyobrażam sobie, że będzie to miało wpływ na skalę dźwięku i bioróżnorodność. Dźwięk ma fundamentalne znaczenie dla oceanów i zwierząt arktycznych. Słuch jest podstawą komunikacji, reprodukcji , odżywianie i ostatecznie przetrwanie. To mówi o potrzebie zwracania uwagi na zanieczyszczenie, które powodujemy w otaczających nas ekosystemach.

Siobhan MacDonald podczas poprzedniej wyprawy na Grenlandię.
Siobhan MacDonald podczas poprzedniej wyprawy na Grenlandię. Zdjęcia: Ashley Gordon / Siobhan MacDonald

Zespół 21 naukowców z Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady, finansowany przez program polarny amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki, był na morzu przez cztery tygodnie, badając zasolenie morza, migracje wielorybów, kry lodowe i inne zjawiska. Materiał zostanie wykorzystany w analizach naukowych i pracach plastycznych, w tym w obrazach, rzeźbach i filmach.

Wyprawa doświadczyła silnych wiatrów, deszczu i śniegu i zbiegła się z narodzinami lodowca Nuup Kangerlua. Naukowcy planują wrócić do portu Nuuk w zachodniej Grenlandii 22 października.

READ  Wspaniale! Łazik Perseverance nagrywa niesamowity film z zaćmienia Słońca na Marsie

Inicjatywa pojawiła się pośród coraz większych dowodów na to, że topnienie pokrywy lodowej Grenlandii – spływ bilionów ton do oceanu – spowoduje znaczny wzrost poziomu mórz.

Wyniki spalania paliw kopalnych dałyby co najmniej 27 centymetrów (10,6 cala) samej Grenlandii, zgodnie z ostatnie badania W czasopiśmie Nature Climate Change. Oddzielne badanie z zeszłego roku wykazało, że znaczna część pokrywy lodowej Grenlandii znajdowała się na lądzie Na krawędzi punktu zwrotnegopo którym przyspieszone rozmrażanie staje się nieuniknione, nawet jeśli globalne ocieplenie ustanie.

MacDonald powiedziała, że ​​zauważyła spadek lodu w porównaniu do swojej ostatniej wizyty na Grenlandii w 2017 roku. „Zapadnięcie się pokrywy lodowej Grenlandii jest jednym z punktów krytycznych, z którymi pracuję, czasem, który mógł już minąć”.

Mimo to, powiedziała, życie morskie wydaje się dostosowywać. „Jedną z głównych rzeczy, które odkryliśmy, jest to, że życie tutaj, w Arktyce, wciąż kwitnie. Chociaż krajobraz morski może wydawać się jałowy, jest pełen możliwości. Niektóre hydrofony powróciły z innej ekspedycji, które wyglądają jak dziwne stworzenia uciekające z oceanów Grenlandii Porosty były A młode rośliny żyją w symbiozie z zardzewiałymi dachami.”

MacDonald zbadał również uwalnianie metanu z rozmrażania wiecznej zmarzliny i podobieństwa między irlandzkimi torfowiskami a glebami odsłoniętymi przez znikające lodowce, co zostanie pokazane na wystawie w Model, Arts Center w hrabstwie Sligo w przyszłym roku.

Grafika mieszająca lód lodowcowy z atramentem metanowym.
Grafika mieszająca lód lodowcowy z atramentem metanowym. Zdjęcia: Siobhan MacDonald

Projekt McDonald’s otrzymał wsparcie Komisji Europejskiej, Irlandzkiej Rady Sztuki, Trinity College Dublin, Rady Hrabstwa Monaghan, Creative Ireland, organizacji non-profit GLUON oraz Projekt pamięci oceanu.