Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Merkel ostrzega przed „wirem” konfliktu Brukseli z Polską

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że ​​jest „głęboko zaniepokojona” „poszerzającą się spiralą” konfliktu między Warszawą a Brukselą o praworządność.

Na swoim ostatnim europejskim szczycie w tej roli Merkel przedstawiła niezwykle ponurą ocenę stanu Unii Europejskiej.

„Mamy całą serię nierozwiązanych problemów i wiele niedokończonych spraw dla mojego następcy” – powiedziała dziennikarzom po spotkaniu przywódców UE w Brukseli. „Mamy niesamowitą ilość do zrobienia”.

Merkel, która odejdzie ze stanowiska kanclerza jeszcze w tym roku, przemawiała po tym, jak europejscy przywódcy ostrzegli Polskę, że UE jest gotowa nałożyć więcej sankcji prawnych na Warszawę za łamanie praw bloku.

Merkel szukała mediacji, prowadząc w tym tygodniu dwustronne rozmowy z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, podobnie jak Emmanuel Macron, prezydent Francji. Podczas dyskusji, powiedziała, obaj wyrazili „naszą głęboką troskę, że musimy wyjść z tej rozszerzającej się spirali”.

Były to pierwsze bezpośrednie rozmowy szefów rządów UE od czasu orzeczenia przez Sąd Najwyższy RP niezgodności części prawa unijnego z konstytucją. Komisja Europejska obiecała odpowiedzieć Warszawie, a przywódcy rządów spotykający się w tym tygodniu w Brukseli wyrazili zdecydowane poparcie dla jej stanowiska.

„Wszystkie kraje są zaangażowane w rządy prawa” – powiedział po szczycie Macron, opisując swoją rozmowę z Morawieckim jako „szczery”. „Oczekujemy teraz od polskiego rządu konkretnych działań, aby uniknąć konieczności uciekania się do wszystkich dostępnych nam narzędzi nacisku”.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest bezpośrednim wyzwaniem dla unijnego systemu prawnego i stanowi ostatnią eskalację pięcioletniej walki między Brukselą a rządzącą polską partią Prawo i Sprawiedliwość o niezależność sądownictwa.

Ale jak to często bywa w sporach między Komisją a krajami Europy Wschodniej, Merkel starała się nadać pojednawczy ton. Przyznając, że rządy prawa są „kluczowym filarem” europejskich wartości, podkreślała, że ​​awantura z Polską nie jest „tylko problemem sądowym” i wezwała do rozmów politycznych w celu załagodzenia kryzysu.

READ  Polski plan przedłużenia życia kopalni może kosztować Unię Europejską pieniądze klimatyczne

„Nie można rozwiązać poważnych sporów politycznych w sprawach sądowych” – powiedziała. Skrytykowała też negatywny „ton” wobec Polski przyjęty przez niektórych w Parlamencie Europejskim, mówiąc, że „nie jest dobry”.

Merkel wycofała się z polityki po 16 latach pełnienia funkcji kanclerza. W ubiegłorocznych wyborach centroprawicowy blok CDU/CSU odniósł najgorszy wynik w swojej historii i wejdzie do opozycji. Wydaje się, że następcą Merkel zostanie Olaf Schulz, obecny minister finansów, w którym socjaldemokraci ledwo wygrali wybory i próbują stworzyć koalicję z liberałami i Zielonymi.

Merkel jest niezwykle pesymistycznie nastawiona do stanu Unii Europejskiej, identyfikując nieporozumienia dotyczące imigracji jako problem dla Unii obok kryzysu praworządności. „Imigracja. . . Jest to coś, na co wciąż jesteśmy podatni z zewnątrz”.

Powiedziała również, że obawia się, że Europa pozostaje w tyle za innymi głównymi potęgami gospodarczymi, zwłaszcza z Chinami. „Presja gospodarcza i walka o to, kto jest innowatorem, a kto jest światowym liderem, naprawdę nasiliły się w ciągu ostatnich kilku lat” – powiedziała.

Powiedziała, że ​​PKB Niemiec był nieco wyższy niż chiński w 2005 roku, kiedy została kanclerzem, a teraz gospodarka Chin jest co najmniej czterokrotnie większa niż niemiecka. Powiedziała, że ​​Europa nie jest już „kontynentem najbardziej przyjaznym innowacjom”.

Wracając do komentarzy, które wygłosiła na początku tygodnia, Merkel starała się odeprzeć krytykę ze strony Polski, mówiąc, że walka o rządy prawa była w centrum szerszej debaty w Europie na temat „co powinno znajdować się w jurysdykcji Unii Europejskiej, a co w jurysdykcji państw narodowych.” „.

Zapytana po szczycie, czy jej ciche podejście do Wiktora Orbana z Węgier i PiS w Polsce nie sprzyja autorytarnemu dryfowi w tych krajach, powiedziała: „Z mojego punktu widzenia zawsze bardzo się starałam rozwiązywać problemy. zobaczyć to inaczej, tak musi być. „Mogę z tym żyć”.

READ  Pogotowie edukacyjne

Dodatkowe raporty Henry Foy