Economy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę globalnego wzrostu gospodarczego do 5,9%.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował we wtorek, że zrewidował swoją prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w 2021 roku o 0,1 punktu procentowego do 5,9 procent i obniżył prognozę wzrostu dla Stanów Zjednoczonych o jeden punkt procentowy do 6 procent.

Ogólnie rzecz biorąc, fundusz oczekuje, że światowa gospodarka poradzi sobie w tym roku ze spowolnieniem spowodowanym pandemią koronawirusa nieco gorzej niż przewidywano w czerwcowym raporcie MFW. Uważa też, że „poważnym problemem pozostaje rozwarstwienie perspektyw gospodarczych”, co byłoby znacznie lepsze dla bogatych krajów i dałoby im szansę na szybsze wyjście z kryzysu.

Spowolnienie gospodarcze w biednych krajach spowodowane rozprzestrzenianiem się wirusa delta będzie stanowić „poważne zagrożenie” dla pogorszenia warunków życia.

Oczekuje się, że gospodarka strefy euro wzrośnie o 5%; Wcześniej oczekiwano, że wyniesie 4,6%. Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził w raporcie opublikowanym z okazji rozpoczęcia jesiennej sesji funduszu, że lepsze oczekiwania krajów unii walutowej są jedną z pochodnych najszybszego wzrostu gospodarczego we Francji i Włoszech.

W Chinach wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 8%. O 0,1 punktu procentowego mniej niż czerwcowa prognoza MFW. Słabszy będzie też wzrost PKB Wielkiej Brytanii – wyniesie 6,8%, o 0,1 pkt proc. Wskazał mniej niż poprzednie prognozy.

Czytaj też: W latach 2021-2022 polska gospodarka będzie rosła średnio o 5,1%. rocznie

W strefie euro Niemcy radzą sobie gorzej niż oczekiwano – 3,1% (o 0,5 punktu procentowego mniej), ale lepsze są perspektywy dla Francji – tam wzrost PKB ma wynieść 6,3%. (o 0,5 punktu procentowego więcej niż prognoza czerwcowa) i Włochy – 5,8%. (+0,9 punktu procentowego).

Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że w połowie 2022 r. inne gospodarki rozwinięte powrócą do przedpandemicznego wzrostu gospodarczego.

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment