Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Microsoft przenosi najlepszych ekspertów AI z Chin do nowego laboratorium w Kanadzie

Microsoft przenosi najlepszych ekspertów AI z Chin do nowego laboratorium w Kanadzie

Microsoft przenosi niektórych swoich najlepszych badaczy sztucznej inteligencji z Chin do Kanady w posunięciu, które grozi stworzeniem niezbędnego poligonu dla talentów technologicznych w tym azjatyckim kraju.

Microsoft Research Asia (MSRA) z siedzibą w Pekinie rozpoczął starania o wizy, aby przenieść najlepszych ekspertów AI ze stolicy Chin do swojego instytutu w Vancouver, powiedziały cztery osoby zaznajomione z planami.

Ci ludzie powiedzieli, że ruch może dotyczyć od 20 do 40 pracowników. Osoba bliska Microsoftowi powiedziała, że ​​mniej chińskich pracowników przeniesie się w tym roku do Kanady, ponieważ amerykański gigant technologiczny buduje nowe laboratorium, w którym pracują eksperci z całego świata.

Naukowcy nazwali to posunięcie „planem Vancouver”. Ci, którzy mają wiedzę, opisali tę decyzję jako odpowiedź na eskalację napięć politycznych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a także manewr obronny mający na celu zapobieżenie desperackiemu pozyskiwaniu największych talentów naukowców AI przez lokalne grupy technologiczne w celu opracowania lokalnych wersji OpenAI ChatGPT.

Po pierwszym opublikowaniu tego artykułu Microsoft powiedział: „Zgłoszona liczba jest niedokładna. Nie ma czegoś takiego jak plan Vancouver”.

„Budujemy nowe laboratorium w Vancouver, które będzie zgodne z przepisami MSRA i zaprojektowane w celu lepszego zaangażowania zespołów inżynierskich w Vancouver” — poinformowała firma w piątek. „W laboratorium będą pracować ludzie z innych laboratoriów MSR na całym świecie, aby obejmują Chiny”.

Dwóch badaczy z MSRA twierdzi, że niedawno otrzymali oferty pracy od chińskich firm internetowych, ale odrzucili te podejścia i zamiast tego ubiegają się o wizy, aby przenieść się do Kanady.

„Chociaż Microsoft ma głębokie powiązania z Chinami, istnieje ryzyko, że są tu nasi najlepsi badacze, zwłaszcza ci, którzy pracują nad uczeniem maszynowym” – powiedział jeden z badaczy. Istnieje ryzyko nękania talentów przez chińskie firmy lub pracowników przez władze. Omówiliśmy te zagrożenia na wewnętrznych spotkaniach”.

READ  Doskonały amplituner AV Sony PS5 z obsługą Sonos pojawi się w Wielkiej Brytanii i Europie

Drugi badacz Microsoftu, również ubiegający się o wizę kanadyjską, powiedział: „Być może w kraju trzecim, poza Stanami Zjednoczonymi i Chinami, uda nam się przywrócić żywą debatę technologiczną ze starych, dobrych czasów”.

Każda decyzja o przeniesieniu czołowych naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją grozi rozgniewaniem Pekinu, który starał się zwabić zaawansowanych technologicznie chińskich naukowców pracujących za granicą z powrotem na kontynent hojnymi grantami i prestiżowymi stanowiskami nauczycielskimi.

Założona przez tajwańskiego informatyka Li Kai-fu, MSRA była ważnym ośrodkiem szkoleniowym dla chińskich talentów technologicznych. Jej gwiazdorska lista absolwentów obejmuje Alibaba CTO Wang Jian, szefa SenseTime Xu Li i Yin Qi, prezesa Megvii AI Group.

„Wkład firmy MSRA w sztuczną inteligencję był ogromny” — powiedział doradca techniczny w Chinach, który wcześniej współpracował z firmą Microsoft. „Pracuje w terenie od dłuższego czasu. Wielu byłych kolegów dołączyło do chińskich firm technologicznych i promowało cały ekosystem sztucznej inteligencji w Chinach.”

Microsoft jest obecny w Chinach od ponad trzech dekad. Utrzymał silną pozycję w kraju, nawet gdy inne zachodnie grupy technologiczne, w tym Google, eBay, Facebook i Uber, zostały wyparte przez konkurencję lub regulacje.

Firma Microsoft opracowała popularne produkty krajowe, w tym wiodące pakiety oprogramowania Office i Windows oraz wyszukiwarkę Bing.

Według WeChat we wrześniu Microsoft miał 9000 pracowników w Chinach, z czego ponad 80 procent to inżynierowie oprogramowania lub pracują w badaniach i rozwoju. W tej samej publikacji ogłoszono plany zatrudnienia dodatkowych 1000 pracowników w kraju.

Jednak duża część talentów chińskich inżynierów pracuje nad produktami globalnymi, co może stanowić narastający problem dla amerykańskiej firmy, jeśli stosunki między Pekinem a Waszyngtonem będą nadal coraz bardziej napięte. Osoba bliska firmie powiedziała, że ​​nie jest wykluczone, że część z tych utalentowanych inżynierów zostanie w przyszłości przeniesiona poza Chiny.

LinkedIn, konglomerat należący do Microsoftu, zwolnił pracowników w swoim biurze w Chinach w maju po ogłoszeniu, że w 2021 roku zamknie InCareer, zmniejszoną witrynę z aplikacjami dla chińskich użytkowników, która zastąpiła profesjonalny serwis społecznościowy.

READ  Nominacje do Game Awards 2022 to pierwsza dziesiątka nagród God of War: Ragnarok

MSRA okazała się rzadkim przykładem współpracy między Chinami a Stanami Zjednoczonymi w zakresie badań nad zaawansowanymi technologiami. Ale dwóch badaczy stwierdziło, że pogarszające się stosunki między dwoma mocarstwami i rosnąca paranoja co do ich ambicji technologicznych ograniczyły ich zdolność do współpracy z kolegami z Zachodu i postawiły ich pod większą kontrolą ze strony urzędników w Chinach.

Waszyngton skrytykował instytut po tym, jak Financial Times poinformował, że współpracował z chińskim uniwersytetem wojskowym nad badaniami nad sztuczną inteligencją, która mogłaby zostać wykorzystana do inwigilacji i nadzoru.

„Sztuczna inteligencja stała się delikatną dziedziną w ciągu ostatnich dwóch lat” – powiedział jeden z chińskich badaczy Microsoftu, który złożył wniosek o wizę do Kanady. „Wcześniej bycie obywatelem Chin pracującym dla amerykańskiej organizacji oznaczało dostęp do wielkich zasobów z obu krajów. Przestrzeń komunikacji się kurczy.”

Dodatkowe raporty Richarda Watersa z San Francisco