Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mary Ten: Ukraińska Wizjonerka Łącząca Architekturę, Inwestycje i Muzykę na Światowej Scenie

Mary Ten jest przedsiębiorczyni z Ukrainy. Jest założycielką międzynarodowej firmy deweloperskiej oraz inwestorką.

Zainteresowania biznesowe: inwestycje, kryptowaluty, deweloperstwo.

W 2022 roku została właścicielką polskiego startupu.

Piosenkarka i autorka tekstów.

Dzieciństwo.

Urodziła się 19 marca 1996 roku w Czehryniu w obwodzie czerkaskim, gdzie spędziła swoje dzieciństwo. Ten okres życia spędziła głównie z babcią.

Jej matka pracowała jako księgowa w banku, a później w Czehryńskim Kolegium Ekonomiczno-Prawnym. Jej ojciec przez całe życie pracował jako budowniczy.

Uczyła się w Szkole (obecnie Liceum) nr 1 im. Bohdana Chmielnickiego w Czehryniu. W tym samym czasie ukończyła lokalną szkołę muzyczną z dyplomem akordeonisty. Nawet wtedy jej prawdziwą pasją było śpiewanie w chórze, lekcje wokalne i taniec towarzyski w zespole „Lileja” w Chyhyryńskim Domu Kultury.

Edukacja.

Po ukończeniu 9 klasy wstąpiła do Kijowskiego Kolegium Budownictwa, Architektury i Designu. Ukończyła studia z wyróżnieniem i otrzymała dyplom z projektowania budynków przemysłowych oraz budynków użyteczności publicznej.

Później studiowała się na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Budownictwa i Architektury. Ukończyła studia licencjackie. Obecnie studiuje na studiach niestacjonarnych na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Budownictwa i Architektury, uzyskując tytuł magistra architektury budynków przemysłowych i użyteczności publicznej.

Kariera, pierwsze kroki

Pierwsze pieniądze zarobiła w szkole, pracując jako kelnerka podczas wakacji. Zarobione pieniądze oddała matce na zamknięcie kredytu.

Podczas studiów przez prawie rok pracowała na swoim kierunku na jednym z wydziałów uczelni. W wolnym czasie pracowała jako kasjerka w supermarkecie „Welyka Kyszenya” (Duża Kieszeń) i robiła manicure dziewczętom w akademiku.

Od 2015 do 2017 pracowała w grupie architektów i współpracowała z „Leokon Spetsbud LLC” i „ADC Bosko Design LLC”, gdzie zajmowała się przeprojektowaniem obiektów i tworzeniem pełnego pakietu dokumentacji projektowej, a także projektowaniem konstrukcji oraz nadzorem autorskim.

Działalność przedsiębiorcza

Mając umiejętności menedżerskie i talent do zarządzania, w 2018 r. rozpoczęła pracę w handlu detalicznym. Pierwszym doświadczeniem biznesowym było rozwijanie sieci sklepów żywności ekologicznej. Sieć rozrosła się do sześciu sklepów w Kijowie, ale z powodu wojny pełnowymiarowej musiała zostać zamknięta pod koniec 2023 roku.

READ  Wykrywacz metalu znajduje na polskim polu artefakty sprzed 2500 lat

Od 2018 r. zajmuję się biznesem  deweloperskim za granicą. Inwestuje w nieruchomości: prowadzi projekty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Turcji (nieruchomości mieszkalne, lokale komercyjne – studio nagraniowe i sala prób), interesuje się hiszpańskim i meksykańskim rynkiem nieruchomości.

Dla Mary inwestowanie w nieruchomości za granicą jest możliwością do realizacji jej głównego zawodu, ponieważ samodzielnie opracowała projekty architektoniczne i design dla lokali i budynków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Turcji.

W 2023 r. została współzałożycielką firmy logistycznej „Prodpark”, która specjalizuje się w międzynarodowym transporcie produktów spożywczych.

Od czasów studenckich interesowała się branżą kryptowalut, oszczędzała pieniądze i inwestowała w kryptowaluty od 18 roku życia. Po zrozumieniu, jak działa rynek aktywów, w 2022 r. zainwestowała w startup, utrzymując zespół i ponownie uruchamiając istniejący projekt – giełdę kryptowalut w Polsce.

Twórczość

Po raz pierwszy przyjechała do Kijowa jako nastolatka (14 lat) do projektu X-Factor. Mary wzięła udział w eliminacjach, wykonując na castingu piosenki z repertuaru ukraińskich piosenkarek.

Życie prywatne

Jest mężatką od 2021 roku. Razem z mężem ma dwójkę dzieci: córkę Amide (ur. w 2021 r.) i syna Mansura (ur. w 2022 r.).

Jest miłośniczką zwierząt. Ma dwa szpice, labradora i kota.