Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Masdar nabywa portfel energii odnawialnej o mocy 1 GW w Polsce

Masdar nabywa portfel energii odnawialnej o mocy 1 GW w Polsce

Źródło obrazu: Masdar

Mastar z siedzibą w Abu Zabi nabył osiem projektów hybrydowych w zakresie energii odnawialnej w Polsce wraz z fińskim deweloperem zajmującym się energią odnawialną i zarządzającym funduszem Taleri Energia.

Masdar i Taaleri Energia zakupiły projekty od Domrel Biuro Usług Inwestycyjnych (Domrel), dewelopera na polskim rynku energii odnawialnej, specjalizującego się w rozwoju elektrowni OZE na terenie całego kraju.

Będą nadal współpracować z Domral, aby przeprowadzić projekty przez niezbędne etapy rozwoju.

Po uruchomieniu osiem projektów, które obejmują technologie fotowoltaiczne (PV) i morską energię wiatrową, będzie miało moc ponad 1 GW, wystarczającą do zaopatrzenia około 223 000 domów i skompensowania 1,8 miliona ton dwutlenku węgla rocznie. Stanowią one znaczące rozszerzenie rosnącego europejskiego portfolio Masdar.

czytałeś?
Masdar i PLN uruchamiają w Indonezji pływający projekt fotowoltaiczny o mocy 145 MW
Iberdrola i Masdar wspólnie inwestują w morską farmę wiatrową Baltic Eagle

Realizując hybrydowe projekty fotowoltaiczne i wiatrowe, Masdar wykorzystuje najnowsze zmiany w polskiej ustawie energetycznej, zwane łączeniem kabli, które umożliwiają łączenie wielu odnawialnych źródeł energii w jedno połączenie sieciowe.

Energia słoneczna i wiatrowa rzadko działają z pełną wydajnością w tym samym czasie ze względu na przerywane wytwarzanie energii z wiatru i słońca. Łączenie kabli pomaga zapewnić produkcję energii odnawialnej na każdym łączu, optymalizując jednocześnie sieć w celu zapewnienia niezawodnych dostaw energii elektrycznej do domów i firm w całej Polsce. Nowelizacja, która weszła w życie w październiku 2023 r., ma dodać w Polsce około 25 GW mocy odnawialnych.

Dyrektor generalny Masdar Mohamed Jameel Al Ramahi powiedział: „To odważne, postępowe posunięcie poszerza nasze portfolio w Europie i wspiera Polskę w osiąganiu celów w zakresie działań klimatycznych. Pochwalamy ostatnie zmiany legislacyjne Polski w sektorze energii odnawialnej i czystej. Jako światowy pionier czystej energii, Polska i przedsiębiorstwa w całej Europie i Jesteśmy dumni, że inwestujemy w nowe i innowacyjne technologie i struktury projektowe, które dostarczają społecznościom niezawodną, ​​bezpieczną i zrównoważoną energię.

READ  Partia rządząca w Polsce przedstawia plan obniżenia wieku emerytalnego

Ogłoszenie jest następstwem istniejących inwestycji i zobowiązań Mastar w Polsce, w tym Formy Wiatrowej Mława zlokalizowanej na Mazowieckim na północy kraju oraz Formy Wiatrowej Grajewo zlokalizowanej w województwie podlaskim na północnym wschodzie kraju. Projekty zostaną oddane do użytku w 2021 roku, a łączna zainstalowana moc operacyjna wynosi 51,4 MW.

Dyrektor Zarządzający Taaleri Energia, Kai Rintala, powiedział: „Jesteśmy zachwyceni przejęciem tych ośmiu polskich projektów hybrydowych w zakresie energii odnawialnej. Nasze partnerstwo z firmą Masdar stanowi bardzo cenną część naszej strategii inwestycyjnej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Umowa ta zapewnia całkowitą liczbę projektów rozwojowych w naszym portfelu funduszy SolarWind III do 61., co stanowi łączną moc wytwórczą na poziomie 7,6 GW.

Maciej Chmielarski, Prezes Zarządu Domrel, powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy z partnerami, którzy są liderami na swoich rodzimych rynkach i dynamicznie rozszerzają swoją działalność poza nie. Dla nas jednym z głównych powodów podjęcia tej strategicznej współpracy jest przyszłość Polski i wspólne wartości, które łączą nas jako partnerów z Masdarem i Thaleri.Wspólna wizja

Polska dąży do zwiększenia zainstalowanej mocy wiatru do 11 GW do 2040 r. i fotowoltaiki do 10-16 GW do tego samego roku.