Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Maui publikuje aktualizacje na żywo: Biden ogłasza poważną katastrofę z co najmniej 36 ofiarami śmiertelnymi na Hawajach

Maui publikuje aktualizacje na żywo: Biden ogłasza poważną katastrofę z co najmniej 36 ofiarami śmiertelnymi na Hawajach

Pożary szaleją w historycznym mieście Lahaina na Hawajach

Co najmniej 36 osób zginęło, a 11 000 zostało ewakuowanych, gdy pożary pustoszą historyczne miasto Lahaina na Hawajach.

Po przejściu przez nieuchwytny huragan wiele dzielnic zostaje spalonych i zrównanych z ziemią.

Tysiące ludzi zostało wezwanych do ewakuacji po tym, jak urzędnicy potwierdzili rozległe zniszczenia w mieście, porcie i okolicach Lahaina.

Kiedyś roiło się od ludzi, teraz ulice są zaśmiecone płonącymi samochodami. Dorośli i dzieci zostali zmuszeni do nurkowania w oceanie dla bezpieczeństwa, ponieważ płomienie szalały przez całą noc.

Wiadukty przeprowadzone przez USCAF i straż pożarną Maui wykazały, że około 271 konstrukcji zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

„Właśnie byliśmy świadkami najgorszej katastrofy, jaką kiedykolwiek widziałem w moim życiu. Cała Lahaina jest spalona na wiór. To jak koniec świata” – powiedział Mason Garvey, mieszkaniec Lahaina.

powiedział pilot helikoptera Richard Olsten Nowości z Hawajów: Wygląda na to, że okolica została zbombardowana. To jak strefa wojny”.

1691695141

Jak pomóc ofiarom pożarów na Hawajach

Tysiące Hawajczyków zostało przesiedlonych w wyniku pożarów, które zniszczyły historyczne miasto Lahaina na Maui.

Wiele dzielnic zostało spalonych, gdy silne wiatry wywołane przez huragan Dora wywołały pożary, co skłoniło wielu do wezwania do ewakuacji, a niektórzy Hawajczycy schronili się w oceanie, aby uniknąć płomieni. Do 10 sierpnia w wyniku pożarów buszu zginęło co najmniej 36 osób, a 11 000 zostało ewakuowanych.

Ariany Bayou10 sierpnia 2023 20:19

1691693701

Nowe zdjęcia lotnicze pokazują zniszczenie Lahainy

Czarna sadza i popiół pokryły budynki, trawę i drzewa w czwartek rano – świadectwo tego, jak niszczycielskie są pożary.

Widok z lotu ptaka pokazuje zniszczone domy i budynki spalone wokół portu i Front Street w historycznym mieście Lahaina.

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Ariany Bayou10 sierpnia 2023 19:55

1691692201

Prezydent Biden oferuje Hawajom „modlitwy” i „aktywa”.

W czwartkowych uwagach prezydent Joe Biden powiedział, że rozmawiał z gubernatorem Hawajów Joshem Greenem, oferując stanowi wszystkie dostępne zasoby.

Biden powiedział, że odbył „długą” rozmowę z panem Greenem, aby upewnić się, że Hawaje mają wszystkie federalne i stanowe zasoby potrzebne do odbudowy.

„Oferujemy nasze modlitwy, nie tylko nasze modlitwy, ale wszystko, co mamy, będzie dostępne” – powiedział Biden.

Prezydent nakazał również Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) „usprawnienie” wszystkich wniosków.

Pan Biden wyznaczył Mauna Nguera do koordynowania federalnych operacji naprawczych.

Ariany Bayou10 sierpnia 2023 19:30

1691690401

Pożary na Hawajach mogą być najgorszą klęską żywiołową tego stanu od dziesięcioleci

Pożary, które wymknęły się spod kontroli na Hawajach, zabiły co najmniej 36 osób, spowodowały dziesiątki oparzeń i obrażeń spowodowanych wdychaniem dymu, zniszczyły numer 911 i usługi komórkowe, zmusiły mieszkańców do ucieczki nad ocean i zniszczyły setki domów – poinformowały władze.

Ariany Bayou10 sierpnia 2023 19:00

1691689501

Prezydent Biden wydaje oświadczenie o „poważnej katastrofie” na Hawajach

Prezydent Joe Biden ogłosił w czwartek, że klęska żywiołowa na Hawajach jest poważną katastrofą, co umożliwiło udostępnienie państwu funduszy federalnych.

Fundusze mogą być teraz wykorzystywane przez osoby fizyczne do naprawy domów lub uzyskiwania pożyczek, a przez właścicieli firm do odbudowy po katastrofie.

Federalna Urzędniczka Koordynująca FEMA, Maona Ngwira, została wyznaczona do koordynowania federalnych operacji odbudowy na dotkniętych obszarach.

Ariany Bayou10 sierpnia 2023 18:45

1691688001

Średnia powierzchnia spalona na Hawajach wzrosła w ciągu ostatniego stulecia o 400 procent

Chociaż niektóre pożary nie są obce Wyspom Hawajskim, liczba pożarów dramatycznie wzrosła w ciągu ostatniego stulecia z powodu działalności człowieka i wzrostu łatwopalnych inwazyjnych traw, według Hawajska Organizacja Zarządzania Pożarami (HWMO).

„Nierodzime murawy i krzewy pokrywają obecnie prawie jedną czwartą całkowitej powierzchni Hawajów, a wraz z ocieplającym się, suchym klimatem i całorocznym sezonem pożarów znacznie zwiększają częstość występowania większych pożarów” – napisał HWMO w arkuszu informacyjnym.

HWMO szacuje, że średnia liczba obszarów spalanych rocznie na Hawajach wzrosła o 400 procent w ciągu ostatniego stulecia.

Ariany Bayou10 sierpnia 2023 18:20

1691686801

Jak pomóc mieszkańcom Maui

Pożary na Maui na Hawajach zniszczyły ponad 270 budynków i domy wielu mieszkańców.

Podczas gdy strażacy pracują nad powstrzymaniem pożarów i odbudową, ludzie są proszeni o wpłacanie datków na rzecz Hawaii Community Foundation (HCF), aby pomóc w kosztownym odbudowie.

Fundusz o nazwie Strong Maui Fund został utworzony w celu zapewnienia środków na gotowość na wypadek katastrof, reagowanie i odbudowę. Obecnie jest używany do wspierania społeczności dotkniętych pożarami.

„HCF będzie traktować priorytetowo organizacje non-profit, które wspierają szybką reakcję społeczności i działania naprawcze. Fundusze będą wspierać zmieniające się potrzeby, w tym schronienie, żywność, pomoc finansową i inne usługi określone przez naszych partnerów wykonujących krytyczne prace na Maui” – czytamy w opisie funduszu.

Aby przekazać darowiznę na rzecz Hawaii Community Fund i wesprzeć Maui, Kliknij tutaj.

Ariany Bayou10 sierpnia 2023 18:00

1691685901

Straż Pożarna Maui wydaje protokoły bezpieczeństwa podczas sprzątania

Wskazówki obejmują noszenie kasku, ochrony oczu, ochrony słuchu, rękawiczek, długich spodni, długiej koszuli i butów ze stalowymi noskami w celu ochrony części ciała.

Zasugerowali również noszenie maski na twarz lub respiratora N95, która zapewnia dodatkową ochronę przed wdychaniem dymu i zanieczyszczeń.

„Utrzymuj nawodnienie i unikaj pracy w najgorętszych porach dnia” – napisała straż pożarna Maui.

Ariany Bayou10 sierpnia 2023 17:45

1691684341

Większość mieszkańców Maui cierpi z powodu nienormalnego lub ciężkiego poziomu odwodnienia

Prawie całe Maui jest w stanie suszy na poziomie 1 lub 2. według Do amerykańskiego monitora suszy.

Około 16 procent wyspy było w „ekstremalnej suszy”, przez co obszar ten był najbardziej narażony na pożary ze względu na suchą roślinność.

To wzrost w porównaniu z 5 procentami mieszkańców Maui, którzy doświadczyli poważnych susz w zeszłym tygodniu.

Ariany Bayou10 sierpnia 2023 17:19

1691683200

Co powoduje pożary?

Pożary były napędzane przez huragan Dora, burzę kategorii 4, która przeszła około 500 mil (804 km) na południe od archipelagu Pacyfiku, oraz silny system wysokiego ciśnienia na północy, National Weather Service (NWS) Powiedział.

„Te silne wiatry w połączeniu z niskim poziomem wilgotności powodują niebezpieczne pożary meteorologiczne, które będą trwały do ​​środowego popołudnia” – powiedział NWS.

Kryzys klimatyczny stworzył cieplejsze i bardziej suche warunki, które zwiększają ryzyko i zasięg pożarów w zachodnich Stanach Zjednoczonych, według Centrum Warunków Klimatyczno-Energetycznych.

Pożary od lat sieją spustoszenie na kontynencie północnoamerykańskim, zwłaszcza w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ale pożary tej wielkości rzadko widywano na Hawajach.

Eleonora Noyce10 sierpnia 2023, 17:00