Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził plan ratunkowy dla Sri Lanki o wartości 3 miliardów dolarów

Rada dyrektorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego w końcu poparła wart 3 miliardy dolarów plan ratunkowy dla Sri Lanki, aby pomóc temu krajowi w restrukturyzacji zadłużenia i złagodzeniu „katastrofalnego” kryzysu gospodarczego i społecznego.

Umowa ratunkowa, po raz pierwszy zasadniczo uzgodniona we wrześniu ubiegłego roku, została zawarta po tym, jak Sri Lanka pokonała w tym miesiącu opór ze strony Chin, największego dwustronnego pożyczkodawcy w kraju.

W zeszłym roku kraj pogrążył się w chaosie po tym, jak wojna Rosji na Ukrainie spowodowała gwałtowny wzrost inflacji i niedobory, które pogłębiły lata złego zarządzania i błędów politycznych.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy powiedział w poniedziałek, że Sri Lanka została mocno dotknięta „katastrofalnym kryzysem gospodarczym i humanitarnym” i stanęła przed poważnymi wyzwaniami „wynikającymi z wcześniejszych słabych punktów i błędów”.

Sri Lanka zaapelowała o wsparcie do Międzynarodowego Funduszu Walutowego po tym, jak jej były prezydent uciekł z kraju i złożył rezygnację w lipcu zeszłego roku po miesiącach masowych protestów.

Transakcja ma pomóc w restrukturyzacji długu publicznego o wartości 95 miliardów dolarów – co stanowi około 130 procent produktu krajowego brutto – zadłużonego głównie zagranicznym rządom i pożyczkodawcom komercyjnym, w tym międzynarodowym i krajowym posiadaczom obligacji.

W zamian za pomoc władze Sri Lanki zgodziły się na daleko idące reformy finansowe, monetarne i administracyjne, mające na celu walkę z korupcją i zwiększenie wpływów podatkowych.

Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, powiedziała, że ​​przezwyciężenie kryzysu wymaga „szybkiej i terminowej realizacji” programu MFW, w tym „silnej odpowiedzialności” za reformy uzgodnione między personelem MFW a władzami Sri Lanki.

Peter Brewer, główny oficer misji MFW na Sri Lance, powiedział dziennikarzom, że ból ekonomiczny, który nastąpił po kryzysie, był „absolutnie brutalny”, ale dodał, że brak reform „tylko rozszerzy obecny kryzys, który zniszczy Sri Lankę”. Ekonomiczna wartość.” Lanka w ważniejszy i bardziej długoterminowy sposób.

READ  21-letnia kobieta zmarła po potrąceniu przez samochód Gardy w hrabstwie Donegal

Sri Lanka otrzyma jedną natychmiastową i osiem kolejnych płatności, każda o wartości około 333 milionów dolarów, w ciągu czteroletniego programu.

Płatności będą uzależnione od spełnienia przez Sri Lankę warunków programu, poczynając od porozumienia z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji długu publicznego.

MFW zwykle oczekuje, że zostanie to w dużej mierze zakończone przed pierwszym sześciomiesięcznym przeglądem. Jednak analitycy stwierdzili, że biorąc pod uwagę złożoność zadłużenia Sri Lanki, osiągnięcie porozumienia ze wszystkimi wierzycielami może zająć 18 miesięcy.

Uważa się jednak, że początkowa umowa z pożyczkodawcami dwustronnymi wystarczy, aby uruchomić drugą transzę.

Brewer powiedział, że Sri Lanka zobowiązała się do przedłożenia strategii restrukturyzacji do końca kwietnia. Przyznał, że „zajęło trochę czasu” zapewnienie poparcia wierzycieli, w tym Chin, i dodał, że „teraz ważne będzie przyspieszenie tego procesu”.

Reformy obejmują działania mające na celu zwalczanie korupcji i nieefektywności w przedsiębiorstwach państwowych, zwalczanie inflacji i odbudowę rezerw walutowych, dokapitalizowanie sektora bankowego i reformę systemu podatkowego, w którym połowa wszystkich podatników w kraju płaci mniej niż 5 procent swoich dochodów . Stan.

Chiny zgodziły się dwa tygodnie temu dołączyć do innych wierzycieli dwustronnych, w tym Indii i Japonii, w poparciu umowy.