Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mercedes inwestuje w Polsce miliard euro w budowę pierwszej fabryki samochodów dostawczych wyłącznie elektrycznych

Mercedes inwestuje w Polsce miliard euro w budowę pierwszej fabryki samochodów dostawczych wyłącznie elektrycznych

Mercedes-Benz ogłosił plany zainwestowania ponad 1 miliarda euro w budowę fabryki w Polsce, która byłaby pierwszą fabryką niemieckiego producenta produkującą wyłącznie elektryczne samochody dostawcze.

„Będziemy produkować pojazdy przyszłości” – powiedział Mathias Geisen, prezes Mercedes-Benz Vans, w rozmowie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim po podpisaniu umowy przez obie strony. „To krok w kierunku bezemisyjnej mobilności”.

„Chcemy zainwestować ponad miliard euro [here] W najbliższych latach” – dodał cytowany przez PAP. „Dziękujemy premierowi i całemu polskiemu rządowi za dobrą współpracę opartą na zaufaniu”.

W ostatnich latach do Polski napływało wiele inwestycji Volkswagena i światowych koncernów motoryzacyjnych. Fiata Chryslera. Ale zdaniem polskiego rządu skala inwestycji Mercedesa – 1,3 mld euro – jest największa w historii. Digeniczny Gazeta Prawna Codzienny.

„To dla polskich i zagranicznych inwestorów jasny wskaźnik tego, jak rozwijamy produkcję i przemysł” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. „Tworzymy najlepsze warunki dla wzrostu gospodarczego”.

Nowy zakład powstanie w południowo-zachodnim Jaworze, gdzie Mercedes ma już fabrykę produkującą silniki benzynowe i wysokoprężne oraz akumulatory do pojazdów elektrycznych.

Polska strefa inwestycji ma w 2021 roku wygenerować rekordowe 8,2 mld euro

Budowa nowej fabryki obok istniejącego obiektu „pomoże zapewnić długoterminową konkurencyjność… i umożliwi Mercedes-Benz Vans pomyślne wejście w erę pojazdów elektrycznych”, powiedział Geisen.

Morawiecki powiedział, że zakład może rozpocząć produkcję do 2025 roku i stworzyć do 1000 nowych miejsc pracy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada jednak zatrudnienie ponad 2,5 tys. osób.

Wcześniejsze doniesienia wskazywały, że Mercedes będzie współpracował z amerykańskim producentem pojazdów elektrycznych Rivian nad nową fabryką w Polsce. Ale amerykańska firma ogłosiła dzisiaj, że wycofuje się z umowy i zamiast tego skupi się na własnych pojazdach.