Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Merkel i Biden zawstydzeni „porozumieniem”, które pozwala Putinowi eksploatować Europę – Wielka Brytania stoi w obliczu racjonowania gazu | nauka | Aktualności

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow potwierdził w poniedziałek, że Kremlowi dzielą zaledwie kilka dni od otwarcia kontrowersyjnego kurka gazowego. Nord Stream 2 będzie pompował gaz ziemny bezpośrednio z Rosji kontynentalnej do Niemiec, całkowicie omijając Polskę i Ukrainę na Morzu Bałtyckim. Urzędnicy amerykańscy stanowczo sprzeciwili się projektowi o wartości 7,95 miliarda funtów (11 miliardów dolarów), ale „kulawa kaczka” Angela Merkel zawarła umowę z prezydentem USA Joe Bidenem na początku tego lata, która utrwaliła zależność Unii Europejskiej od rosyjskiego gazu.

Oba kraje zgodziły się odpowiedzieć na wszelkie próby wywierania przez Kreml nacisku na Europę poprzez kontrolowanie przepływu gazu przez rurociąg.

Eksperci ostrzegają jednak, że Wielka Brytania może nadal stać w obliczu racjonowania gazu, a Europa jest mocno osadzona w rękach rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Rząd Wielkiej Brytanii ujawnił plany wycofania kotłów gazowych w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ale gaz nadal odgrywa ważną rolę w ogrzewaniu domów i przemysłu w całym kraju.

W miarę zbliżania się zimy rośnie obawa, że ​​Wielka Brytania może mieć trudności z zaspokojeniem zapotrzebowania na gaz, a niektórzy eksperci twierdzą, że Wielka Brytania jest „bardziej podatna na kryzys dostaw gazu” niż inne kraje Europy Zachodniej.

Czytaj więcej: Chiny ostrzegają, że USA popełniły „duże strategiczne błędne obliczenia”

Ukraiński ekspert Michael McKay skrytykował amerykańską administrację za udział w projekcie, obawiając się, że mogła ona również promować silne uzbrojenie Ukrainy przez Rosję.

W niedzielę napisał na Twitterze: „Prezydent Biden popełnił błąd, dołączając do chwiejnej kanclerz Merkel w porozumieniu o dokończeniu rosyjskiego projektu wojennego Nord Stream 2 – bez konsultacji z Ukrainą.

„NATO jest podzielone między Wschód i Zachód z powodu tej szokującej rewelacji w USA.

Putin i #RussiaInvadedUkraine otrzymali nieoczekiwaną pomoc.

Wcześniej tego lata Mackay twierdził, że prezydent Putin uzbroił Nord Stream 2, aby zabezpieczyć swoje interesy w Europie.

READ  Wydobycie ukraińskiego statku ze zbożem po tym, jak osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim | Kanał Sueski

Ten ruch doprowadził również do gwałtownego wzrostu cen gazu.

Jednak Kreml stanowczo zaprzeczył tym zarzutom i zamiast tego sprzedał Nord Stream 2 jako sposób na zabezpieczenie potrzeb energetycznych Unii Europejskiej.

„Nie możemy nie powtórzyć, że Nord Stream 2 jest projektem czysto komercyjnym, mającym na celu znaczne zwiększenie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział w zeszłym miesiącu rzecznik rosyjskiego rządu Dmitrij Pieskow.

25 sierpnia niemiecki sąd orzekł, że państwowy Gazprom i Nord Stream 2 będą musiały przekazać część kontroli nad gazociągiem na terytorium UE.

Zgodnie z prawem UE firmy produkujące i dystrybuujące gaz w UE nie mogą ograniczać dostępu stron trzecich do infrastruktury.

Przepisy skutecznie zmusiłyby Rosję do licytacji zdolności przesyłowych gazu.

Po pełnym uruchomieniu Nord Stream 2 będzie mógł przetransportować około 55 mld metrów sześciennych, podwajając ilość gazu płynącego do Niemiec z Rosji.

I pomimo przejścia Niemiec na odnawialne źródła energii w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego, utrzymanie dostępu do rosyjskiego gazu pomoże temu krajowi stopniowo wycofywać się z węgla i inwestować w farmy wiatrowe i słoneczne.

W artykule, który napisał dla Foreign Policy, Stephen Gross, dyrektor Centrum Studiów Europejskich i Śródziemnomorskich na Uniwersytecie Nowojorskim, napisał: „Zaspokojenie potrzeb energetycznych bogatego uprzemysłowionego kraju poprzez energię wiatrową i słoneczną oraz magazynowanie wymaga czasu , inwestycje i praca państwowa.

„W rezultacie gaz ziemny stał się ważnym, ale ukrytym filarem Energiewende – sposobem na umożliwienie Niemcom stopniowego wycofywania węgla i energii jądrowej”.