Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Michaił Gorbaczow: Były sowiecki przywódca umiera w wieku 91 lat |  wiadomości ze świata

Michaił Gorbaczow: Były sowiecki przywódca umiera w wieku 91 lat | wiadomości ze świata

Według rosyjskich mediów, były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow zmarł w wieku 91 lat.

Jego gabinet powiedział wcześniej, że jest leczony w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Moskwie.

A agencje prasowe cytowały placówkę medyczną, mówiącą, że zmarł po długiej walce z chorobą.

obrazek:
Michaił Gorbaczow z byłym prezydentem USA Ronaldem Reaganem na spotkaniu w Reykjaviku na Islandii w październiku 1986 r. Zdjęcie: AP

Hołd dla człowieka, który doprowadził do końca zimnej wojny – Aktualizacje na żywo

Według rzecznika Kremla prezydent Rosji Władimir Putin złożył najgłębsze kondolencje i wyśle ​​oficjalny telegram do swojej rodziny.

Jedna z najważniejszych postaci końca XX wieku, Pan Gorbaczow Był znany z zakończenia zimnej wojny bez rozlewu krwi, ale nie udało mu się zapobiec rozpadowi Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Po zdobyciu Pokojowej Nagrody Nobla w 1990 r. zawarł umowy o kontroli zbrojeń ze Stanami Zjednoczonymi, w tym z byłym prezydentem Ronaldem Reaganem, oraz partnerstwa z mocarstwami zachodnimi w celu usunięcia żelaznej kurtyny, która dzieli Europę od II wojny światowej i doprowadzenia do zjednoczenia Niemiec.

Więcej o Michaile Gorbaczowie

Kiedy w 1985 roku został sekretarzem generalnym KPZR, w wieku 54 lat, rozpoczął rewitalizację systemu komunistycznego i utworzenie nowej federacji opartej na bardziej równoprawnym partnerstwie między 15 republikami Związku Radzieckiego – Rosją, Ukrainą , Gruzji, Białorusi i Uzbekistanu. , Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Turkmenistan, Tadżykistan, Łotwa, Litwa i Estonia.

Ale w ciągu sześciu lat zarówno komunizm, jak i związek upadł.

Próbował jednoczesnych reform politycznych i gospodarczych na bardzo ambitną skalę i uwolnił siły, których nie mógł kontrolować.

Prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przemawia do grupy 150 biznesmenów w San Francisco, poniedziałek, 5 czerwca 1990 r. Zdjęcie: AP
obrazek:
Pan Gorbaczow przemawia do grupy 150 biznesmenów w San Francisco w czerwcu 1990 roku. Zdjęcie: AP

Kiedy prodemokratyczne protesty przetoczyły się przez kraje bloku sowieckiego w komunistycznej Europie Wschodniej w 1989 roku, powstrzymał się od użycia siły — w przeciwieństwie do swoich poprzedników, którzy używali czołgów, by stłumić powstania na Węgrzech w 1956 roku i Czechosłowacji w 1968 roku.

READ  Aktualizacja wiadomości na żywo: japońska Honda ogłasza plan rekompensat dla pojazdów elektrycznych o wartości 40 miliardów dolarów

Jednak demonstracje podsyciły aspiracje do autonomii w republikach i nieumiejętność przewidywania przez ostatniego przywódcę sowieckiego siły nastrojów narodowych.

„Głasnost” zachęcał nacjonalistów

Polityka Gorbaczowa „głasnosti” – wolności słowa – pozwalała na niewyobrażalną wcześniej krytykę partii i państwa, ale także zachęcała nacjonalistów, którzy zaczęli dążyć do niepodległości w krajach bałtyckich, a później w innych krajach.

Niezwykła seria reform szybko go wyprzedziła i doprowadziła do upadku państwa autorytarnego.

Czytaj więcej: Wiejski chłopiec, który w XX wieku zmienił demokratyczny instynkt i nienawiść do broni jądrowej

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Michaił Gorbaczow spotyka Margaret Thatcher w 1987 roku

Jego władza została wyczerpana przez próbę zamachu stanu przeciwko niemu w sierpniu 1991 roku, a ostatnie miesiące spędził na monitorowaniu republiki po ogłoszeniu przez republikę niepodległości, aż do swojej rezygnacji w Boże Narodzenie tego samego roku.

Następnego dnia Związek Radziecki został oficjalnie rozwiązany.

Premier Boris Johnson powiedział, że „przykro mu słyszeć o śmierci Gorbaczowa”.

Powiedział, że „zawsze był pod wrażeniem odwagi i uczciwości, jaką wykazał, doprowadzając zimną wojnę do pokojowego zakończenia”.

„W czasie agresji Putina na Ukrainę jego niestrudzone zaangażowanie w otwartość społeczeństwa sowieckiego pozostaje przykładem dla nas wszystkich”.

Jednak wielu Rosjan nie wybaczyło Gorbaczowowi zakłóceń spowodowanych jego reformami, czując, że późniejszy spadek ich standardu życia był ceną nie do zapłacenia za demokrację.

Powiedział później, że nie rozważał użycia siły na dużą skalę w celu utrzymania ZSRR w jedności, ponieważ obawiał się chaosu w państwie nuklearnym.

„Kraj był załadowany bronią. To natychmiast popchnęło kraj do wojny domowej” – powiedział.

Jonathan Eyal z Royal United Services Institute powiedział: „Nie sądził, aby Związek Radziecki był w rzeczywistości imperium samym w sobie narodami, które nie chciały być związane.

READ  „Okropne wydarzenie”: pożary w Kolorado niszczą setki domów, tysiące ewakuowano | Kolorado

„Podobnie jak wszyscy sowieccy przywódcy, a śmiem twierdzić, jak dzisiaj rosyjscy przywódcy, Związek Radziecki widział synonim Rosji i nie mógł zrozumieć, dlaczego kraje chciały niepodległości”.