Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mary Cliff, pierwsza kobieta, która po katastrofie Challengera poleciała promem kosmicznym NASA, zmarła w wieku 76 lat.

Mary Cliff, pierwsza kobieta, która po katastrofie Challengera poleciała promem kosmicznym NASA, zmarła w wieku 76 lat.

NASA

Astronautka NASA Mary Cliffe na zdjęciu 8 kwietnia 1985 r.CNN

NASA ogłosiła w środę, że Mary Cliff, astronautka NASA, która w 1989 r. stała się pierwszą kobietą, która poleciała w ramach misji promu kosmicznego po katastrofie Challengera, zmarła w wieku 76 lat.

NASA nie podała przyczyny śmierci.

„Jest mi smutno, że straciliśmy astronautkę dr Mary Cliffe, astronautkę wahadłowca, weterankę dwóch lotów kosmicznych i pierwszą kobietę, która kierowała Dyrekcją Misji Naukowych jako zastępca dyrektora” – powiedział w oświadczeniu zastępca administratora NASA Bob Cabana. „Mary była siłą natury z pasją do nauki, eksploracji i troski o naszą rodzimą planetę. Będzie nam jej brakować.”

Cliff, który według oświadczenia zmarł w poniedziałek, pochodził z Great Neck w stanie Nowy Jork i uzyskał stopnie naukowe w dziedzinie ekologii mikrobiologicznej oraz inżynierii środowiska i budownictwa lądowego. W 1980 roku została wybrana do Korpusu Astronautów NASA.

Podczas swojej pierwszej misji, lecąc na pokładzie wahadłowca kosmicznego Atlantis należącego do NASA w 1985 r., Cliff została dziesiątą kobietą, która kiedykolwiek podróżowała w kosmos. Drugi lot Cliffa w 1989 r., STS-30, również na pokładzie Atlantydy, odbył się po tym, jak NASA powróciła do latania z załogami złożonymi wyłącznie z mężczyzn podczas trzech misji po eksplozji Challengera w 1986 r., w wyniku której zginęło wszystkich siedmiu członków załogi na pokładzie. Pierwszy. Nauczyciel zostanie wybrany do podróży w kosmos.

W trakcie dwóch misji Cliff spędził na orbicie ponad 10 dni.

W 2000 roku przeniosła się do siedziby NASA w Waszyngtonie, stając się pierwszą kobietą w historii posiadającą tytuł zastępcy administratora w Dyrekcji Misji Naukowych NASA – jest to najwyższe stanowisko nadzorujące programy badawcze agencji kosmicznej.

Jak wynika z jej biografii opublikowanej na stronie internetowej rządu stanu Maryland, Cliff odeszła z NASA w 2007 roku, decydując się na wolontariat i zachęcając młode kobiety do włączenia się w działalność naukową.

READ  EKSKLUZYWNIE: Wewnątrz obozu szkoleniowego sił kosmicznych z rekrutami w najnowszym oddziale armii amerykańskiej