Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Masowa strzelanina w Maine: obawa, że ​​w amerykańskim mieście Lewiston zginęło co najmniej 16 osób

Masowa strzelanina w Maine: obawa, że ​​w amerykańskim mieście Lewiston zginęło co najmniej 16 osób

  • Napisane przez Christy Cooney
  • wiadomości BBC

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Uzbrojona policja szuka bandyty na wielopoziomowym parkingu

Co najmniej 16 osób zginęło w Lewiston w stanie Maine, trwają poszukiwania zabójcy.

Policja podała, że ​​strzelanina rozpoczęła się w środę o 18:56 czasu lokalnego (22:56 GMT) w kręgielni i restauracji.

Mieszkańcom Lewiston, a także pobliskiej Lizbony, polecono schronić się w miejscu.

Policja określiła 40-letniego Roberta Carda jako osobę godną zainteresowania i stwierdziła, że ​​należy go uznać za „uzbrojonego i niebezpiecznego”.

Władze nie potwierdziły jeszcze liczby ofiar śmiertelnych, ale CBS, amerykański partner BBC, po rozmowach z kilkoma funkcjonariuszami organów ścigania podała, że ​​jest to co najmniej 16 osób.

Pojawiło się również wiele, ale niepotwierdzonych doniesień o zakażeniu co najmniej 50 osób.

Michael Sawchuk, komisarz Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego stanu Maine, powiedział, że było „wiele ofiar”.

Lewiston liczy około 38 000 mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem w stanie Maine po Portland.

Policja w Lewiston poinformowała, że ​​funkcjonariusze odpowiedzieli na doniesienia o strzałach w dwóch miejscach: restauracji Schemengees i Sparetime Recreation, kręgielni, które wydają się być oddalone od siebie o około 6,5 km.

Riley Dumont powiedziała ABC News, że jej 11-letnia córka brała udział w dziecięcej lidze kręgli w kręgielni, kiedy usłyszała kilka strzałów.

Powiedziała, że ​​jej ojciec, emerytowany policjant, po czym osaczył jej rodzinę.

„Leżałam na mojej córce” – powiedziała. „Moja mama leżała na mnie”.

Dodała, że ​​najwyraźniej widziała trzy lub cztery ofiary.

Billie Jane Cook, kandydująca do rady miasta Lewiston, powiedziała BBC News, że opuszcza wydarzenie, gdy wyszły na jaw szczegóły strzelaniny.

„Helikoptery i syreny. Nigdy w życiu nie słyszałam takiej akcji w tym mieście. Przyjeżdża policja z całego stanu, nawet spoza stanu” – powiedziała.

„Całe miasto jest zamknięte. To straszne. Nie myślisz, że to się kiedykolwiek stanie, a tak się stało”.

W oświadczeniu opublikowanym na portalu X (wcześniej Twitterze) policja stanowa stanu Maine podała: „W Lewiston aktywnie strzela się”.

Biuro szeryfa hrabstwa Androscoggin opublikowało zdjęcia podejrzanej osoby, twierdząc, że jest na wolności i prosząc o pomoc w jego identyfikacji.

Pokazali brodatego mężczyznę w brązowej kurtce i trzymającego broń palną wchodzącego do budynku.

Jak wynika z biuletynu policji stanowej, do którego dotarła stacja CBS, Robert Card jest instruktorem broni palnej przeszkolonym przez armię amerykańską w ośrodku w Saco w stanie Maine.

W publikacji podano również, że latem 2023 r. przebywał w ośrodku zdrowia psychicznego i groził, że ostrzeliwie bazę.

Źródło obrazu, Departament Policji Lewiston Maine

Skomentuj zdjęcie,

Policja zidentyfikowała osobę zainteresowaną, to Robert Card

Władze udostępniły także zdjęcie białego samochodu, twierdząc, że przedni zderzak był prawdopodobnie pomalowany na czarno, i prosząc osoby, które go rozpoznają, o kontakt z policją.

Sawschuk powiedział reporterom, że mieszkańcy Lizbony zostali poproszeni o schronienie się w tym miejscu, ponieważ tam znajdował się samochód.

Centralne Centrum Medyczne stanu Maine oświadczyło, że reaguje na incydent z masową strzelaniną i współpracuje z innymi szpitalami w okolicy, aby zapewnić pomoc rannym.

Szkoły w tym okręgu zostaną zamknięte w czwartek, oznajmił w oświadczeniu inspektor szkół publicznych w Lewiston Jake Langlais.

W oświadczeniu Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) stwierdzono, że sekretarz Alejandro Mayorkas został poinformowany o sytuacji i nadal ją monitoruje.

W oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych stwierdzono, że agencje federalne pomagają stanowym i lokalnym organom egzekwowania prawa.

Biały Dom podał, że prezydent Biden rozmawiał indywidualnie telefonicznie z gubernator stanu Maine Janet Mills, senatorami Angusem Kingiem i Susan Collins oraz kongresmenem Jaredem Goldenem.

Senator King oświadczył w oświadczeniu, że „jest głęboko zasmucony miastem Lewiston i wszystkimi osobami, które troszczą się o swoje rodziny, przyjaciół i sąsiadów”.

Czy jesteś w Lewiston? Czy masz jakieś informacje, którymi możesz bezpiecznie się podzielić? Można komunikować się poprzez e-mail [email protected].

Jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC, podaj numer kontaktowy. Możesz także skontaktować się w następujący sposób:

Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz. Możesz też wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. W każdym zgłoszeniu proszę podać swoje imię i nazwisko, wiek i lokalizację.

READ  Pożary lasów w Hiszpanii: 20 osób rannych po wyjściu pasażerów z pociągu objętego płomieniami | Hiszpania