Economy

Mark Rutte „zszokowany” Brexitem, ponieważ obawia się, że Nexit może być „następny” | Polityka | Aktualności

Unia Europejska toczy zażartą walkę z Warszawą i Budapesztem o takie kwestie, jak niezawisłość sądownictwa i wolność prasy. Konflikt pogłębił się ostatnio po orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego, że Polska nie może podporządkować się żądaniom Sądu Najwyższego UE, a Komisja Europejska podjęła kroki prawne przeciwko obu krajom w sprawie praw osób LGBT. Europejski Trybunał Sprawiedliwości powiedział w czwartek, że Polska powinna zawiesić izbę dyscyplinarną dla sędziów, którzy jej zdaniem nie spełniają niezbędnych standardów niezależności.

Dzień wcześniej polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wcześniejszy wniosek o zawieszenie izby był sprzeczny z polską konstytucją i kraj nie powinien się podporządkować.

W piątek Małgorzata Manowska, pierwsza w Polsce kobieta prezes Sądu Najwyższego, wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​jest „absolutnie przekonana”, że Izba Dyscyplinarna jest niezależna.

Aktywiści kampanii Next Dunktank opublikowali nagranie wideo rzecznika Komisji powtarzającego, że prawo UE ma pierwszeństwo przed decyzjami sądów państw członkowskich, które naciskają na Holandię, aby wycofała się z bloku europejskiego, pisząc: „UE wierzy, że UE prawo ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, ponieważ sędzia w 1964 r. stwierdził, że prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym.

„Kto w Holandii lub ktokolwiek w Unii Europejskiej kiedykolwiek głosował za tym (masowym) przekazaniem władzy?

„Dam odpowiedź: nikt.

Ten film pokazuje również, na czym (częściowo) opierają się oskarżenia o „złe rządy prawa”.

„Jeśli nie jesteś posłuszny niewybieralnej i niedemokratycznej UE, to masz ‘złe rządy prawa’, podczas gdy Polska po prostu słucha swoich obywateli”.

„Kto w Holandii lub ktokolwiek w Unii Europejskiej kiedykolwiek głosował za tym (masowym) przekazaniem władzy?

„Dam odpowiedź: nikt.

Ten film pokazuje również, na czym (częściowo) opierają się oskarżenia o „złe rządy prawa”.

TYLKO W: Przystąpienie UE do CPTPP opisane jako „niemożliwe”

„Jeśli nie jesteś posłuszny niewybieralnej i niedemokratycznej UE, to masz ‘złe rządy prawa’, podczas gdy Polska po prostu słucha swoich obywateli”.

READ  Funt szterling i uncje powrócą do sklepów w ramach liberalizacji Brexitu

Według raportu Caroline de Grueter, holenderskiej pisarki, felietonistki i wykładowcy, świat nie powinien być zaskoczony coraz bardziej jastrzębim rekordem Holandii w Brukseli, która od dziesięcioleci jest sceptycznie nastawiona do integracji europejskiej.

Napisała w zeszłym roku: „Obecnie wielu, którzy pamiętają Holendrów jako zaangażowanych i entuzjastycznych Europejczyków, jest oszołomionych twardymi stanowiskami w sprawie reformy strefy euro lub nadchodzącego pakietu COVID-19 z Hagi.

„Podczas pierwszych dwóch dekad integracji europejskiej Holendrzy zachowywali się w ten sam sposób.

„Złagodzili swoją pozycję dopiero po przystąpieniu Wielkiej Brytanii w 1973 roku”.

Wraz z Brytyjczykami Holendrzy wreszcie poczuli się jak w domu w Europie kontynentalnej i stali się bardziej pewni siebie, powiedziała de Grueter.

Oba kraje stoczyły i wygrały razem wiele liberalnych bitew – na przykład o jednolity rynek i wiele ekspansji.

To wtedy Holendrzy zaczęli bardziej skłaniać się ku integracji politycznej, skoczyć na czoło w obszarze Schengen, unii walutowej i nie tylko.

Jednak Wielka Brytania dryfowała i podczas gdy Holendrzy zaproponowali pełną unię polityczną traktatu z Maastricht, Londyn odmówił przystąpienia do strefy Schengen, strefy euro lub współpracy sądowej.

Pani de Grueter wyjaśniła: “To jest czas, kiedy holenderskie sprzeczności w Europie powróciły, a eurosceptycyzm zaczął rosnąć. Jest on skierowany częściowo przeciwko samej Unii Europejskiej, ale głównie przeciwko wielu kolejnym rządom holenderskim, które nie wyjaśniły, dlaczego kraj istniała.W sercu Europy.Merge.

„Większość Holendrów kocha rynek wewnętrzny i pozytywnie odnosi się do członkostwa w UE, ale wielu odrzuca polityczne aspekty integracji europejskiej. Europejska obrona, wspólna polityka zagraniczna czy europejskie podatki denerwują ich.

nie przegap:
Tajny plan Johna Majora dotyczący uratowania rodziny królewskiej [REVEALED]
Szkocka Partia Narodowa wezwała do referendum w sprawie traktatu UE przed Brexitem [INSIGHT]
„Wielka wygrana Londynu” po orzeczeniu EBC przez ETS „niekompetentny” [ANALYSIS]

READ  Reforma sektora naftowego i gazowego Nigerii ma stać się prawem

„Ich pierwszą reakcją jest sprzeciwienie się tym rzeczom”.

Zauważyła, że ​​reakcję tę wzmocniło wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i wywołany przez nią ból fantomowy, ponieważ wyjście Wielkiej Brytanii z bloku „wzmacnia siłę Niemiec, Francji i południowej Europy”.

Według pani de Grueter, pan Mark Rutte jest „przerażony” Brexitem, o którym wie, że „może przydarzyć się także jego krajowi”.

W swoim artykule dla polityki zagranicznej kontynuowała: „Konserwatywna partia Ruth, Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), jest największą w Holandii.

Ale skrajnie prawicowa Partia Wolności, kierowana przez Geerta Wildersa, zajmuje drugie miejsce.

Inna skrajnie prawicowa partia, Forum Demokratyczne, również podsyca nastroje antyeuropejskie.

„Pan Rutte jest zdeterminowany, aby uniknąć holenderskiego wyjścia.

„Zniszczyłoby to kraj, który uczestniczy w każdym europejskim programie pod słońcem.

„Ale im bardziej Rutte chce uniknąć politycznej debaty o Europie, tym bardziej opozycja będzie naciskać w tej kwestii”.

Od Brexitu holenderski premier traktuje Brexit z pogardą.

Pan Rutte wezwał do jakiejś formy dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, twierdząc: „Nienawidzę Brexitu z każdej strony”.

Jego komentarze pojawiły się po piętach innych europejskich przywódców, którzy sugerowali, że drzwi pozostają otwarte dla Wielkiej Brytanii, aby pozostała w UE, jeśli chce zmienić zdanie.

Przemawiając, gdy trzy lata temu przybył na szczyt Rady Europejskiej w Brukseli, Rutte powiedział, że „niezwykle ważne” dla Wielkiej Brytanii jest określenie, czego chce od każdej umowy Brexit.

Powiedział: „Jako anglofil nienawidzę Brexitu pod każdym względem.

„Mam nadzieję, że dojdziemy do jakiejś formy kontynuacji [UK] członkostwo lub związek z rynkiem wewnętrznym”.

Rutte powiedział dalej, że wierzy, iż brytyjska gospodarka i funt brytyjski mocno ucierpią w wyniku wycofania się z Unii Europejskiej.

Co więcej, w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety El Pais w lutym 2019 r. Rutte ostrzegł, że Wielka Brytania wydaje się ześlizgiwać z „klifu” w kierunku porozumienia, a nie destrukcyjnego porozumienia.

READ  Polska inflacja spadła w czerwcu | Muzyka pop

Powiedział: „Tym, który zostanie osłabiony przez Brexit, jest Wielka Brytania.

Już słabnie, to kraj schyłkowy w porównaniu z tym, który był dwa, trzy lata temu.

„Stanie się średnią gospodarką na Atlantyku.

„To nie są ani Stany Zjednoczone, ani Unia Europejska. Jest za mała, by występować samotnie na światowej scenie”.

Rutte, który twierdził, że Holendrzy zamierzają zastąpić Wielką Brytanię w bloku jako wiodący głos wolnego handlu, ostrzegł również, że setki firm planuje przenieść się z Wielkiej Brytanii przez Morze Północne.

„Nie możemy ich powstrzymać przed przybyciem tutaj” – zauważył.

Każdy biznesmen z Wielkiej Brytanii, z którym rozmawiałem, mówi, że zamierza ciąć swoje inwestycje i biznes w Wielkiej Brytanii.

„Będzie to miało nie do pokonania wpływ na Wielką Brytanię”.

Odpowiadając na uwagi pana Rutte, rzecznik byłej premier Theresy May powiedział: „Całkowicie się nie zgadzam.

„Zatrudnienie jest na rekordowym poziomie, eksport jest na rekordowym poziomie, a firmy nadal inwestują w Wielkiej Brytanii.

„Deloitte umieścił Wielką Brytanię jako wiodący kierunek w Europie dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, a Londyn jako najlepsze miasto na świecie pod względem inwestycji w zeszłym miesiącu”.

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment