Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Microsoft eksperymentuje z trybem przenośnym Windows dla Steam Deck i nie tylko

Microsoft bada wczesne koncepcje dotyczące przenośnego trybu Windows dla urządzeń takich jak Steam Deck. Wyciekły film został opublikowany na Twitter autorstwa h0x0d Przedstawia wczesną koncepcję i działający prototyp zoptymalizowanego pod kątem urządzeń przenośnych interfejsu użytkownika systemu Windows 11, programu uruchamiającego i gier Windows przeznaczonych na ekrany dotykowe i konsole.

Film jest częścią projektu hakatonu w firmie Microsoft od września, w ramach którego pracownicy regularnie przedstawiają pomysły lub projekty, które czasami otrzymują wsparcie ze strony kierownictwa firmy Microsoft i trafiają do sprzedaży.

Chociaż nie jest jasne, kto jest narratorem wideo, dobrze radzi sobie z podkreślaniem wszystkich bieżących problemów z uruchamianiem systemu Windows na przenośnym urządzeniu do gier, takim jak Steam Deck. Valve zapewnia sterowniki dla systemu Windows na pokładzie Steam, ale interfejs użytkownika systemu Windows jest trudny w nawigacji za pomocą dotyku lub kontrolera, a nie ma dedykowanego programu uruchamiającego, takiego jak SteamOS.

Film przedstawia niektóre przykładowe prace ręczne stworzone przez Dorothy Feng, starszego projektanta UX w firmie Microsoft. Zawiera program uruchamiający, który może odblokowywać gry ze Steam, PC Game Pass, EA Play, Epic Games Store i innych. Ten podręczny prototyp do gier zawiera również klawiaturę zoptymalizowaną pod kątem Steam Deck, którą można obsługiwać za pomocą kontrolera, a nawet pływający pasek zadań, który Microsoft drażnił.

Zespół pracujący nad tym projektem hackathonu rozpoczął również współpracę z programistą Stworzyłem metodę Aby używać elementów sterujących Steam Deck w systemie Windows. Istnieje nawet dedykowana powłoka do gier dla systemu Windows, stworzona przez Haydena McAfee, głównego inżyniera oprogramowania w firmie Microsoft, który pracuje nad wrażeniami z gier dla systemu Windows.

Projekt hackathonu zaowocował konfiguracją, w której sterowniki i usługi są instalowane, konsola działa, a program uruchamiający umożliwia szybkie uruchamianie gier z różnych sklepów. Wydaje się, że to bardzo wczesna praca i istnieje długa lista problemów i ulepszeń, które będą wymagane w systemie Windows i aplikacji Xbox, aby firma Microsoft mogła to urzeczywistnić.

READ  Recenzja przewodnika BMW M4 2022

Na końcu filmu znajduje się wezwanie do działania skierowane do pracowników firmy Microsoft, aby „poważnie podeszli do gier mobilnych w systemie Windows”, co może pomóc poprawić wizerunek i wiarygodność firmy Microsoft w społeczności graczy komputerowych.

Chociaż ten projekt może nigdy nie zostać zrealizowany, pokrzepiające jest obserwowanie, jak pracownicy Microsoft dążą do jego realizacji. Microsoft szybko wsparł Xbox Cloud Gaming na Steam Deck, ale niewiele słyszeliśmy o ambicjach Windowsa w zakresie gier przenośnych poza tą ujawnioną prezentacją.

Wiele przenośnych konsol do gier, takich jak Switch z GPD, OneXPlayer, a nawet Ayaneo 2, jest opartych na systemie Windows bez ulepszonego interfejsu użytkownika firmy Microsoft. Oznacza to, że firmy muszą tworzyć własne interfejsy i programy uruchamiające, aby system Windows był łatwiejszy w zarządzaniu i przyjazny dla urządzeń mobilnych.

Wiele wskazuje na to, że wkrótce zaczniemy widzieć więcej urządzeń mobilnych z systemem Windows. Asus właśnie ogłosił ROG Ally, który ma konkurować ze Steam Deck i jest zasilany przez niestandardowy APU AMD Ryzen i Windows 11. Tryb mobilny Windows z pewnością ma teraz dużo sensu.