Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mike Pence zawiesza kampanię prezydencką w 2024 roku

Mike Pence zawiesza kampanię prezydencką w 2024 roku

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Mike Pence wycofał się z wyścigu o wybory prezydenckie w USA w 2024 r., ponieważ były wiceprezydent stara się pozyskać poparcie i zwiększyć swoje spadające wyniki w sondażach.

W niespodziewanym ogłoszeniu wygłoszonym podczas sobotniego wystąpienia na konferencji Republikańskiej Koalicji Żydowskiej Pence oznajmił, że zdecydował się zawiesić swoją kampanię „od dziś ze skutkiem wstecznym”.

„Podróżując po kraju przez ostatnie sześć miesięcy, przybyłem tutaj, aby powiedzieć, że stało się dla mnie jasne, że to nie jest mój czas” – powiedział.

Pence powiedział, że zdecydował się kandydować na prezydenta, „ponieważ moim zdaniem ten kraj ma wiele problemów”. „Zawsze wiedzieliśmy, że to będzie ciężka bitwa, ale nie żałuję” – dodał.

Kandydatura byłego wiceprezydenta nie odniosła w tym roku sukcesu, a średnia ogólnokrajowa sondaży Fivehirtyeight wskazuje, że w prawyborach Partii Republikańskiej ma on zaledwie 3,8% poparcia.

Według Federalnej Komisji Wyborczej w okresie od lipca do września kampania Pence’a zebrała niecałe 5 milionów dolarów, co plasuje go na samym końcu listy kandydatów.

Wycofanie się Pence’a może oznaczać początek przetasowania kandydatów, przy czym kilku kandydatów nadal ma w sondażach niewielką przewagę nad Donaldem Trumpem, faworytem z ponad 50-procentowym poparciem, i Ronem DeSantisem, gubernatorem Florydy, który zajmuje drugie miejsce z 14-procentowym poparciem . . .

Art Pope, główny darczyńca Pence’a, powiedział w sobotę Financial Times, że decyzja byłego wiceprezydenta pomoże skonsolidować tę dziedzinę w jednego republikańskiego pretendenta do Trumpa.

„Jestem rozczarowany, że się wycofał, ponieważ uważałem, że ma najlepsze kwalifikacje oparte na swoich wartościach, doświadczeniu i stanowisku w danej kwestii, aby zostać kandydatem Republikanów” – powiedział Pope.

„Ale biorąc pod uwagę, że nie było prawdopodobnej drogi do zdobycia nominacji, a następnie prezydentury, pomyślałem, że lepiej byłoby, gdyby wycofał się teraz, a nie później”.

READ  Wycieki z Pentagonu: rosyjskie siły specjalne zdziesiątkowane w wojnie na Ukrainie | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

„Wierzę, że w miarę zawężania się pola wyłoni się jeden konkurent, który w bezpośredniej konfrontacji z Donaldem Trumpem zdobędzie większość delegatów do nominacji Republikanów” – dodał Pope.

Trump i Pence byli głęboko podzieleni po tym, jak były wiceprezydent odmówił ustąpienia żądaniom Trumpa dotyczącym zablokowania certyfikacji zwycięstwa Joe Bidena w Kolegium Elektorów w 2020 r. Zwolennicy Trumpa skierowali tę decyzję przeciwko Pence’owi podczas ataku na Kapitol USA 6 stycznia 2021 r.

Pence i Trump ścierali się także podczas swoich kampanii prezydenckich, a byłemu prezydentowi postawiono cztery odrębne zarzuty karne, w tym akt oskarżenia oskarżający go o próbę unieważnienia wyborów w 2020 r. Trump nie przyznał się do winy we wszystkich sprawach, co określił jako motywowane politycznie.

Wiceprezydent powiedział, że Trump poprosił go, aby po wyborach w 2020 r. „postawił go ponad konstytucję” oraz że „każdy, kto stawia się ponad konstytucję, nigdy nie powinien zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych”.

Na początku tego roku Trump powiedział, że Pence „miał urojenia” i przeszedł „na ciemną stronę”.

Chris Christie, były gubernator New Jersey, który również startuje w prawyborach Partii Republikańskiej, powiedział wcześniej na Twitterze, że Pence „zasługuje na nasze podziękowania…. . . „Za poddanie swojej przysięgi konstytucyjnej i Konstytucji Stanów Zjednoczonych naciskom osobistym i politycznym”.